Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Závěr podzimu beze srážek a ojediněle se slunečními paprsky

USA hlásí první listopadový hurikán za téměř 40 let i nástup zimy se silnými mrazy

Neobvyklá kombinace počasí se v těchto dnech sešla v USA. Zatímco do severozápadní poloviny USA pronikl původem arktický vzduch a do některých oblastí dokonce přinesl podmínky blizardu, na Floridu dorazil hurikán první kategorie. Souběh takového počasí je přitom zcela výjimečný. Hurikány se zpravidla vyskytují do října, kdy se sněhové bouře nevyskytují nikde v USA. Šlo dokonce o první hurikán, který zasáhl pevninu USA v listopadu, za posledních téměř 40 let. Na Floridě se za celou dobu pozorování v listopadu vyskytly jen dva hurikány (v roce 1985 a 1975).

Teploty
Odchylka teploty vzduchu dnes v poledne vůči průměru 1981-2020 - zatímco severozápad USA zažívá příliv arktického vzduchu, jihovýchod USA hlásí nadprůměrné teploty pod vlivem dnes již bývalého hurikánu Nicole, zdroj: ventusky.com

Hurikán Nicole si vyžádal záplavy pobřežních oblastí na východě Floridy. Nárazy větru přesáhly 100 km/h a vlny na moři 7 metrů. Celkově jsou hlášeny dvě oběti. Florida se přitom ještě nevzpamatovala z nedávného katastrofálního hurikánu Ian, který si celkově vyžádal 157 obětí.

Hurikán
Hurikán Nicole včera při příchodu na Floridu (nárazy větru), zdroj: ventusky.com

Vítr o síle 50 až 70 km/h, teploty pod -10 °C a husté sněžení hlásilo naopak několik států na severozápadě a severu USA. Přímo podmínky blizardu panovaly zejména v Severní Dakotě, severozápadní části Minnesoty a části jižní Kanady. V Severní Dakotě napadlo i kolem 50 cm sněhu. Teploty jsou zde až o 20 °C nižší, než je v tomto období běžné.

Teploty
Teploty v USA dnes ráno lokálního času, zdroj: ventusky.com