Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Přeháňky a bouřky, ojediněle i s přívalovými srážkami

Profil Michal Žák

Jméno a příjmení, registrace
Michal Žák 14.03.2014
Poslední návštěva
17.07.2024 10:32
Zájmy a záliby
cyklistika, plavání, cestování, železnice, počasí
Zaměstnání
Katedra meteorologie a ochrany prostředí MFF UK Prahy, redakce zpravodajství ČT
Ilustrační obrázek

Jihovýchod Evropy čeká výrazná vlna veder, teploty v řadě zemí přesáhnou 40 °C

Ještě tepleji bude jihovýchodně od Česka. Postará se o to mohutná tlaková výše, která bude ze Středomoří zasahovat nad východní Evropu. Po její zadní straně bude v následujících dnech proudit velmi teplý vzduch z centrálního Středomoří až severní Afriky na sever až severovýchod.

Ilustrační obrázek

Hurikán Beryl dosáhl 4. kategorie, tak silný hurikán se objevil rekordně brzy

První hurikán tohoto roku vznikl během uplynulého víkendu na jihozápadě tropického severního Atlantiku. Jmenuje se Beryl a během pouhých 24 hodin zesílil ze stadia tropické bouře na 4. stupeň Saffirovy-Simpsonovy stupnice s rychlostmi větru přes 212 kilometrů za hodinu.

Ilustrační obrázek

Jaké oblečení si vzít ve vedru? Nejlépe teplo z těla odvádí volné a černé oblečení

Letošní léto v Česku zatím nepřináší dlouhé a urputné vlny veder jako v jiných částech světa, přesto teploty poslední červnové dekády jsou vesměs nadprůměrné a v některých dnech šplhají nad tropickou třicítku. A to s sebou nese i určitou výzvu ve smyslu volby vhodného oblečení.

Ilustrační obrázek

Solární elektrárny můžou ohřívat okolí, rozsáhlé i výrazněji změnit klima

Odklon od fosilních paliv nezbytný pro zpomalení změny klimatu s sebou přináší stále častější instalaci solárních panelů a budování solárních elektráren. Přitom dochází buď ke změně povrchů umělých (zejména při použití fotovoltaických panelů na střechách budov) anebo přirozených (solární panely ve volné krajině).