Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Sváteční úterý přinese pestré a poměrně teplé počasí

Články

Ilustrační obrázek

Před rokem sněžilo, nyní zažíváme letní počasí

Přesně před rokem k nám v těchto dnech pronikl původem arktický vzduch a vyskytl se u nás první sníh nadcházející zimy. Na Šumavě a v Krušných horách se vytvořila souvislá sněhová pokrývka. Na hřebenech Šumavy ve výšce kolem 1300 m leželo i přes 10 cm sněhu.

Ilustrační obrázek

Ozonová díra nad Antarktidou je letos větší než obvykle. Jak dochází k její formaci?

Ozonová díra nad Antarktidou v letošním roce se vyznačuje nadprůměrnou velikostí (Obr. 3) s celkovým rozsahem k 15. 9. 2021 23,5 mil. km2. Před pár dny byla dokonce větší než 75 % doposud zaznamenaných (od roku 1979) a předpověď (na grafu čárkovaně) naznačuje stejný vývoj i v dalších dnech.

Ilustrační obrázek

Evropa na prahu energetické krize, foukal o něco méně vítr a bylo chladněji

Evropa stojí před energetickou krizí. Extrémně totiž rostou ceny budoucích kontraktů na plyn a elektřinu na evropských trzích. Vůbec nejvíce zdražil plyn. Ceny se za rok více než zdvojnásobily. Podobná situace ovšem panuje také u elektřiny. Ceny evropských kontraktů na zemní plyn se obchodují na rekordních maximech.

Ilustrační obrázek

V severní Itálii dnes bylo pozorováno sedm tornád, odnášela střechy domů

Severní Itálií se dnes prohnaly silné bouřky. Vyskytlo se i několik supercel, které byly doprovázány i tornády. Jejich počet překvapil i tamní pozorovatele. V Pádské níže na severu Itálie bylo dnes pozorováno nejméně sedm tornád.

Ilustrační obrázek

Ve druhé polovině nového týdne se oteplí, srážky se nečekají

Výrazněji se oteplí ve čtvrtek. Ráno bude sice s teplotami mezi 3 °C až 7 °C chladné. Objevit se mohou i přízemní mrazíky. Během dne se ovšem oteplí na 15 °C až 19 °C a na obloze bude většinou skoro jasno až polojasno.

Ilustrační obrázek

Rozmary počasí v Grónsku. Pozůstatky hurikánu přinesly výjimečné množství nového sněhu

Kromě silného větru přispěla vysoká vlhkost vzduchu z tropických oblastí k vydatnému sněžení, kdy se samozřejmě uplatnilo i návětrné zesílení srážek v horských oblastech Grónska. Během působení Ex-Larryho na jihovýchodě ostrova spadlo několik desítek cm sněhu, v některých oblastech zřejmě až přes jeden metr.

Ilustrační obrázek

Aktivní sopka Fagradalsfjall na Islandu stále láká davy turistů

Dne 19. 3. 2021 ve večerních hodinách došlo na poloostrově Reykjanes (jihovýchodní Island) v oblasti Fagradalsfjall k vulkanické erupci, která zde pokračuje dodnes (viz obrázek níže z 12. září). Od prosince 2020 se v těchto místech vyskytovala četná zemětřesení a erupce tak byla předpokládatelná.