Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přechodně méně srážek

Na většině území napadl sníh, na řadě stanic je nejvíce sněhu za téměř dva roky

Včera naše území zasáhlo od jihu trvalé a místy i vydatnější sněžení. Sněžilo i v nížinách a sněžení tak patřilo k těm vydatnějším za uplynulé roky. Celkové srážkové úhrny navíc neovlivňovala výrazněji nadmořská výška. Množství nového sněhu na horách je tak v porovnání s jinými srážkovými situacemi spíše nízké, ale ve středních a nižších polohách byly úhrny nového sněhu nadprůměrné. Nejvíce sněžilo na samotném jihu Čech a jihu Vysočiny. Zde napadlo od 15 do 20 cm sněhu. Na zbytku území to bylo od 5 do 15 cm sněhu. Výjimku tvoří Ústecký a Karlovarský kraj a nížinaté oblasti na jihovýchodě Moravy a ve Slezsku, kde sníh většinou vůbec nenapadl (viz obrázek).

Sníh
Výška sněhové pokrývky v Česku dnes ráno, zdroj: chmi.cz

Na řadě stanic v Čechách a jihu Vysočiny leží nejvíce sněhu od února 2019. Například v Plzni a v Praze napadlo včera kolem 8 cm sněhu. Přitom za celý minulý rok 2020 bylo v Plzni nejvýše 5 cm sněhu a v Praze dokonce jen 2 cm. Více sněhu zde bylo naposledy v únoru roku 2019, kdy v Praze leželo přes 10 cm a v Plzni přes 20 cm. Podobně jsou na tom také profesionální meteorologické stanice například v Temelíně, Českých Budějovicích nebo v Přibyslavi a Kostelní Myslové na Vysočině. Nejedná se přitom o nijak nezvykle vysokou sněhovou pokrývku. Uplynulý rok byl jen extrémně chudý na sníh.

V dalších dnech bude pokračovat chladné počasí s denními maximy kolem bodu mrazu. Sníh tak bude tát jen v nejnižších polohách. Pár centimetrů nového sněhu (hlavně na hory) ještě přinesou místní sněhové přeháňky.

Sníh v Plzni
Zasněžená Plzeň dnes ráno (severní část), kde napadlo 8 cm sněhu

Sníh v Plzni
Zasněžená Plzeň dnes ráno (severní část), kde napadlo 8 cm sněhu

Sníh v Plzni
Zasněžená Plzeň dnes ráno (severní část), kde napadlo 8 cm sněhu