Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na většině území bude sněžit, na východě i pršet a hrozí tam ledovka

Články

Ilustrační obrázek

Alpy čeká sněhová kalamita, napadnou až dva metry sněhu

V tomto týdnu v oblasti Alp postupně přibývá sněhu. To nejvydatnější sněžení Alpy ovšem teprve čeká. Dnes zde ještě sněžit nebude, ale zítra začne hustě sněžit na jižní straně Alp. Během víkendu bude husté sněžení pokračovat především na pomezí Itálie a Rakouska.

Ilustrační obrázek

Zítra na řadě míst napadne sníh, potom se oteplí a rozfouká silný vítr

Zatímco v uplynulých týdnech se sněhová pokrývka mimo hory tvořila jen lokálně, zítra se poprvé vytvoří na zhruba polovině území. Zítra ráno k nám totiž od jihu dorazí sněžení. Sněžit bude zejména ve východní polovině Čech, na Vysočině a na Moravě.

Ilustrační obrázek

Hurikánová sezóna 2020 oficiálně skončila, přinesla celou řadu rekordů

Včera oficiálně skončila hurikánová sezóna 2020 v Atlantiku. Sezóna, která se zapíše do historie jako rekordně aktivní s 30 (!) pojmenovanými bouřemi. Dosud držela rekord sezóna 2005 s 28 pojmenovanými systémy.

Ilustrační obrázek

V příštím týdnu začíná meteorologická zima, její první dny budou chladné

Prvním prosincovým dnem v Česku začne v příštím týdnu v úterý meteorologická zima a skončí meteorologický podzim. Na příchod astronomické zimy si ještě budeme muset počkat do 21. prosince, kdy nastane zimní slunovrat. Lidi ovšem zajímá příchod zimy s ohledem na počasí.

Ilustrační obrázek

Mohutná inverze přináší výrazné rozdíly v počasí, napadl i průmyslový sníh

V tomto týdnu zažíváme zatím nejmohutnější inverzi letošního listopadu. Díky ní se na většině území vytvořily mlhy a nízká oblačnost. Slunečno zůstává především na horách. Počasí je tak velmi rozdílné. Například na šumavském Churáňově včera teplota vystoupila až na 10 °C.

Ilustrační obrázek

Nový týden doprovodí často mlhy, na silnicích budou i namrzat

Před námi je klasické listopadové počasí. Sněhu se v příštím týdnu sice nedočkáme, ale teploty budou relativně nízké a přírodu často obalí jinovatka nebo i námraza. Hned v pondělí přes naše území přejde studená fronta. Na obloze tak bude hodně oblačnosti a místy se vyskytne slabý déšť, na Moravě může být ojediněle i mrznoucí.

Ilustrační obrázek

Ozónová díra nad Antarktidou je mimořádně velká, kvůli rekordně nízkým teplotám ve stratosféře

Dění v atmosféře nad jižními polárními oblastmi zůstává poněkud stranou naší pozornosti ve střední Evropě. Teď si ji ale zaslouží, neboť vývoj posledních týdnů je poměrně neobvyklý. Týká se to jak teplotních poměrů, tak i s tím souvisejícím rozsahem a vývojem tamní ozónové díry.

Ilustrační obrázek

Ke konci týdne se výrazně ochladí, pronikne k nám původem arktický vzduch

Další fronta k nám dorazí ve čtvrtek odpoledne a večer. Půjde opět o studenou frontu a tentokrát přinese citelné ochlazení. V pátek k nám po jejím přechodu totiž začne pronikat původem arktický vzduch. V hladině 850 hPa (cca 1500 m nad zemí) se ze čtvrtečních 9 °C ochladí v pátek na -8 °C.