Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po rozpuštění mlh a nízké oblačnosti nás čeká slunečná neděle

Články

Ilustrační obrázek

Velkou část USA zasype sníh, teploty klesnou i pod -20 °C

Zatímco ve střední Evropě zažíváme v posledních dnech nadprůměrně teplé dny, severní Ameriku čeká vlna mimořádně studeného počasí, která přinese rekordně nízké teploty. Jde o zatím nejvýraznější příliv arktického vzduchu této sezóny, který pro tamní obyvatele znamená spíše lednové než říjnové teploty.

Ilustrační obrázek

Nad východním Pacifikem sílí La Niña, ovlivní to nadcházející zimu

Dění v oceánech výrazným způsobem ovlivňuje pochody v atmosféře, a tedy i vývoj počasí. V tomto směru je nejproslulejší výskyt jevů El Niño/La Niña, které souvisí s výskytem teplotních odchylek v tropickém Pacifiku.

Ilustrační obrázek

Podzim na Šumavě je letos chladný a méně barevný. Na Kvildě dnes bylo -10 °C

Jak aktuálně vypadá podzim na Šumavě si můžete prohlédnout na fotografiích níže. V těchto dnech zpravidla vrcholí barevnost podzimu - na listech je nejvíc listí, které hýří barvami. Letos ovšem podzim není tak barevný jako v jiných letech.

Ilustrační obrázek

Jak mizí divočina. Nový dokument ukazuje proměny Země za jeden lidský život

Naše planeta se mění - ubývá divoké přírody, vymírají celá společenstva zvířat, tají ledovce a mizí korálové útesy. Změny jsou to katastrofální. Všechny se přitom odehrály jen během posledního století. Tedy v jedné generaci člověka.

Ilustrační obrázek

Povodně na východě ustoupily, Polsko ochránil nový polder u hranic s Českem

Povodňová vlna se aktuálně šíří mimo naše území po Odře a Moravě. Ty jsou v Polsku a na Slovensku aktuálně stále na třetích stupních povodňové aktivity. Na Odře v Polsku se plně projevil vliv nově vybudovaného poldru Racibórz Dolny u města Ratiboř.

Ilustrační obrázek

Čeká nás výrazné oteplení, naměříme i přes 15 °C

Před námi je opět výrazná změna v charakteru počasí. Po chladném a deštivém týdnu nás naopak čeká nadprůměrně teplé a suché počasí. Dnes k nám ještě proudí chladný vzduch od severozápadu. Denní maxima tak zůstávají kolem 10 °C. V hladině 850 hPa (ve výšce kolem 1500 m) se teploty pohybují kolem bodu mrazu.

Ilustrační obrázek

Migraci ptactva ovlivňuje počasí, její průběh lze vidět i na meteorologickém radaru

Během září a října naši zemi opustí většina ptactva. Jaký má na jejich migraci vliv počasí zkoumají lidé již stovky let. Jedna z pranostik říká: Divoké husy na odletu, konec i babímu létu. Tato pranostika si všímá souvislosti mezi chováním ptáků a vývojem počasí. Oblíbení jsou v lidových pranostikách také čápi, o kterých se často hovoří jako o poslech jara

Ilustrační obrázek

Řeky výrazně stoupají, na Luční boudě napadlo přes půl metru sněhu

Za posledních 24 hodin ve východní polovině území spadlo většinou od 30 do 50 mm srážek, což vedlo k výrazným vzestupům hladin řek. Nejhorší je situace v Pardubickém, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji.