Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Středa bude nejteplejším dnem týdne

Profil Michal Žák

Jméno a příjmení, registrace
Michal Žák 14.03.2014
Poslední návštěva
26.05.2020 21:03
Zájmy a záliby
cyklistika, plavání, cestování, železnice, počasí
Zaměstnání
Katedra meteorologie a ochrany prostředí MFF UK Prahy, redakce zpravodajství ČT
Ilustrační obrázek

V příštím týdnu k nám pronikne arktický vzduch. Přinese prudké ochlazení a může i hustě sněžit

Těsně před příchodem ledových mužů nás čeká prudké ochlazení. Dorazí po teplém víkendu, kdy na některých místech naměříme i letní teploty a vyskytnou se bouřky. Nad severním Atlantikem se ale tou dobou vytvoří poměrně mohutný hřeben vysokého tlaku vzduchu, po jehož přední straně se tak uvolní cesta studenému vzduchu od severu do střední Evropy.

Ilustrační obrázek

Modřejší nebe, lepší ovzduší i méně skleníkových plynů - pandemie mění svět

Epidemie koronaviru v posledních měsících doslova ochromila svět. Kvůli omezení pohybu vedoucímu k poklesu dopravy a propadu průmyslové výroby došlo logicky ke snížení množství škodlivin vypouštěných do vzduchu. Ruku v ruce se snížením spalování fosilních paliv došlo i ke snížení emisí oxidu uhličitého.

Ilustrační obrázek

Pylová sezona je nadprůměrná, zatím dominovala bříza

Jaro je pro řadu lidí synonymem probouzející se přírody, bující vegetace a kvetoucích rostlin, nového začátku. Jenže právě květy řady bylin i dřevin působí problémy alergikům, kteří jsou citliví na jejich pyly.

Ilustrační obrázek

Sucho nabírá na síle, za uplynulé týdny spadlo jen minimum srážek

Jaro je ve své polovině a velkým tématem se stává opět sucho. Dostáváme se přitom do období, kdy je dostatek vláhy kritickým faktorem pro vývoj vegetace a úrody. Už během druhé poloviny zimy se s ohledem na její průběh, a hlavně výrazný nedostatek sněhu.