Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na řadě míst sněžení, na východě ráno i vydatnější

Mimořádně silná cyklona Yasa se žene na Fidži, ostrovům hrozí devastace

Zatímco hurikánová sezóna před půl měsícem skončila, na jižní polokouli v oblasti tropického Pacifiku začala sezona tropických cyklónů 1. listopadu. A už poměrně brzy po začátku se nad teplými vodami východně od souostroví Vanuatu vytvořila mimořádně hluboká tropická cyklona Yasa. Poznamenejme, že v této části světa se někdy tropickým cyklonám regionálně říká cyklon, ale na rozdíl od Indického oceánu není toto označení tak ustálené.

Yasa je teprve první pojmenovanou cyklonou v jižním Pacifiku, formovat se začala 11. prosince 2020. Rychle se 12. prosince stala tropickou depresí, následující den už rychlosti větru dosáhly 120 km/h, a tedy dosáhla stadia tropické cyklony. Díky tomu, že postupovala nad velmi teplou vodou (kolem 30 °C) a velmi příznivé podmínky panovaly i v atmosféře, začala Yasa během 13. a 14. prosince velmi rychle sílit a mohutnět. Během 15. prosince pak prodělala doslova explozivní vývoj, kdy během pouhých 24 hodin vzrostla průměrná rychlost větru v blízkosti středu cyklony o 120 kilometrů za hodinu! 16. prosince ráno pak Yasa zesílila na nejsilnější, tedy pátý stupeň.

Během dnešního dne Yasa dosáhla zřejmě maxima během svého vývoje, tlak v centru klesl až k 910 hPa a rychlosti větru blízko středu dosáhly 260 km/h s nárazy přes 310 km/h! Vznik tak silné cyklony poměrně brzy po začátku sezóny je opravdu neobvyklý. Yasa je potenciálně velmi ničivou tropickou cyklonu. Na družicových snímcích je dobře patrné její bezoblačné oko, kde sice vane jen slabý vítr, ale v jeho okolí panují velmi extrémní podmínky, a to nejen pokud jde vítr, ale i o srážky. O tom svědčí vertikálně mimořádně mohutné oblaky, kdy teplota jejich vrcholků v oblasti stěny oka cyklony klesla až pod -85 °C (viz záběry NOAA)! Čím nižší teplota, tím větší je vertikální rozsah bouřkových mraků.

Yasa
Cyklona Yasa na satelitním snímku dnes během dne - v levém rohu obrázku se nachází Fidži, zdroj: ventusky.com

Přímý zásah očekává Fidži
V následujících hodinách zasáhne Yasa ostrovní stát Fidži. Modely počítají s tím, že její dráha povede právě mezi oběma hlavními ostrovy, tedy Vanua Levu a Viti Levu, a podle posledních výpočtů je pravděpodobný i plný zásah západněji ležícího hlavního ostrova Viti Levu. I když už Yasa zvolna slábne, představuje extrémní nebezpečí. Nárazy větru mohou ojediněle přesáhnout 250 kilometrů za hodinu, i když samozřejmě jen v blízkosti středu. Přesto i ve větší vzdálenosti od centra Yasy lze čekat ničivý vítr, který může napáchat značné materiální škody i na robustních budovách. Obyvatelé ostrovů přitom mají ještě v živé paměti úder dosud nejsilnější cyklony na jižní polokouli Winston v únoru 2016, která postihla 40 procent obyvatel země, a výrazně poškozena byla i vegetace.

Vítr
Maximální rychlost nárazů větru od dnešního poledne do konce týdne - na mapě je patrná dráha cyklonu Yasa přes Fidži, zdroj: ventusky.com

Kromě silného větru představuje pro pobřežní oblasti velké nebezpečí vzduté moře a obrovské vlny, které mohou přesáhnout 10 metrů! A konečně s Yasou dorazí extrémně intenzivní tropické deště – úhrny na hlavním ostrově Viti Levu dosáhnou většinou 200 až 400 milimetrů, ale na návětří tamních kopců to může být ojediněle i přes 500 mm! V zasažených oblastech tak hrozí katastrofální povodně přívalového typu.

Mapa
Povětrnostní mapa zachycující polohu tropické cyklony Yasa ve středu 16. prosince, východně od Tongy se nachází i tropická bouře Zazu , zdroj: met.gov.fj

Po přechodu Fidži bude Yasa dál postupně slábnout, přičemž by měla zamířit k jihu, nad rozsáhlé oceánské oblasti Fidžijského moře. Nad jeho chladnější vodou bude slábnout a začátkem příštího týdne se severně od Nového Zélandu nejspíš úplně vyplní a zanikne.