Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Většinou slunečno a teplo, kromě západu ale větrno

Úvod týdne s inverzí, potom i zaprší a čeká nás návrat k normálu

Hned první dny nového týdne k nám stále bude proudit teplý vzduch. Kvůli inverzi se ale jeho příliv projeví hlavně na horách. Ve středu počasí u nás ovlivní studená fronta, díky které se inverze rozruší. V dalších dnech se hlavně na horách ochladí a teploty se zřejmě sníží k normálním hodnotám pro polovinu listopadu.

V pondělí bude zpočátku zataženo nízkou oblačností nebo mlhami. Na horách a postupně místy i v nižších polohách bude jasno až skoro jasno. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 9 °C až 13 °C, při mlze nebo nízké oblačnosti zůstanou kolem 6 °C. Ráno budou jen kolem 3 °C. Ještě častěji se celý den mlhy a nízká oblačnost udrží v úterý. Modrá obloha už se ukáže spíše jen na horách. Nejvyšší denní teploty zamíří na 4 °C až 8 °C, při slunečném počasí budou kolem 11 °C.

Oblačnost
Množství oblačnosti v úterý v poledne - bude většinou zataženo, zdroj: ventusky.com

Ve středu se vlivem slabé studené fronty zatáhne na celém území a odpoledne se místy přidá slabý déšť. Nejvyšší denní teploty zamíří na 6 °C až 10 °C.

Fronta
Synoptická situace ve středu v poledne - přes střední Evropu přejde slábnoucí studená fronta, zdroj: metoffice.gov.uk

Ve čtvrtek srážky ustanou a během dne se ukáže i polojasno. Nejvyšší denní teploty zamíří na 4 °C až 8 °C, na severovýchodě bude chladněji, jen kolem 3 °C.

Teploty
Odchylka teploty vzduchu ve čtvrtek odpoledne vůči průměru 1981-2020 - na severovýchodě budou teploty i lehce podprůměrné, naopak na západě stále spíše nadprůměrné, zdroj: ventusky.com

Počasí na závěr týdne je ještě nejisté. V blízkosti našeho území totiž bude ležet frontální rozhraní oddělující studený vzduch na severovýchodě od teplejšího na jihu. Aktuálně to vypadá, že naše území bude ležet spíše v jeho teplejší části s teplotami kolem 7 °C a hlavně v pátek i zaprší (ve vyšších horských polohách se čeká i sněžení).