Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Podmračené pondělí, v noci se přidá i déšť

Nebe zdobí jasná večernice, na Venuši je nyní nejlepší výhled za několik let

Všimli jste si té nápadně jasné „hvězdy“, která už několik týdnů vládne večernímu nebi? Jde o planetu Venuši, která pro nás na březen a duben chystá několik nebeských překvapení.

Nejlepší výhled na Venuši za několik let právě v těchto dnech
Jasné nebe, neplánované volno, možnost zpomalit, přítomnost zvídavých dětí – to vše nahrává k tomu, abychom si v těchto dnech mohli více všímat dění na večerním nebi. A nebe svou šanci využilo. V pátek 20. března nastala jarní rovnodennost a jen o 4 dny později, se planeta Venuše dostane do největší východní elongace od Slunce. Přeloženo do srozumitelnějšího jazyka: Po Slunci a Měsíci nejjasnější objekt pozemského nebe - Venuše - se vplíží do ideální pozice vůči Slunci právě v době, kdy sklon její dráhy vůči obzoru zajišťuje optimální pozorovací podmínky. V březnu tohoto roku proto budeme mít na Venuši nejlepší výhled za období mezi lety 2012 až 2028.

Venuše
Venuše v podobě jasné večernice na večerní obloze, autor: Pavel Gabzdyl

Venuše se od Slunce nejvíc vzdálí v úterý 24. března 2020, kdy ji od naší denní hvězdy bude dělit 46°. Na následující týdny se tak večernice stane nepřehlédnutelným objektem, který již teď uvádí do rozpaků nemálo lidí. Krátce po západu Slunce bude totiž Venuše zářit vysoko (zhruba 40°) nad obzorem a za horizont se schová až před půlnocí. Jasná večernice proto bude mít dostatek času a také jasu k tomu, aby lidi vystrašila tím, že sledují zlé znamení nebes, kosmický koráb mimozemšťanů nebo snad explodující hvězdu. Naštěstí jde jen o dobré načasování viditelnosti Venuše, nic víc.

Venuše
Pohled k západnímu obzoru 28. března 2020 ve 20 h 00 min SEČ, autor: Pavel Gabzdyl

Po dosažení největší východní elongace od Slunce se Venuše začne na obloze vracet zpátky k naší denní hvězdě. To však neznamená, že bude ztrácet jas. Právě naopak! Když je Venuše na pozemském nebi od Slunce nejdál, má podobu půlměsíce a tím, jak se k němu bude blížit, začne couvat do podoby stále tenčího srpku. Zároveň se ale Venuše bude blížit k Zemi a úhlový průměr planety se bude zvětšovat. Proto Venuše dosáhne největšího jasu až 27. dubna 2020. Pak už to ale s pozorovatelností Venuše půjde poměrně rychle z kopce. Venuše se bude přibližovat ke Slunci a večer se nám bude ukazovat stále níže nad západním, až severozápadním obzorem. Koncem května už zcela zmizí z večerní oblohy a v červnu se přesune na ranní nebe.

Venuše
Diagram fází planety Venuše v první polovině roku 2020. Velikost kotoučků je záměrně nadsazená, autor: Pavel Gabzdyl

To jsme ovšem předběhli. Vraťme se raději k chystaným překvapením. To první se odehraje už 28. března, kdy se u Venuše ukáže dorůstající srpek měsíce. Fotogenické setkání se odehraje na pozadí nápadného souhvězdí Býka. A se souhvězdím Býka souvisí i druhé překvapení. V tomto zvířetníkovém souhvězdí se totiž nachází oblíbená hvězdokupa Plejády, a právě přes ni Venuše večer 3. dubna projde. Takovou podívanou byste si rozhodně neměli nechat ujít.