Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Profil Michal Žák

Jméno a příjmení, registrace
Michal Žák 14.03.2014
Poslední návštěva
28.03.2024 06:03
Zájmy a záliby
cyklistika, plavání, cestování, železnice, počasí
Zaměstnání
Katedra meteorologie a ochrany prostředí MFF UK Prahy, redakce zpravodajství ČT
Ilustrační obrázek

Tropy hlásí mimořádně vysoké teploty, i noční teploty zůstávají nad 30 °C

Naše planeta zažívá už od loňského června situaci, kdy každý měsíc je z globálního pohledu rekordně nejteplejším od začátku měření v polovině 19. století. A týká se to i tropických oblastí, kterým se ve střední Evropě obvykle tolik nevěnujeme. I ty jsou od loňské června rekordně teplé, v minulém týdnu jsme ale zaznamenali situaci, kdy denní průměr teploty byl v vůbec nejvyšší v historii pozorování.

Ilustrační obrázek

Teplota oceánů je nejvyšší za tisíce let, ale za miliony let patří k těm nižším. Jak se zjišťuje teplota za dlouhá období?

V těchto dnech uplynul rok, co je povrchová teplota moří v globálním průměru nejvyšší v historii pozorování. Přesněji se tento údaj týká oblastí mezi 60. stupněm severní a jižní šířky, neboť v polárních oblastech měření poněkud komplikuje častý výskyt mořského ledu.

Ilustrační obrázek

Série globálně nejteplejších měsíců pokračuje, teploty oceánů dosahují absolutních rekordů

Únor 2024 se zapsal tučným písmem do klimatologické historie. Nejen v Česku a okolních státech, ale i z celosvětového pohledu se stal nejteplejším v historii pozorování. Průměrná teplota vzduchu u povrchu dosáhla 13,54 °C, což je o 0,81 °C více než průměrná teplota únoru v letech 1991-2020.

Ilustrační obrázek

Hrozí částečné zhroucení Golsfkého proudu? Vědci se příliš neshodnou

Už delší dobu je předmětem zájmu (nejen) klimatologů otázka slábnutí Golfského proudu, resp. výše zmíněné cirkulace, ale v posledních letech se navíc s prohlubující se změnou klimatu často řeší i otázka možného celkového kolapsu Golfského proudu.