Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes většinou slunečno, zítra dorazí slábnoucí studená fronta

Pozor na prudké nárazy větru a rozsáhlé škody, zformovat se může mohutný bouřkový systém - sledujeme on-line

Aktuality

Počasí u nás dnes ovlivní výrazná studená fronta, která se postará o velmi nebezpečné počasí. Dopoledne se začnou bouřky formovat v Německu a později odpoledne se první začnou tvořit i na západě našeho území. Zpočátku půjde spíše o izolované buňky (i supercely), které se ale postupně budou spojovat zřejmě do mohutného bouřkového systému, který bude postupovat dále na východ až severovýchod. Jeho hlavním nebezpečím budou prudké nárazy větru. V bouřkách mohou dosáhnout až 90 km/h, ojediněle nelze vyloučit ani nárazy přes 100 km/h. Nejpravděpodobnější jsou takto silné nárazy v centrálních, severních a východních Čechách odpoledne a večer i na západě Moravy. Vyloučit nelze ani zformování tornáda, před jehož možností například v sousedním Sasku varuje Německý meteorologický ústav. I zde se jako u nás v bouřkách mohou objevit nárazy větru o síle přes 100 km/h. Večer bouřky zamíří také na Moravu a Slezsko. V bouřkách se vyskytnou také přívalové srážky s úhrny 30 až 60 mm, které mohou vést k zatopení níže položených míst. V supercelách se také mohou objevit i velké kroupy. Většina bouřek a škod se očekává v pozdějších odpoledních a večerních hodinách, tedy částečně v době dopravní špičky. Očekávají se tak i rozsáhlé problémy a nutné je počítat s omezením dopravy. Sledujte pozorně vývoj na radaru a v případě blížící se bouřky buďte opatrní a nezdržujte se venku. Kvůli vysokým hodnotám střihu větru a CAPE (energie) mohou být bouřky velmi a výjimečně až extrémně nebezpečné.

On-line

22:20
Hasiči v Libereckém kraji odpoledne vyjeli v souvislosti s bouřkami k více než stovce událostí. Zasahovali zejména na vyvrácených stromech a poškozených střechách (viz fotografie). Nejsilněji bylo zasaženo Turnovsko a Jablonecko.

22:10
Bouřky se opět obnovují severně od Brna. Na řadě míst zde spadlo 30 až 60 mm srážek. Může docházet k zatopení níže položených míst.

21:20
Kolem Brna je hlášeno i několik popadaných stromů (na snímku Rajhrad).

21:10
V Brně při bouřce spadlo kolem 80 mm srážek! Řada ulic je zde zatopených. Hasiči odčerpávají vodu. Velmi až extrémně silné bouřky se ženou Moravou.

20:00
U Znojma lidé naměřili i 6 cm kroupy.

19:57
Počet blesků podle sítě Blitzortung přesáhl 40 000. Jde o nejbouřlivější den letošního roku. Dnes přesáhne i 50 000, což jsou hodnoty, které se objevují jen pár krát za rok. Velmi silná bouřka nyní míří přímo na Brno. Ve městě lze očekávat škody.

19:47
Na Znojemsku bouřka produkuje i kroupy kolem 4 cm (viz fotografie Citonice - Znojmo)!

19:40
Velmi silná bouřka postupuje také na Brno. Přeháňky a bouřky se tvoří i v Čechách, ale už nedosahují takové intenzity jako odpoledne. Později zde budou předcházet do deště.

19:15
Jižně od Moravských Budějovic se vyskytuje výrazné kroupové jádro. Bouřky nyní budou postupovat západní Moravou.

18:44
Hasiči hlásí nejvíce výjezdů zatím ze středních a jižních Čech. V jižních Čechách nejvíce škod působily kroupy. Přesáhly zde i 5 cm a lidem ničili auta, skleníky i úrodu. Na několika místech hasiči odčerpávají i vodu.

18:38
Pozor na mohutnou bouřkovou buňku pod Vrchlabím. Může přinášet i extrémní jevy. Další nebezpečné bouřky jsou na jihu Vysočiny.

18:15
18:00
Nejvyšší úhrn v bouřce zatím hlásí obec Paseky na jihu Čech, kde spadlo 33 mm. Podobné množství spadlo i v obci Mšeno u Prahy.

17:50
Výrazné kroupové jádro je nedaleko Mladé Boleslavi. Bouřkový systém se zde táhne dále k severu. Jižněji bouřky nyní postupují na Vysočinu. Mezi těmito systémy je aktuálně prostor, kde nebouří.

17:30
Bouřky se postupně formují do mohutného systému táhnoucím se od severu k jihu přes naše území. Zatím u nás uhodilo přes 14 000 blesků, ale počet bude dále výrazně narůstat.17:07
Bouřky se postupně formují do linie od jihu Čech přes prahu až po sever Čech. Tento pás bouřek bude postupovat dále na východ až severovýchod. ˇRozsáhlé škody mohou působit nárazy větru a kroupy. Hlášeny jsou i přes 5 cm. V západnějších oblastech dnes už takto silné bouřky nehrozí.

17:00


16:40
U Sedlčan a Bechyně se vyskytují mohutné supercely. Hrozí v nich kroupy přes 5 cm a nárazy větru přes 100 km/h. Mohou působit i rozsáhlé škody. Radar

16:26


16:13
Takto vypadaly kroupy v Záboří u Blatné.

16:03
Bouřka u Blatné nadále zesiluje. Může produkovat kroupy kolem 3 cm a nárazy kolem 100 km/h. Postupuje směrem k Sedlčanům. Podobně intenzivní je i buňka jižně od Písku. Radar

15:51
U Blatné již padají větší kroupy (viz fotografie). Bouřka může dále zesilovat a s tím i velikost krup. Vyloučit nejde ani kroupy přes 4 cm!

15:50


15:30
První bouřka vzniká u Horažďovic. V příští hodině může rychle zesilovat a produkovat i kroupy v oblastech dále na severovýchod. Vznikat budou nyní i další bouřková jádra.

14:50
Horký vzduch se k nám dnes dostává z Itálie a Balkánu. Na jihu Chorvatska aktuálně měří i 40 °C. Řadu zemí na Balkánu postihl obří výpadek proudu kvůli vedrům a velkým odběrům ze sítě.

14:40
Aktuální měření potvrzují hodně energie CAPE v atmosféře. V Praze se blíží hodnotám 2000 J/kg, což jsou vysoké hodnoty.

13:50
Supercela se aktuálně vyskytuje západně od Lipska v Německu. Ta k nám nepostupuje. Další se ale zřejmě formuje na jihu Německa a odtud k nám bouřky později také zamíří.

13:40
Teploty u nás stoupají nad 30 °C.13:20
Bouřky se stále vyskytují v Německu na frontě. U nás se první začnou tvořit spíše později odpoledne. Vznikat ale budou potom velmi rychle. Nejsilnější budou večer.

11:30
Nejtepleji je na jihu Moravy, kde se teploty už dostávají k 30 °C. Odpoledne zde bude až 33 °C. Nejchladněji je naopak na severozápadě, kde jsou teploty kolem 24 °C. Kvůli vysoké vlhkosti je pocit dusna. Meteostanice

10:30
Aktuálně se bouřky vyskytují v centrálním Německu a ve Švýcarsku. Tvoří se zde na studené frontě. Už nyní jsou i silnější, ačkoliv zde mají jen málo energie CAPE (podporuje je ale výrazný střih větru a výrazná fronta). U nás se budou odpoledne tvořit nové bouřky.

9:45
Nejnovější výpočty modelů potvrzují zformování mohutného bouřkového systému u nás.

9:20
Nejvyšší stupně výstrah platí v sousedním Polsku a Německu těsně za našimi severními hranicemi. V Polsku čekají v bouřkách nárazy až 120 km/h a kroupy lokálně i 6 cm. Srážkové úhrny mohou dosáhnout 35 až 50 mm. Podobná situace je v Sasku, kde nevylučují ani tornádo. V Rakousku platí druhý stupeň výstrahy a na Slovensku nejnižší. Podobně i u nás budou bouřky nejsilnější na severu a východě Čech a západě Moravy. Na východě Moravy už se čekají slabší, stejně jako na jihozápadě Čech.

8:50
Na většině území je nyní slunečno, zataženo je na Ostravsku, ale zde se oblačnost rozpustí. První frontální oblačnost je na západě Čech. Satelit

8:00
První bouřky by dnes po poledni měly zasáhnout z Německa Karlovarský kraj. Může jít i o izolovanou supercelu s většími kroupami a prudkými nárazy větru. Během odpoledne by se měly v centrálních částech Čech rozvíjet další bouřky, které se při postupu na východ spojí do rozsáhlého bouřkového systému s prudkými nárazy větru. Hrozí i nárazy přes 100 km/h a rozsáhlejší škody. Nejmenší riziko nebezpečných bouřek je dnes na západě Čech a východě Moravy.

Tip: Sledujte bouřky on-line