Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Chladnější víkend, ale kromě východu většinou beze srážek

Přes Moravskou Třebovou přešla supercela, přinesla 3 cm kroupy

Dnes přes naše území přechází studená fronta. Ta již včera přinesla silné bouřky do Německa, kde způsobily škody kroupy, silné nárazy větru a vydatné srážky. V lázeňském městě Bad Salzuflen na západě Německa spadlo až 103 mm srážek za 48 hodin. Většina jich napršela během pár hodin při bouřce. Také řada okolních stanic hlásila úhrny kolem 50 mm. K nám fronta přináší bouřky aktuálně na východ území.

Nejsilnější bouřka se vyskytla kolem 15:00 v Moravské Třebové. Šlo dokonce o supercelu, která se i charakteristicky stáčela k jihovýchodu. Do města přinesla kroupy o velikosti až 3 cm. Kroupy v okolí poničily úrodu a na silnicích po nich zůstal nános listí. Tamní stanice zaznamenala necelých 18 mm srážek, ale lokálně spadlo srážek o poznání více. Ve městě došlo i k zatopení ulice (viz video) a rozvodněný potůček zde vytopil dům až po okna. Hasiči hlásili i několik výjezdů k vytopeným sklepům.

Dům
Zatopený dům v Moravské Třebové, zdroj: hzscr.cz

Bouřky aktuálně pokračují na Moravě. S ohledem na poměrně pomalý postup v nich hrozí především vydatné srážky, ojediněle s úhrny až kolem 30 mm. Tak vysoké úhrny již mohou působit škody. Bouřková činnost bude na Moravě a ve Slezsku pokračovat také v noci na zítřek. Objevit se mohou ještě i kroupy, ale večer začne jejich riziko klesat.

Celkově u nás dnes zatím uhodilo přes 8 000 blesků. Celkový počet ale za dnešek přesáhne zřejmě i 15 000 a půjde o jeden z nejbouřlivějších zářijových dní za posledních 10 let.

Blesky
Množství blesků do dnešních 17:00 - barevně odlišeny dle času. Na Moravě jich bude v příštích hodinách dále přibývat, zdroj: blesky.bourky.cz