Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Vydatný déšť, od jihovýchodu bude pozvolna ustávat

Nejsušší a nejteplejší rok v historii měření v Austrálii způsobuje katastrofické požáry

Austrálie zažívá jednu z nejhorších sezón požárů ve své historii. Už několik měsíců plní titulky novin, internet i sociální média obrázky z ohni zasažených částí Austrálie. Přitom se stále zvyšují počty obětí, rozsah spálené země (nyní už přesahuje 100 tisíc kilometrů čtverečních) a také množství uhořelých zvířat (některé údaje hovoří až o miliardě).

Předně je nutné zdůraznit, že požáry buše nejsou v Austrálii nic neobvyklého, hoří každoročně, liší se ale zasažené oblasti i jejich velikost. Ačkoliv z titulků se může zdát, že letošní požáry jsou nejhorší v dějinách země, není tomu tak. V roce 1974/1975 spolykaly plameny zhruba milión kilometrů čtverečních (více než 12násobek Česka). Jenže tehdy hořelo hlavně ve vnitrozemí, které obývá málo lidí. Letos byla plameny zasažena naopak hustě osídlená oblast jihovýchodní Austrálie. I tato část má ale za sebou podstatně tragičtější sezónu. V únoru 2009 si plameny jen během tzv. černé soboty vyžádaly přes 170 obětí, přičemž šíření ohňů tehdy napomohl velmi silný vítr s nárazy až 100 km/h.

A co je důvodem letošní apokalyptické sezóny? Především mimořádně nepříznivá kombinace meteorologických faktorů. Tím základním je dlouhotrvající sucho. Po sedmém nejsušším létě 2018/2019 zažila země suchý podzim a 9. nejsušší zimu, kdy relativně nejhůře postiženým státem se stal Nový Jižní Wales. A pak přišlo nejsušší jaro v historii měření (tedy od roku 1900). Suchý byl také prosinec, a tak se i rok 2019 jako celek stal výrazně nejsušším rokem na kontinentě (obr. 1).

Srážky
Obr. 1: Kontinentální průměrný roční úhrn srážek od roku 1900 v Austrálii - poslední malý sloupec patří roku 2019 - množství srážek zde bylo rekordně nízké, zdroj: bom.gov.au

Dopady sucha prohloubilo mimořádně teplé počasí. Rok 2019 skončil jako nejteplejší v historii pozorování (obr. 2). Přinesl celou řadu teplotních rekordů. Z nich vyniká prosinec, kdy průměrné denní maximum za 18. prosince ze všech stanic na kontinentě činilo pro nás neuvěřitelných 40,9 °C. Jenže následující den byl ještě o stupeň teplejší! S ohledem na velikost území, pro které je tento průměr počítán, jde o naprosto bezprecedentní událost nejen z pohledu Austrálie, ale i z pohledu celosvětového. A právě 19. prosinec přepsal ještě jednu rekordní hodnotu – v Nullarboru na jihu země teplota dosáhla 49,9 °C. Je to nejvyšší prosincová teplota na naší planetě (a 4. nejvyšší v Austrálii vůbec). Připomeňme, že absolutní australské maximum je 50,7 °C změřené 2. ledna 1960 v Oodnattě v Jižní Austrálii.

Tyto extrémní podmínky počasí, které Austrálie v posledních měsících zažívá, zapadají do kontextu změny klimatu. Pro Austrálii byly už začátkem století jako jedny z hlavních projevů změny klimatu projektovány jednak oteplování, jednak celkový pokles srážek. Na současné sezóně požárů se ale podílel i mimořádně intenzivní indickooceánský dipól, který přináší méně srážek do východních oblastí Indického oceánu a přilehlých oblastí pevnin, včetně Austrálie. V loňském roce byl nejintenzivnější v historii pozorování.

Teploty
Obr. 2: Odchylka průměrně roční teploty (ve srovnání s obdobím 1961-1990) za celou Austrálii od roku 1900 (zdroj: bom.gov.au) - rok 2019 (poslední sloupec) je nejteplejší v historii měření, zdroj: bom.gov.au

Australské léto je přitom teprve ve své polovině. Obyvatelé i vyčerpaní hasiči se obávají, jaká bude jeho druhá polovina. Meteorologové očekávají, že následující týdny až měsíce budou sice spíše nadprůměrně teplé, i když zatím to na opakování tak intenzivních vln veder jako v posledních týdnech nevypadá. Na druhé straně, z hlediska srážek je relativně slušná šance, že by nejbližší týdny mohly přinést alespoň průměrné množství srážek (obr. 3), i když únor zřejmě vlhčí nebude.

Předpověď srážek
Obr. 3: Pravděpodobnost překročení mediánu průměrných srážek v % pro období 13. až 26. ledna 2020, zdroj: bom.gov.au