Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Chladný víkend, zítra ráno ojediněle i přízemní mrazíky

Články

Ilustrační obrázek

Sezónní předpovědi očekávají spíše teplejší léto, vyloženě horké ale nebude

Meteorologické jaro se pomalu chýlí ke konci, příští středu už začíná meteorologické léto. Po chladném dubnu přišel poměrně teplý květen, i když během nadcházejícího víkendu nás čeká ochlazení. Jak dlouho toto ochlazení potrvá a jaké vlastně bude to letošní léto?

Ilustrační obrázek

Zapršelo na většině území, na východě spadlo i kolem 30 mm srážek

Po týdnu se u nás vyskytl další plošně vydatný a trvalejší déšť .Tentokrát byly úhrny ještě vyšší a na některých místech byly měřeny za den nejvyšší srážky v letošním roce. Navíc se jednalo o trvalý déšť, který je pro přírodu prospěšný na rozdíl od přívalového deště.

Ilustrační obrázek

V novém týdnu proměnlivé počasí, občas zaprší

Nový týden oproti tomu končícímu přinese chladnější počasí a méně slunečných dnů. Počasí bude proměnlivé a přes naše území přejde několik frontálních systémů. Srážky ovšem přinesou často nerovnoměrně a na část území.

Ilustrační obrázek

Množství pylu je letos nadprůměrné, hlavně díky specifickému počasí a smrkům

V posledních týdnech jsme se na většině území Česka setkávali s velmi vysokým množstvím pylu. Auta, ale i okna nebo povrch vodních nádrží pokrytý žlutou vrstvičkou velmi jemných pylových částic, to byl velmi častý obrázek, který dráždil nejen alergiky.

Ilustrační obrázek

Čechami se prohnalo derecho, v Plzni náraz větru dosáhl 125 km/h

Z Bavorska k nám večera večer dorazil silný a mohutný bouřkový systém. Systém dokonce splnil definici tzv. derecha (dlouhotrvající bouřkový systém doprovázený velmi silným větrem na vysokém počtu míst).

Ilustrační obrázek

V Německu zítra hrozí tornáda, bouřkový systém okrajem ovlivní i naše území

Střední Evropou se dnes a zítra proženou první rozsáhlé bouřkové systémy v letošním roce. První se již dnes vytvořil nad Beneluxem a nyní směřuje do Německa. V noci na zítřek může doznívat i na západě Čech. Zítra ovšem bouřky ještě více naberou na síle a již více ovlivní i naše území.

Ilustrační obrázek

Na celém území zapršelo, u Pardubic se vyskytla výrazná tromba

V noci na dnešek a během dnešního dne po delší době na celém území zapršelo. Spadlo většinou od 5 do 30 mm srážek, v Chrastavě na Liberecku dokonce až 39,2 mm. Také v samotném Liberci spadlo lehce přes 30 mm srážek. Většina srážek spadla během trvalého deště, ale objevily se i bouřky. Nejčastější byly v první polovině noci na úterý v Ústeckém kraji.

Ilustrační obrázek

Nový týden nabídne slunce i déšť, teploty budou kolísat

V příštím týdnu do Česka konečně dorazí plošně rozsáhlejší srážky. Dočkáme se ovšem i několika slunečných dnů. Počasí tak nabídne dvě zcela odlišné tváře. Hned první den nového týdne začne slunečným počasím, ale odpoledne bude od západu oblačnosti přibývat.