Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě území čerstvý vítr

Před námi je chladný týden, na horách se objeví první sněžení

Před námi je nejchladnější týden od poloviny dubna. Teploty budou po většinu týdne podprůměrné a na horách o sobě dá již vědět zima. První den nového týdne přinese další chladné ráno s teplotami kolem bodu mrazu (jen na jihovýchodě bude tepleji), ale odpolední teploty ještě vystoupí na běžné hodnoty pro toto období. Denní maxima zamíří na 10 °C až 14 °C, na jihu Moravy až na 15 °C. Během dne nás začne od severozápadu ovlivňovat studená fronta. Projeví se hlavně velkou oblačností. Srážky přinese jen ojediněle ve formě slabého deště.

Studená fronta
Hned v pondělí přes naše území přejde studená fronta - srážky sice přinese jen ojediněle, ale otevře cestu chladnému a vlhkému proudění ze severozápadu, zdroj: metoffice.gov.uk

Úterní ráno bude díky velké oblačnosti s teplotami kolem 5 °C již teplejší než to pondělní. Většinou velká oblačnost vydrží i během dne a často se přidají přeháňky nebo občasný déšť, v polohách nad 1100 m budou srážky sněhové. Denní maxima vystoupí v přílivu chladného vzduchu na 9 °C až 13 °C. Pocitovou teplotu bude dále snižovat vítr.

Ještě o něco chladnější bude středa, kdy se maxima očekávají jen mezi 7 °C až 11 °C. K tomu se místy vyskytnou přeháňky nebo občasný déšť, v polohách od 900 m půjde o sněžení. Na hřebenech hor se již vytvoří i souvislá sněhová pokrývka. Během dne ale bude tát.

Teploty
Odchylka teploty vzduchu ve středu odpoledne vůči průměru 1981-2020 - ve střední Evropě budou teploty výrazně podprůměrné, zdroj: ventusky.com

Ve čtvrtek již přeháněk ubude a přechodně se ukáže i polojasná obloha. Teploty vystoupí na 9 °C až 13 °C. V závěru týdne k nám již začne proudit o něco teplejší vzduch. Na horách už se tak další sněžení neočekává. Teploty se postupně dostanou opět i k 15 °C. Postupně bude ubývat také oblačnosti.