Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po celý den slunečno, ale o něco chladněji

Česko zasypává sníh, Ostrava hlasí nejvíce prosincového sněhu za 17 let

Do Česka v noci na dnešek dorazilo další sněžení a na Moravě a ve Slezsku je i vydatné. Často napadlo kolem 10 cm nového sněhu, lokálně i 15 cm. Dnes ráno na první profesionální meteorologické stanici u nás v této zimní sezoně v nižších polohách přesáhla výška sněhu 20 cm. Stalo se tak v Ostravě-Mošnově. Ráno tu leželo 22 cm. Přitom stále hustě sněží a zítra ráno se zde očekává cca 30 cm sněhu. Za posledních 40 let se tu přitom výška sněhu přes 30 cm dostala v prosinci jen v roce 1981 a 2005. V obou letech tu shodně leželo 34 cm. Aktuálně na stanici leží nejvíce prosincového sněhu právě od roku 2005. Pokud bychom brali všechny zimní měsíce, tak je tu nejvíce sněhu od února 2010.

Sníh
Celková výška sněhu dnes ráno v 7:00 na profesionálních meteorologických stanicích, zdroj: chmi.cz

Sníh
Výška nového sněhu dnes ráno v 7:00 (za 24 hodin) na profesionálních meteorologických stanicích, zdroj: chmi.cz

Celkově jsme v Česku naposledy takto sněhově bohatý prosinec zažili v roce 2012 (v některých oblastech v roce 2010). Je nutné ale podotknout, že v posledních letech se u nás vyskytovaly sněhově neobvykle chudé zimy. V kontextu 20. století by průběh letošního prosince z pohledu sněhu byl normální. Nadnormální je aktuálně jen na severovýchodě Moravy a ve Slezsku, kde se vrstva sněhu i mimo hory blíží ke 40 cm.

Sníh
Chlebovice (358 m n. m.) u Frýdku-Místku dnes nad ránem, kdy tu leželo 30 cm, zítra by zde mohlo být téměř 40 cm sněhu, zdroj: in-pocasi.cz

Nyní sněžení od jihu začíná pozvolna slábnout. Hustě dopoledne sněží hlavně na severu Moravy a ve Slezsku. Odpoledne potom může na východě sněžení ustat i úplně, ale v noci se opět vrátí. Už ale jen se slabou nebo mírnou intenzitou. Ve druhé polovině noci potom začne od západu sněžení ustávat úplně. Na severovýchodě Moravy a ve Slezsku ustane zítra odpoledne. Připadne ještě od 1 do 10 cm.