Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na západě slunečno, na východě oblačno

Západní polovinu Čech zasáhly velmi silné bouřky

Včera k večeru se u nás začaly tvořit velmi silné bouřky. Některé z nich vykazovaly i znaky supercel. Vůbec největší kroupy přinesla bouřka na jihu Čech ve Volyni, kde dosáhly až 5 cm. Tato bouřka naštěstí rychle zanikla.


Další bouřky vznikly v Ústeckém kraji, kde je také doprovázelo krupobití (kroupy kolem 2 cm) a velmi silné nárazy větru. Později večer k nám dorazila samotná fronta, na které se tvořily další velmi silné bouřky. V oblasti západní Šumavy byly na několika místech hlášeny opět kroupy o velikosti až 3 cm. Bouřky doprovázely i přívalové srážky. Nejintenzivnější srážky přinesla noční bouřka na Strakonicko a Rokycansko. V Hrádku na Rokycansku napršelo podle ČHMÚ téměř 100 mm během hodiny (celkem 101,6 mm). Přívalové srážky zaznamenali také v Rokycanech (spadlo 79,7 mm) nebo ve Strakonicích (spadlo 94 mm). V Katovicích na Strakonicku na dobrovolné stanici ČHMÚ napršelo dokonce až 187,5 milimetru srážek, což odpovídá běžnému úhrnu za čtyři měsíce. Hladina řeky Otavy rychle stoupla o více než metr. K přívalové povodni nedošlo jen díky tomu, že se jedná o rovinatou oblast.

Srážky
Srážky od večerejších 8:00 do dnešních 8:00, zdroj: hydro.chmi.cz

Hasiči hlásily stovky výjezdů k popadaným stromům nebo zatopeným místům. Kroupy na řadě míst poškodily nebo zcela zničily úrodu. Celkově u nás podle sítě Blitzortung.org uhodilo 46 000 blesků. Vůbec největší kroupy byly včera hlášeny na jihozápadě Bavorska (v obci Bayrischzell), kde dosáhly až 7 cm (viz fotografie).

Další bouřky do Čech dorazí v noci na zítřek. Ty už ale nebudou tak silné. Více na síle naberou opět zítra během dne, kdy vzroste energie v atmosféře a čekají se opět i vážné škody.