Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplotně podprůměrně počasí pokračuje, v noci na zítřek hrozí častěji mráz

Nad Karibským mořem vznikne cyklóna Iota, letošní třicátá tropická bouře

Letošní hurikánová sezóna v Atlantiku přepisuje jeden rekord za druhým. V minulých dnech jsme se dočkali už 29. pojmenované tropické níže, čímž by překonán dosavadní rekord v počtu pojmenovaných systémů z roku 2005. Jde o bouři Theta, která se pohybuje přes východní Atlantik ke Kanárským ostrovům a Madeiře – pravděpodobně je ale přímého zásahu ušetří. Rekord si rovněž připsala v minulém týdnu vzniklá bouře, resp. hurikán, Eta, která se stala nejdéle existujícím pojmenovaným systémem v listopadu.

A aby toho nebylo málo, organizuje se nad Karibským moře, jižně od ostrova Hispaňola, v oblasti tropické vlny postupující od východu, rozsáhlý shluk bouřkových oblaků. Velmi pravděpodobně už dnes nebo v noci na sobotu se z něj stane tropická deprese a během soboty i tropická bouře, která dostane pojmenování Iota. Půjde tak o 30. pojmenovanou tropickou bouři této sezóny!

Pozice
Pozice tří tropických cyklón v Atlantiku dnes odpoledne - cyklóna Iota teprve vzniká a ještě nebyla oficiálně pojmenovaná, zdroj: ventusky.com

Podmínky pro její vývoj budou poměrně příznivé – slabý až mírný střih větru, vysoká vlhkost vzduchu, a především nadprůměrně teplá hladina západního Karibského moře, které má 29 °C až 29,5 °C. Jde o podobné podmínky, které během svého vývoje zažívala i bouře Eta. Ta postupovala podobnou drahou, kudy se bude ubírat i budoucí Iota. Příznivé podmínky by měly vydržet zřejmě až do příštího úterý, a podle většiny předpovědních modelů by se na začátku příštího týdne mělo jednat o hurikán 1., případně až 2. kategorie (tedy s průměrnými rychlostmi větru přesahujícími 43 m/s (tj. 155 km/h). Některé modely nevylučují ani dosažení 3. až 4. stupně, tedy téměř podobné síly, jakou dosáhla právě Eta. Vše ale bude záviset na dráze Ioty, resp. době, po kterou bude postupovat nad mořem a čerpat z něj svou sílu. Většina modelů preferuje variantu více západní, tedy že by během příštího úterý až středy zasáhla středoamerickou pevninu v oblasti Hondurasu, případně Belize. Menšina modelů pak preferuje stočení dráhy více k severozápadu, s následným zasažením mexického poloostrova Yucatán.

Intenzita
Předpověď intenzity tropické cyklóny Iota podle různých modelů v následujících 7 dnech (168 hodin), zdroj: tropicaltidbits.com

Dráha
Předpověď dráhy postupu tropické cyklóny Iota v následujících 5 dnech, zdroj: tropicaltidbits.com

I když je na přesné předpovědi ještě poměrně brzy, už první výhledy naznačují, že by Iota měla do střední Ameriky přinést poměrně vydatné deště – úhrny se očekávají mezi 100 a 300 milimetry srážek, nejméně příznivé předpovědi počítají až kolem 600 milimetrů nebo i víc. Velká část těchto srážek by zřejmě měly vypadnout v podobné oblasti, kterou zasáhl hurikán, resp. bouře Eta. Nasycená půda po předchozích deštích ale vodu stěží pojme, což znamená riziko rychlých a ničivých povodní, případně sesuvů půdy v hornatých oblastech. Iota se tedy potenciálně může stát další ničivou tropickou cyklónou pro obyvatele střední Ameriky. Vše bude záležet na konkrétním postupu a výsledné síle tohoto systému.

A co bude dál? Do konce hurikánové sezóny (tedy do 30. listopadu) zbývá ještě půl měsíce, a s ohledem na příznivé podmínky je docela dobře možné, že se ještě vytvoří další tropická bouře, případně hurikán. Ostatně výjimečně můžou tropické bouře vznikat i v prosinci. Je tak poměrně pravděpodobné, že své uplatnění najdou i další písmena řecké abecedy: kappa, lambda, ný …