Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Přechodně méně oblačnosti i srážek, ale chladno

Jih Moravy zasáhlo tornádo o síle F3 nebo F4, rychlost větru se mohla pohybovat kolem 250 km/h

Mezi Břeclaví a Hodonínem se včera krátce před osmou hodinou večerní prohnalo silné tornádo. K zemi se spustilo u obce Hrušky a pokračovalo přes Moravskou Novou Ves, Mikulčice, Lužice až k Hodonínu. Stopa tornáda přesáhla na délku 20 km. V této oblasti tornádo zanechalo absolutní zkázu.

Tip: Tornáda dokáží pustošit i v Česku

Dráha tornáda
Přibližná dráha tornáda (přesná bude sestavena v následujících týdnech), zdroj: mapy.cz

K hodnocení síly tornád se používá rozšířená Fujitova stupnice. Ta hodnotí sílu tornáda podle škod. Aktuální odhady hovoří o síle F3 nebo F4. Přesněji to půjde rozhodnout až po detailním průzkumu terénu. Rychlost větru při tornádu F3 přesahuje 219 km/h, při F4 je to 267 km/h. Maximální intenzita tornáda je F5, při kterém jsou budovy zcela smeteny z povrchu a rychlost větru přesáhne 322 km/h (destrukci ovšem zvyšují i podtlaky, které budovy doslova vytrhávají ze země). Přímo rychlost větru se v tornádu většinou změřit nedá (kromě výzkumných misí zaměřené na konkrétní tornádo nebo pomocí speciálních radarů) a tak se odhaduje právě podle způsobených škod. Na jihu Moravy se mohla v tornádu pohybovat kolem 250 km/h.


V obci Lužice tornádo zanechalo katastrofické škodyNejsilnější zaznamenané tornádo na našem území je z 9. června 2004 v Litovli (fotografie). Tehdy mělo intenzitu F3. To současné podle prvních odhadů mělo o něco větší intenzitu a navíc zasáhlo větší oblast. Hlášeno je přes 150 zraněných a nejméně 5 obětí. Půjde tak o nejsilnější tornádo zaznamenané v České republice. Ovšem i v rámci celé Evropy jde o jedno z nejsilnějších tornád (viz seznam tornád). V Evropě se v posledních 20 letech nejtragičtější tornáda vyskytla v Polsku v roce 2008. Tehdy si za dva dny tornáda vyžádala 4 oběti (tornád se vyskytlo několik). Podobná situace nastala ještě ve Francii, kde si v obci Hautmont tornádo o síle F4 dne 3. srpna 2008 vyžádalo 4 oběti. Vůbec nejhorší tornáda (zřejmě i F5) se vyskytla v Sovětském svazu v roce 1984 a vyžádala si desítky obětí. Katastrofické bylo také F4 tornádo 11. září roku 1970 v Benátkách, kde si vyžádalo 36 obětí. S příchodem internetu a včasných varování před bouřkami ovšem takových situací ubývá.