Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proudí k nám teplý vzduch, většinou se ale moc neprojeví

Říjen byl na východě nejdeštivější za dobu měření

Letošní říjen přinesl do Česka extrémní počasí. Východ území dokonce zasáhly povodně. Ty jsou přitom v říjnu velmi vzácné. Na podzim jsou totiž srážkové úhrny o poznání nižší než v létě a na jaře, kdy se povodně vyskytují nejčastěji. Ostatně v historii pozorování byly rozsáhlejší povodně v říjnu jen v roce 1915, kdy zasáhly hlavně Vltavu a její přítoky. S nezvyklým množstvím srážek mají v posledních týdnech problémy i zemědělci. Na polích jsou často laguny, půda je podmáčená a úroda hnije.

Nezvyklé říjnové počasí potvrzují i měření z meteorologických stanic. Například na stanici v Ostravě Mošnově, ze které jsou souvislé záznamy dostupné od roku 1960, byl letošní říjen nejdeštivější za dobu pozorování. Na stanici letos spadlo 172 mm srážek. Byl tak překonán dosavadní rekord pro říjen z roku 1974, kdy zde spadlo 130 mm srážek. Běžně přitom v říjnu spadne na této stanici kolem 48 mm srážek. Letošní úhrn byl téměř čtyřikrát vyšší.

Srážky
Průběh srážek na stanici Ostrava - Mošnov v průběhu října 2020, zdroj: in-pocasi.cz

Srážkově rekordní říjen hlásí i další stanice na Moravě, ve Slezsku a ojediněle i na Vysočině. Jde například o Holešov (138 mm), Lysou horu (330 mm), Luká u Olomouce (120 mm) či Svratouch (164 mm). Na zbytku území letošní říjen nebyl rekordně deštivý, ale i tak byl srážkově nadprůměrný. Na východě území byl přitom srážkově výrazně nadprůměrný také měsíc září (viz mapa srážek).

Srážky v říjnu 2020
Úhrn srážek v říjnu 2020 - nejvydatněji pršelo na východě a na severních horách, zdroj: facebook.com