Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Déšť i husté sněžení, na horách silný vítr

Modely čekají teplotně nadprůměrnou zimu, podobně jako v minulých letech

Už ve středu nás čeká ochlazení, díky kterému se sněhové vločky přechodně objeví v nejnižších polohách. Ačkoliv toto ochlazení zřejmě nepotrvá dlouho, určitě podpoří dotazy, jaká bude letošní zima, která (ta klimatologická) začíná už za necelé dva týdny. I když se opět vynořily nevěrohodné články slibující tuhou zimu a hodně sněhu, zatím tomu dostupné dlouhodobé prognózy moc nenasvědčují.

Průměr
Očekávaná odchylka teploty vzduchu za zimu (prosinec 2024 – únor 2025) v Evropě podle Evropského modelu, zdroj: charts.ecmwf.int

Pojďme se nejprve zaměřit na bližší období. Prodloužený výhled, který vzniká v Evropském centru pro střednědobou předpověď, po teplotně podprůměrném týdnu od 18. listopadu počítá v týdnu od 25. opět s teplotně nadprůměrným a pak během prosince spíše s teplotně průměrnými týdny. Srážek by do konce listopadu mělo spadnout spíše nadprůměrné množství, během prosince by se úhrny měly blížit obvyklým hodnotám.

Poslední (listopadová) sezónní předpověď z téhož centra pak pro oblast střední Evropy počítá s nadprůměrně teplou zimou, přičemž odchylka za celou sezónu by se měla pohybovat mezi 1 a 2 stupni (vůči období 1993-2016). Oproti říjnovému výhledu došlo k mírnému oteplení. Předpověď Evropského centra je do značné míry v souladu s dalšímu předpovědními centry. Drtivá většina z nich počítá s kladnou odchylkou mezi 1 a 2 stupni pro oblast Česka, tedy teplejší zimou. Je zajímavé, že z hlediska jednotlivých měsíců počítají modely s víceméně podobnými odchylkami pro každý ze tří zimních měsíců. Výjimkou jsou pouze dva výhledy – model Méteo-France, který se kloní k teplotně průměrné zimě v Česku, a kanadský model CanSIPS, který čeká teplejší leden a únor, ale prosinec by měl být teplotně spíše normální. To, že modely preferují teplejší zimu, není zase až tak překvapivé – voda v severním Atlantiku, který je pro Evropu zásadním zdrojem tepla v zimě, zůstává nadále výrazně teplejší než je obvyklé v této době.

Prosinec
Očekávaná odchylka teploty vzduchu za prosinec 2024 v Evropě podle modelu CanSIPS, zdroj: tropicaltibits.com

Z hlediska srážek je pro oblast střední Evropy tentokrát – na rozdíl od loňské zimy, kdy se čekaly vyšší úhrny – ve výhledech spíše průměrné množství srážek. A to se týká v podstatě všech tří měsíců, i když pro únor některá předpovědní centra mírně preferují podprůměrné srážky. Méně předpovídaných srážek může souviset s tím, že modely obecně pro letošní zimu preferují častější vliv tlakových výší, které můžou blokovat postup atmosférických front se srážkami. Na druhou stranu, během těchto situací může docházet k tvorbě výraznějších teplotních inverzí, v nížinách tak teploty nemusí být zrovna příliš vysoké, spíše naopak, zatímco na horách pak panují teploty výrazně nadnormální. A tento fakt nemusejí sezónní modely příliš dobře vystihnout.

Srážky
Očekávaná odchylka množství srážek za zimu (prosinec 2024 – únor 2025) v Evropě podle multimodelového výhledu, zdroj: charts.ecmwf.int

Výše
Očekávaná odchylka výšky hladiny 500 hPa za zimu (prosinec 2024 – únor 2025) v Evropě podle multimodelového výhledu. Vyšší hodnoty znamenají tendenci k častějšímu výskytu tlakových výší , zdroj: charts.ecmwf.int

S ohledem na spíše teplotně nadprůměrný charakter zimy lze tedy opět čekat, že zejména v nižších polohách spadne většina srážek v podobě kapalné, a ne ve sněhu. Na druhou stranu je nutné zdůraznit, že dlouhodobé výhledy nejsou z principu své konstrukce schopny postihnout výskyt kratších vpádů studeného vzduchu, kdy může i v nížinách napadnout větší množství sněhu. Názornou ukázkou v tomto směru byla loňská zima, kdy začátek prosince přinesl kalamitu hlavně do jižních Čech a okolí. Nicméně po krátké době sníh roztál a výraznější sněhová pokrývka v nížinách se už do konce zimy nevytvořila. Samozřejmě, že na konkrétní podobu počasí si ale budeme muset počkat, až se příslušné období přiblíží.

Dodejme, že letošní předpovědi jsou teplotně (srážkově by letos mohla být chudší) podobné těm z minulého roku. Ty se nakonec potvrdily a uplynulá zima byla na našem území teplotně nadprůměrná a srážkově průměrná (viz článek) přesně dle předpovědí před zimou. Od prognóz se odchýlil jen prosinec, který byl teplotně normální.