Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od západu návrat zimního počasí a sněžení

Další bouře nad Atlantikem, naše území zasáhne jen okrajem

Nad Atlantikem se včera utvořila další mohutná tlaková níže, kterou aktuálně doprovází vítr s nárazy i přes 150 km/h a vlny o výšce až 15 metrů. Na začátku týdne se zdálo, že by mohla výrazně ovlivnit i počasí ve střední Evropě, ale nakonec zůstane nad západní Evropou a počasí nad naším územím ovlivní jen okrajově. O víkendu se tak očekává silný vítr především na Britských ostrovech, kde hlavně v západních a severních oblastech přesáhne 100 km/h. Vítr o síle až 90 km/h se očekává v neděli také na severu Francie, v Beneluxu a na západě Německa. Při postupu dále na východ bude ovšem vítr slábnout a nad naším územím již bude slabší.

K nám po přední straně této mohutné níže nad Atlantikem pronikne velmi teplý vzduch. Zítra naměříme většinou 5 °C až 9 °C. Na obloze k tomu bude polojasno až oblačno. Srážky se nevyskytnou. V neděli se oteplí dokonce na 10 °C až 14 °C (nejtepleji bude na jihozápadě Čech), jen na Moravě teploty zůstanou kolem 9 °C. Na obloze k tomu bude hodně oblačnosti a na severu už se místy objeví slabý déšť. Hlavně ve vyšších polohách se rozfouká čerstvý vítr. V nižších polohách se očekávají nárazy kolem 50 km/h, od středních poloh potom od 50 do 70 km/h a na horách 80 až 100 km/h (nejsilnější nárazy se u nás vyskytnou v noci z neděle na pondělí na severních horách). V pondělí odpoledne bude vítr opět slábnout. Vítr již nebude zdaleka tak silný jako v pondělí, kdy na horách přesahoval i 150 km/h.

Velmi vysoké teploty nás čekají ještě v pondělí, kdy naměříme většinou 10 °C až 14 °C (na Moravě místy kolem 9 °C). Tak vysoké teploty se již budou blížit teplotním rekordům, které se pohybují kolem 15 °C. Během dne od severozápadu postupně přijde déšť na studené frontě. V úterý se po jejím přechodu ochladí na 4 °C až 8 °C. Teploty tak stále budou nadprůměrné. Příchod pravé zimy v příštím týdnu opět nehrozí.

Tip: Numerický model - předpověď teplot a srážek na další dny

Vítr
Maximální nárazy větru do nedělního večera - na západě Evropy bude opět velmi větrno, do střední Evropy ovšem tentokrát vichřice nedorazí.