Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplý víkend, nedělní maxima i lehce přes 20 °C

Profil Michal Žák

Jméno a příjmení, registrace
Michal Žák 14.03.2014
Poslední návštěva
14.03.2014 12:43
Zájmy a záliby
cyklistika, plavání, cestování, železnice, počasí
Zaměstnání
Katedra meteorologie a ochrany prostředí MFF UK Prahy, redakce zpravodajství ČT
Ilustrační obrázek

Říjnové sezónní výhledy preferují teplou zimu

Jaká bude následující zima? Klasická otázka, která se každoročně objevuje už v létě, během podzimu pak jejich četnost nabírá na intenzitě. A protože jsme se přehoupli do druhé poloviny podzimu, podívejme se, co o blížící se zimě zatím říkají sezónní předpovědi, které jsou aktuálně k dispozici.

Ilustrační obrázek

Silný hurikán Lorenzo ohrozí Azory, potom zamíří k Evropě

Hurikán Lorenzo nad středním Atlantikem ve čtvrtek rychle a výrazně zesílil a dosáhl čtvrtého, tedy druhé nejsilnějšího stupně Saffir-Simpsonovy stupnice. Na tomto stupni zůstává i dnes, rychlosti větru se aktuálně pohybují kolem 220 km/h blízko středu hurikánu, v nárazech dosahují dokonce přes 250 km/h.

Ilustrační obrázek

Nad Antarktidou se náhle oteplilo o rekordních 50 °C

V Antarktidě pomalu končí dlouhá studená zima. Ve stratosféře se tam přitom nyní odehrává neobvyklý jev – tzv. náhlé stratosférické oteplení. Teplota ve výškách nad cca 20 kilometry se výrazně zvýšila a dosahuje téměř 10 °C (přitom běžně se zde pohybuje pod -40 °C). Oteplení tak dosáhlo až 50 °C!

Ilustrační obrázek

Vliv na oteplování Země mají i kondenzační čáry za letadly

Když se podíváme na modré nebe, často na něm zahlédneme kondenzační čáry za letadly. Co to ale vlastně je, jak a proč vznikají a můžou mít nějaký vliv na počasí a klima?