Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Zcela jasná obloha

Články

Ilustrační obrázek

Nejlepší fotografie bouřek v roce 2019

V polovině srpna jsme vyhlásili soutěž o nejlepší bouřkové fotografie roku 2019 pořízené na území České republiky nebo Slovenska. Níže vám přinášíme výsledky soutěže a ukázky tří krásných bouřkových fotek z letošního roku.

Ilustrační obrázek

Ochlazení přinese chladná rána i s přízemními mrazíky

Dnes přes naše území začíná od severu přecházet studená fronta, po které nám pronikne chladný vzduch od severu. Zítra tak denní maxima zůstanou mezi 14 °C až 18 °C, na jihu ještě vystoupí na 20 °C. Pocitovou teplotu ovšem sníží vítr s nárazy i kolem 50 km/h.

Ilustrační obrázek

Nad Antarktidou se náhle oteplilo o rekordních 50 °C

V Antarktidě pomalu končí dlouhá studená zima. Ve stratosféře se tam přitom nyní odehrává neobvyklý jev – tzv. náhlé stratosférické oteplení. Teplota ve výškách nad cca 20 kilometry se výrazně zvýšila a dosahuje téměř 10 °C (přitom běžně se zde pohybuje pod -40 °C). Oteplení tak dosáhlo až 50 °C!

Ilustrační obrázek

Španělsko zasáhly ničivé povodně, spadlo přes 300 mm srážek

Jihovýchod Španělska zasáhly silné bouřky a přívalové deště, které způsobily na řadě míst ničivé povodně. Nejhorší je situace v provinciích Alicante, Valencie, Murcie a Almería, kde stále platí varování před extrémním nebezpečím bouřek.

Ilustrační obrázek

Vliv na oteplování Země mají i kondenzační čáry za letadly

Když se podíváme na modré nebe, často na něm zahlédneme kondenzační čáry za letadly. Co to ale vlastně je, jak a proč vznikají a můžou mít nějaký vliv na počasí a klima?

Ilustrační obrázek

Zasáhl nás nejvydatnější déšť letošního roku, vrcholy Alp zasypal sníh

Včera k večeru začalo na západě pršet. Déšť se v noci rozšířil na celé území. Na Moravě a ve Slezsku dokonce trvalý déšť doprovázely i bouřky. Za posledních 24 hodin tak u nás napršelo nadprůměrné množství srážek a dokonce se jedná o nejvydatnější deště v letošním roce.

Ilustrační obrázek

Po deštivém a chladném pondělí se oteplí

V příštím týdnu nás nejchladnější počasí čeká hned v pondělí, kdy bude na celém území pršet a denní maxima vystoupí jen na 14 °C až 18 °C, na západě a jihozápadě Čech dokonce zůstanou jen kolem 12 °C. Na září půjde o podprůměrné hodnoty.

Ilustrační obrázek

Hurikán Dorian ovlivní i počasí v Evropě

V úvodu příštího týdne budou jeho pozůstatky ležet jižně od Grónska a v úterý se přesune do oblasti mezi Islandem a Britskými ostrovy. S tlakovou níží spojená studená fronta přinese srážky nad Britské ostrovy či nad Německo. Jestli tato fronta ovlivní i počasí nad Českém je zatím nejisté.