Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hlavně na severozápadě se přidá déšť

Podzim o sobě dá vědět, mnohde přes den nenaměříme ani 20 °C

Meteorologické léto se blíží ke svému konci. Za pouhých 5 dní začne prvním zářijovým dnem meteorologický podzim. To se projeví i v počasí. Zítra začne naše území ovlivňovat poměrně komplikovaná zvlněná studená fronta. Její přesná předpověď je složitá i na několik hodin, ale jisté je, že přinese významné rozdíly v teplotách a počasí mezi západem a východem našeho území. Západ bude o poznání chladnější než východ.

Již zítra budou odpoledne teploty na severozápadě a západě Čech mezi 20 °C až 24 °C, zato na zbytku území vystoupí na letních 24 °C až 28 °C. Zejména v severozápadní polovině Čech se postupně místy přidá déšť. Teplotní rozdíly budou pokračovat i o víkendu. Nejvýraznější budou zřejmě v neděli, kdy ve Zlínském kraji může být až 30 °C, zato v Karlovarském kraji bude jen kolem 15 °C. Počítat musíme také s četnými srážkami, na Moravě a ve Slezsku v teplém vzduchu i s bouřkami, které mohou doprovázet přívalové srážky a silné nárazy větru.

V pondělí v příštím týdnu již vliv zvlněné studené fronty odezní a na celé území pronikne chladný vzduch. Denní maxima tak zůstanou jen mezi 16 °C až 20 °C. V ranních hodinách budou klesat většinou pod 10 °C. V úterý některé modely počítají i s příchodem trvalejšího deště. Potom by denní maxima zůstala jen kolem 13 °C. Chladné počasí u nás vydrží minimálně v první polovině týdne. Ve druhé polovině týdne se zřejmě oteplí a denní maxima zamíří lehce nad 20 °C, což jsou pro začátek září již obvyklé hodnoty. Podzim o sobě dá již naplno vědět. I tak lze ovšem během září ještě výskyt letních teplot očekávat (vyloučit nelze ani krátce dosažení 30 °C), ale půjde spíše o přechodná oteplení.

Teploty
Denní maxima v pondělí - na velké části území nepřekročí ani 20 °C, zdroj: ventusky.com