Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplotně podprůměrně počasí pokračuje, v noci na zítřek hrozí častěji mráz

Orkán v Česku aneb Emma, nejsilnější od Kyrilla

Přes jižní Skandinávii dále k východu bude postupovat hluboká tlaková níže s názvem Emma. Díky ní v Česku bude vydatně pršet a zesílí vítr, který na horách dosáhne síly orkánu. Nárazy větru budou nejsilnější od Kyrilla. Před silným větrem (celá ČR) a povodňovou pohotovostí (Liberecký, Pardubický, Královéhradecký a hlavně Plzeňský a Jihočeský) upozorňuje i Český hydrometeorologický ústav.

Upozornění

Přes jižní Skandinávii dále k východu bude postupovat hluboká tlaková níže (EMMA) spojená s frontálními systémy, které ovlivní počasí u nás.

Během noci na sobotu bude jihozápadní vítr zesilovat na silný 10 až 15 m/s, na horách 15 až 25 m/s s nárazy 25 až 35 m/s (90 až 125 km/h), na hřebenech hor ojediněle až 40 m/s (144 km/h). Během soboty se změní na západní až severozápadní a v noci na neděli přechodně zeslábne. V neděli dopoledne vítr opět zesílí na původní hodnoty, tedy 10 až 15 m/s, na horách 15 až 25 m/s s nárazy 25 až 35 m/s (90 až 125 km/h). Tento vítr zeslábne v neděli večer. !!! Na většině území ČR se bude jednat o nejsilnější vítr od výskytu KYRILLA z ledna 2007 !!!!

Na frontálním systému očekáváme do sobotního rána srážkové úhrny 5 až 15 mm, na horách 10 až 25 mm, na hřebenech ojediněle kolem 40 mm. Od sobotního rána do pondělního rána očekáváme další srážkové úhrny 5 až 15 mm, na horách 10 až 40 mm. Vzhledem k předpokládaným srážkovým úhrnům bude docházet na tocích ke všeobecnému vzestupu hladin. Prudké vzestupy a dosažení stupňů povodňové aktivity předpokládáme během sobotního dne na horských tocích v oblastech se sněhovou pokrývkou, zejména na Šumavě, kde mohou být překročeny úrovně 2., ojediněle i 3.stupňů povodňové aktivity. V západních Čechách v oblasti Českého lesa očekáváme možnost výskytu 1. až 2. stupně povodňové aktivity, výjimečně i 3. SPA. V oblasti Jizerských hor, Krkonoš a Orlických hor mohou být zaznamenány 1., ojediněle 2. SPA.

Doporučení ke zmírnění následků velmi silného větru:
Je předpovídán intenzivní nebezpečný jev s extrémním stupněm nebezpečí. Je proto nezbytná nejvyšší ostražitost a potřeba sledování informací o meteorologické situaci. Lze očekávat materiální škody na velkém území a ohrožení životů.
Pro omezení škod na majetku je nutno zabezpečit okna, skleníky, lehčí věci, ukotvit stavební jeřáby apod.
Doporučuje se omezení pohybu venku. Je nutno nezdržovat se zejména v okolí vyšších a starších budov a v blízkosti větších stromů. To platí i pro pobyt v autě. Je-li to možné, přečkat nejprudší nárazy větru v uzavřených prostorách. Silný vítr také významně ztěžuje chůzi a dýchání.
Doporučuje se omezení jízd autem. V případě jízdy je nutno přiměřeně snížit rychlost. Náhlý boční náraz větru může automobil učinit neovladatelným, případně jej vytlačit ze silnice nebo převrátit. To platí i pro prázdné nebo poloprázdné nákladní auto a kamion.
Dávat pozor na možnost pádu drátů vysokého napětí. Pokud leží na zemi, zásadně se k nim nepřibližujeme. Lze očekávat omezení v dopravě, možnost výpadků elektrického proudu, polomy v lesích.
V případě podmáčeného terénu může dojít k vyvracení stromů.

Zdroj: ČHMÚ