Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V jihovýchodní polovině postupně srážky, zítra budou na východě i vydatnější

Profil Michal Žák

Jméno a příjmení, registrace
Michal Žák 14.03.2014
Poslední návštěva
23.04.2024 13:40
Zájmy a záliby
cyklistika, plavání, cestování, železnice, počasí
Zaměstnání
Katedra meteorologie a ochrany prostředí MFF UK Prahy, redakce zpravodajství ČT
Ilustrační obrázek

Změna klimatu vede k prodlužování pylové sezóny a rovněž k jejím intenzivnějším projevům

Letošní pylová sezóna začala kvůli teplému počasí v lednu velmi brzy. Chladnější a deštivější duben ale vedl k významnému snížení množství pylu ve vzduchu, v těchto dnech však zatížení pylem výrazně vzrostlo. Podle různých průzkumů trpí pylovými alergiemi až kolem 40 procent obyvatel.

Ilustrační obrázek

U nás ochlazení, na jihozápadě Evropy naopak rekordní vedra s téměř 40 °C

Tento týden připravilo počasí v Evropě výrazné kontrasty. Zatímco nás ve střední části kontinentu čeká další ochlazení a teploty v polovině pracovního týdne citelně pod dlouhodobým průměrem, jihozápad kontinentu se pořádně rozpálí. Příčinou je specifické rozložení tlakových útvarů nad Evropou.

Ilustrační obrázek

Na Zemi zůstává stále více tepla, většina se ukládá v oceánech

Zesilující skleníkový efekt vede od druhé poloviny minulého století k postupnému zvyšování podílu energie přicházející od Slunce, která zůstává na naší planetě. To vede k vychýlení celkové energetické bilance Země z předchozí rovnováhy mezi energií dopadající od Slunce a energií opouštějící naši planetu do kosmu.

Ilustrační obrázek

Březen byl globálně druhý nejteplejší za dobu měření, části světa hlásí rekordní sucha i povodně

Letošní březen byl v Česku sice teplotně normální (ačkoliv s kladnou odchylkou 1,5 °C vůči období 1991-2020), globálně se ale březen 2023 stal druhým nejteplejším březnem v historii měření. Skončil hned za březnem 2016, který byl o 0,11 °C teplejší (podle dat agentury COPERNICUS). Jen nepatrně chladnější pak byly březny v letech 2017, 2019 a 2020.