Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Zítra výrazné oteplení, maxima překročí 20 °C

Články

Ilustrační obrázek

V mrazových kotlinách na horách kolem -8 °C, napadl opět i sníh

Dnes se u nás na květen opět vyskytlo velmi studené ráno. Teploty se pohybovaly většinou od -2 °C do 3 °C. Mrzlo i v nížinách a přízemní mrazíky se vyskytly téměř všude. Vůbec nejchladněji bylo v mrazových kotlinách na Šumavě. Stanice Modrava - Rokytská slať hlásila podle ČHMÚ ráno až -8,5 °C.

Ilustrační obrázek

Zajímavá oblačnost asperitas se vyskytla nad jezerem Ontario

Vzhled oblačnosti, jež se vyskytla v úterý nad jezerem Ontario (nejvýchodněji položené jezero v systému Velkých jezer v Severní Americe), může působit až bizarním dojmem. Jedná se o zvláštnost oblaku zvanou asperitas.

Ilustrační obrázek

Extrémní dubnové mrazy přinesly katastrofu pro franzouzské vinařství

Letošní duben v Česku patřil mezi nejchladnější za posledních 50 let. Několikrát se u nás vyskytly ranní mrazy. Příroda ovšem nebyla natolik rozkvetlá po chladném březnu a mrazy nezpůsobily tak výrazné škody na plodinách. To ovšem neplatí pro západní Evropu. Podobné mrazy jako u nás se vyskytly také ve Francii.

Ilustrační obrázek

Další velmi chladné ráno, příroda má 3 týdny zpoždění

Duben u nás byl mimořádně chladný a květen zatím v trendu chladného počasí pokračuje. Již včera teploty zůstaly jen kolem 9 °C a na hřebenech hor napadl i sníh. Dnes jsme se probudili do studeného rána. Teploty se pohybovaly od 0 °C na západě po 5 °C na východě.

Ilustrační obrázek

Deštivé a větrné počasí, v úterý hlavně na západě vítr způsobí i škody

Chladné počasí bude pokračovat i v novém týdnu. Zítra se sice srážky objeví jen ojediněle, ale denní maxima zamíří jen na 8 °C až 12 °C, na jihu Moravy až 14 °C. Ráno musíme počítat s teplotami jen kolem 3 °C a častými přízemními mrazíky.

Ilustrační obrázek

Letošní duben byl nejchladnější od roku 1997

Za námi je nezvykle chladný duben. Teploty byly po většinu měsíce podprůměrné. Průměrná teplota se v dubnu v nižších polohách pohybovala jen kolem 6,5 °C. Běžně se přitom v dubnu pohybuje kolem 9 °C. Letošní duben byl tak o více než 2 °C chladnější, než je obvyklé.

Ilustrační obrázek

Před námi je deštivé počasí, v neděli bude pršet i vydatně

Duben v Česku skončí jako srážkově podprůměrný měsíc. Na většině míst spadlo jen kolem 60 % běžného množství srážek. Na přírodě se to ovšem příliš neprojevilo. Často padal sníh a i nízké teploty neumožňovaly větší výpar. Půda tak většinou zůstávala podmáčená a vlhká. Před námi je navíc deštivé počasí, které do přírody přinese další potřebnou vláhu.

Ilustrační obrázek

Úbytek pevninských ledovců v posledních dekádách zrychluje

Oteplování a změna klimatu se projevuje pestrou škálou dopadů. Velmi citlivě přitom reagují zejména horské, resp. pevninské ledovce, a to prakticky na celém světě, ať už jde o ledovce tropické nebo ledovce v mírných a vyšších zeměpisných šířkách.