Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Víc přeháněk dnes na jihovýchodě

Profil Michal Žák

Jméno a příjmení, registrace
Michal Žák 14.03.2014
Poslední návštěva
14.03.2014 12:43
Zájmy a záliby
cyklistika, plavání, cestování, železnice, počasí
Zaměstnání
Katedra meteorologie a ochrany prostředí MFF UK Prahy, redakce zpravodajství ČT
Ilustrační obrázek

Povodně na řece Mississippi mohou mít katastrofální dopady

Letošní zima a jaro byly ve velké části centrálních oblastí Spojených států amerických mimořádně bohaté na srážky. Výsledkem byla masivní povodňová vlna, která postupně dorazila i na největší americkou řeku Mississippi.

Ilustrační obrázek

Bombogeneze - když tlak v níži extrémně rychle klesá

Bombogeneze nebo také cyklogeneze je označení souboru procesů, které vedou k poklesu tlaku vzduchu v centru tlakové níže (cyklóny), tedy k jejímu prohlubování. Za vhodných podmínek pak může probíhat prohlubování cyklony mimořádně intenzivně.

Ilustrační obrázek

Klima měst se neliší jen vyššími teplotami, ukazují studie

Rozsáhlé městské oblasti mají svá specifika, pokud se týká počasí a klimatu. Jeden z nejvýraznějších rysů, tedy městský tepelný ostrov, zná asi velká část laické veřejnosti. Jde o oblast města, která je výrazně teplejší než jeho okraje nebo venkovské oblasti.

Ilustrační obrázek

Největší řeky na Zemi mají koryta v oblacích

Když se řekne řeka, každému se nejspíš vybaví vodní tok z jeho okolí, třeba Labe, Morava nebo Vltava. Nicméně o řekách můžeme – poněkud překvapivě – mluvit i v atmosféře, kde se jim říká atmosférické řeky. Samotný pojem je poměrně nový a třeba na českém internetu o něm najdete jen pár zmínek.