Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Denní maxima již zamíří k letním hodnotám

Před rokem udeřilo na jihu Moravy mimořádné tornádo, dosáhlo síly až F4

Přesně před rokem udeřilo mimořádně silné tornádo na jihu Moravy. Vzniklo na supercele, která k nám dorazila z Rakouska. Samotné tornádo se spustilo kousek za Břeclaví a poté se prohnalo v pásu až za Hodonín. V něm způsobilo katastrofu, která v prostředí naší země neměla obdoby. Po tornádu na místě proběhla celá řada terénních průzkumů škod (viz ČHMÚ a SHMÚ). Dnes jsou již k dispozici přesné mapy, ukazující intenzitu tornáda v jednotlivých oblastech během jeho dráhy.

Mapa
Mapa škod s přiřazenou intenzitou tornáda podle IF škály, v mapě vyznačena šířka škod IF0 a více v km (černý font) a IF2 a více (červený font). V úvodu mohla být část škod zapříčiněna i horizontálním prouděním (downburstem), zdroj: shmu.sk

Intenzity F4 tornádo nejčastěji dosahovalo v obci Mikulčice. Okamžitá rychlost větru se tak pohybovala kolem 350 km/h.

Mapa
Podrobná mapa škod v Mikulčících s přiřazenou intenzitou tornáda podle IF škály, zdroj: shmu.sk

Naopak v obcích Hrušky a Moravská Nová Ves tornádo dosahovalo největších rozměrů. Ve všech jmenovaných obcích tak tornádo přineslo katastrofální škody. Tornádo se pohybovalo průměrnou rychlostí 42 km/h a vzniklo v 19:14 a zaniklo v 19:53. Jeho dráha dosáhla 27,1 km a zasáhlo oblast o rozloze 21,9 km2. Celkem poškodilo nebo zničilo 1202 budov, zranilo 200 lidí a vyžádalo si 6 obětí. Bohužel nás toto tornádo v loňském roce zařadilo na smutnou třetí příčku v počtu obětí tornád ve světě hned za USA a Čínu.

Rozsáhlé škody po tornádu z dronu zachycené den po řádění tornáda

Záběry řádění tornáda