Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno a místy letní den, noc na zítřek ale bude chladná

Archivní data

Archivní data na serveru In-počasí pochází z více než 200 stanic. Na většině těchto stanic se počasí sleduje minimálně 30 let.

Zdroje dat

Data jsou uvedena bez záruky a pochází z několika datových řad. Provozovatelem staniční sítě klimatologických stanic v České republice je ČHMÚ (některé stanice vlastní místní letiště). Data jsou stažena z databází ČHMÚ a NCDC, který spadá pod NOAA.

Dělení stanic

Stanice lze dětit na profesionální (zahrnující observatoře, synoptické a letecké stanice). Jedná se o stanice na nejvyšší úrovni s obsluhou. Dále lze rozlišovat klimatologické stanice a soukromé stanice (které si zřizují sami lidé nebo podniky). Více o způsobu dělení stanic najdete v článku Meteorologické stanice - dělení a význam.

Profesionální stanice

Na našem území je jich přes 30. Jejich přehled najdete na mapě na úvodní stránce Archivu. V našem archivu jsou data z nich aktualizována každou hodinu.

Klimatologické stanice

Na našem území jsou jich stovky. Jejich přehled najdete na interaktivní mapě na úvodní stránce Archivu. V našem archivu jsou data z nich aktualizována jednou za rok.

Soukromé stanice

Na In-počasí dále naleznete soukromé meteorologické stanice. Ty ovšem nejsou zařazeny přímo do archivu (délka měření je většinou jen kolem 10 let). Tyto stanice si můžete zobrazit na stránce Aktuální počasí. Data jsou aktualizována každých 30 minut.

Způsob měření

Archivní data na meteorologických stanicích se měří podle určitých zásad. Níže naleznete seznam základních pravidel.

Průměrná teplota

Průměrná denní teplota vzduchu je počítána ze třech klimatologických měření, která jsou prováděna v 7, 14 a 21 hodin (všechny časy jsou udávány v SEČ - středoevropského času). Hodnoty jsou potom sečteny a hodnota z 21 hodin je započítána dvakrát. Vzniklá suma je vydělena čtyřmi a dostáváme aritmetický průměr, který odpovídá průměrné denní teplotě.

Maximální a minimální teplota

Odpovídá maximální či minimální teplotě zaznamenané v průběhu dne.

Srážky

Srážky jsou zjišťovány vždy v 7 hodin za uplynulých 24 hodin (tedy od včerejších 7 hodin do dnešních 7 hodin) a zapisovány jsou k předešlému dni.

Sněhová pokrývka

Sněhová pokrývka je v daný den měřena v 7 hodin.

Náraz větru

Maximální náraz větru je nejvyšší zaznamenaná okamžitá rychlost větru v daný den. Zaznamenávají se nárazy od rychlosti 40 km/h. U některých stanic nejsou data o nárazech větru dostupná.

Průměrná maximální rychlost větru

Jedná se v daném dni o nejvyšší zaznamenanou průměrnou rychlost větru změřenou za 10 minut.

Sluneční svit

Délka trvání slunečního svitu označuje dobu, kdy dopadal sluneční svit kolmo na zem s intenzitou minimálně 120 W na m2. Měří se s přesností na hodiny na 0,1 hodiny.

Letní, arktický a ledový den

Arktický den - maximální teplota vzduchu musí být nižší než -10 °C.
Ledový den - maximální teplota vzduchu musí být nižší než 0 °C.
Mrazový den - minimální teplota vzduchu musí být nižší než 0 °C.
Letní den - maximální teplota vzduchu musí být vyšší než 25 °C.
Tropický den - maximální teplota vzduchu musí být vyšší než 30 °C.
Tropická noc - teplota v noci nesmí klesnout pod 20 °C.