Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Do Česka se vrací slunečnější a teplejší počasí

Články

Ilustrační obrázek

Letošní léto je zatím nejchladnější od roku 2011

Letošní meteorologické léto (začíná prvního června) je zatím nejchladnější od roku 2011, kdy u nás bylo ještě nepatrně chladněji. Všechny ostatní roky naopak byly o poznání teplejší. Vůbec nejteplejší období zahrnující červen a červenec jsme zažili v minulém roce.

Ilustrační obrázek

Čekají nás vydatné deště, spadne přes 50 mm srážek a stoupnou hladiny řek

Před námi je deštivé počasí. Již nyní se vyskytují přeháňky a bouřky především na západě Čech. V příštích hodinách jich bude přibývat a budou se rozšiřovat dále do Čech. V noci na zítřek budou postupně přecházet do trvalého a místy vydatného deště.

Ilustrační obrázek

Vedra v Evropě začínají, ve Francii v pátek čekají 40 °C

Teplotně mírnější léto v Evropě zřejmě pomalu končí. Již včera se u nás vyskytl zatím nejteplejší den od začátku roku. V Dobřichovicích u Prahy se teplota dostala až na 35,6 °C. Lehce přes 35 °C bylo také na jihu Moravy v okolí obce Lednice. Vyskytl se u nás tak první tzv. super-tropický den (teplota se dostane nad hranici 35 °C).

Ilustrační obrázek

V úterý nás čekají tropické teploty, na jihu Moravy může být až 35 °C

Příliv teplého vzduchu k nám ještě více zesílí v úterý, kdy naměříme většinou 29 °C až 33 °C. Nejtepleji bude na jihu Moravy, kde se teploty dostanou až na 34 °C. Vyloučit tu nelze ani dosažení tzv super-tropických 35 °C, což by byla v letošním roce zatím nejvyšší u nás zaznamenaná teplota.

Ilustrační obrázek

Omezení letů ve světě ovlivnilo přesnost předpovědi počasí

Jaro letošního roku bylo výrazně poznamenáno epidemií koronaviru, což se projevilo v řadě oblastí, mimo jiné značným poklesem letecké dopravy. Letadla přitom během svého letu měří údaje o teplotě a vlhkosti vzduchu, o tlaku vzduchu a rychlosti a směru větru v oblasti, kterou prolétávají.

Ilustrační obrázek

Na jihu Moravy se vyskytla výrazná tromba

Na jihu Moravy byla večera z obce Konice u Znojma pozorována výrazná tromba. Vyskytla se během přeháňky, která se v oblasti vytvořila večer v 19:30. Z oblaku se k zemi spustil výrazný vzdušný vír, který ovšem nedosáhl až zemského povrchu. Nejednalo se tak přímo o tornádo, ale jen o trombu.