Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Nadprůměrné teploty, na Moravě až 9 °C a i polojasno

Tlaková vlna z výbuchu sopky se v noci přehnala i přes Česko, ovlivnila tlak vzduchu

Včera ráno našeho času došlo k obřímu výbuchu sopky v souostroví Tonga. To je od našeho území vzdálené přibližně necelých 17 000 kilometrů. Výbuch sopky byl extrémně rychlý a výrazný. Do svého okolí tak uvolnil mohutnou tlakovou vlnu (rychle se šířící vlnu zhuštěného vzduchu), která se rozšířila do všech světových stran po celém světě. Tlaková vlna se šířila přibližně rychlostí zvuku a o 15 hodin později dorazila přes Asii dokonce i nad naše území.

Přechod tlakové vlny od západu se u nás projevil včera večer mezi 20:00 až 21:00. Na meteorologických stanicích byl pozorován nejdříve prudký vzestup tlaku o 1 hPa a následný rychlý pokles o přibližně 1,5 hPa.

Tlak vzduchu
Průběh tlaku vzduchu na meteorologické stanici v Praze 4 během 15. ledna. Večer je patrný rychlý vzestup a pokles tlaku, který byl způsoben přechodem rázové vlny z výbuchu sopky v souostroví Tonga, zdroj: in-pocasi.cz

Následně nás mezi 02:00 a 03:00 zasáhla druhá tlaková vlna, která tentokrát přišla z druhé strany od Afriky (delší cestou kolem Zeměkoule). Opět se projevila zakolísáním tlaku vzduchu (ale již méně výrazným). Vliv na jiné meteorologické prvky již tlaková vlna neměla. Jedná se o zcela výjimečnou situaci. Běžně se výbuchy sopek tak silnou rázovou vlnou po celém světě neprojevují.

Tlak vzduchu
Průběh tlaku vzduchu na meteorologické stanici Zbyšov u Brna za posledních 36 hodin. Patrné jsou dvě tlakové vlny, které způsobil výbuchu sopky v souostroví Tonga, zdroj: in-pocasi.cz

Přechod rázové vlny šlo změnami tlaku vzduchu pozorovat na všech meteorologických přístrojích (i domácích). Vliv na zdraví člověka ovšem žádný nemá. Obecně jsou za silné změny tlaku vzduchu označované ty, při kterých se tlak změní alespoň o 3 hPa za 3 hodiny. Ty již citlivější lidé mohou pociťovat.

Včerejší výbuch sopky v souostroví Tonga se dnes ráno našeho času projevil také výskytem několika malých tsunami na západním pobřeží USA.