Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Sváteční den přinese chladnější počasí, hlavně v Čechách zaprší

Ve Zlíně se vyskytlo další slabé tornádo, utrhlo i billboard firmy

O uplynulé sobotě se po terénním výzkumu ČHMÚ podařilo potvrdit tornádo v Jeseníku nad Odrou, kde lámalo stromy a ničilo střechy domů (viz článek). Zřejmě šlo o tornádo o síle F1. V letošním roce se jednalo již o třetí tornádo. Hned další se ovšem vyskytlo včera kolem 15:30 ve Zlíně. Část Malenovice a Tečovice zasáhlo krátce slabé tornádo o síle F0.

Přeháňka
Radarový snímek z 15.9.2022 15:30 - Zlín zasáhl jižní okraj přeháňky, později bouřky. Na jižním okraji této přeháňky se vyskytlo slabé tornádo, zdroj: ventusky.com

V Malenovicích utrhlo billboard firmy, který následně museli zajistit hasiči. V lokalitě také polámalo několik stromů a rozházelo díly místní fabriky. Samotné tornádo se podařilo zachytit několika lidem. Na videu je přímo zachycené, jak zdvihá do výšky uskladněné díly do aut a rozhazuje je po okolí. Na fotografiích se lidem podařilo zachytit i samotnou nálevku tornáda spouštějící se ze základny přeháňky.

Škody
Utržený billboard firmy v Malenovicích po tornádo, autor: Petr MiCh, zdroj: facebook.com

Při dalším postupu na východ přeháňka zesílila v bouřku a přinesla vydatné srážky. Na stanici Valašská Bystřice spadlo až 51 mm srážek. V oblasti i výrazněji stouply hladiny řek (zejména toku Bystřice).

Srážky
Srážky od včerejších 7:00 do dnešních 7:00, zdroj: hydro.chmi.cz