Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě ještě místy sněžení, během dne ale už jen slabé

Čtvrtek přinese silný vítr, hrozí pády stromů a škody na majetku - sledujeme on-line

Aktuality

Čtvrtek přinese po delší době epizodu s až velmi silným větrem. Ten začne od západu zesilovat už nad ránem, nejdřív v Karlovarském a Ústeckém kraji, během dopoledne pak vítr zesílí i na ostatním území Čech, na severní Moravě a ve Slezsku. Po poledni se rozfouká silnější vítr i ve zbývající části Moravy. Až k večeru bude postupně slábnout. Nejsilnější nárazy čekejme po poledni v západních, středních, severních a částečně i v jižních Čechách, kde dosáhnou hodnot i kolem 90 km/h (vyloučit ojediněle nelze ani nárazy o síle 100 km/h). Jinde se objeví nárazy většinou mezi 60 a 80 km/h, o něco slabší vítr budou mít na střední a jihovýchodní Moravě. Vzhledem k olistěným stromům lze čekat četné lámaní větví a místy i pády stromů, vítr bude působit také škody na majetku. V silniční i železniční dopravě je tak nutné se připravit na komplikace a možná zpoždění.

On-line

17:02
Nejméně čtyři mrtvé a šest zraněných si v Polsku vyžádala vichřice, hlásí média s odvoláním na hasiče. Oběti jsou hlášeny z Dolního Slezska. Jedna oběť je hlášena také z Německa.

16:03
Vítr začíná zvolna slábnout. Nárazy přes 100 km/h se nejčastěji vyskytovaly v pásu od Francie, přes Německo až po severozápadní Čechy a Polsko.

14:36
Na západě Čech už vítr začíná slábnout. To nejhorší už se tímto regionem prohnalo. V sousedním Bavorsku už nárazy větru většinou nepřesahují 80 km/h.

14:30
Hasiči v poledne hlásili přes 1000 výjezdů. Nejvíce ve Středočeském, Ústeckém a Plzeňském kraji. Jedná se především o popadané stromy a větve nebo uvolněné plechy na střechách. Hlášena jsou i lehčí zranění. V Praze záchranáři vyjeli k 10 úrazům.

14:00
Dnes zatím nejsilnější náraz byl naměřen na Sněžce, kde dosáhl 155 km/h. Větrná bouře u nás nyní vrcholí. Předpověď nárazů větru

13:35
13:15
Kvůli silnému větru eviduje ČEZ 160 000 odběrných míst bez elektřiny. Počet bude ještě narůstat.

12:55
Praha Ruzyně hlásí nárazy větru 104 km/h. Vítr u nás bude slábnout k večeru.

12:16
Vichřice dorazila do Čech. Ústí nad Labem hlásí náraz 108 km/h, Tušimice 104 km/h, okraje Prahy a Plzeň nárazy až 94 km/h. Hlášeny jsou stovky popadaných stromů. Hasičům výrazně přibývají počty výjezdů. Nárazy větru na stanicích

11:21
Na Milešovce se vyskytl náraz větru o síle 133 km/h. Na Sněžce jsou nárazy 140 km/h a na hřebenech Krušných hor kolem 120 km/h. Z nižších poloh nejvíce fouká v Ústí nad Labem, kde se nárazy větru blíží 100 km/h. Nárazy větru na stanicích

11:01
Na Znojemsku se objevila i bouřka. Nebezpečné doprovodné jevy v podobě větru zde ovšem hlášeny nejsou. Blesky

11:00
Nejsilnější nárazy jsou nyní hlášeny z Bavorska a rychle se blíží k našemu území. Ve Würzburgu naměřili náraz až 112 km/h. Jinde v Bavorsku jsou většinou mezi 70 až 90 km/h. Podobné to bude i u nás po poledni.

10:30
Hasiči kvůli větru hlásí desítky výjezdů. V Karlovarském kraji od rána vyjeli k téměř čtyřiceti událostem. V Nové Roli na Karlovarsku spadl strom na zaparkované auto a chatu. V Sokolově vítr uvolnil část plechové střechy na mateřské škole. Případů bude v poledne výrazně přibývat a situace se zhorší.

9:30
Frankfurt nad Mohanem v Německu nyní naměřil náraz 105 km/h a Wuppertal v Severním Porýní-Vestfálsku dokonce 117 km/h! Vichřice se nyní žene Německem k našemu území.

9:08
V Nizozemsku nedaleko města Haag se v noci na dnešek vyskytlo zřejmě i tornádo. Zranilo 4 lidi a ničilo střechy domů (viz fotografie na Barendrechtnu.nl). U nás podmínky pro tvorbu tornád nepanují.

8:50
V Německu jsou v nižších polohách hlášeny i nárazy o síle až 100 km/h. Vichřice zde působí značné škody. Po poledni to nejsilnější dorazí i do Čech. Při postupu dále na Moravu už vítr zeslábne.

Tip: Sledujte nárazy větru na stanicích on-line