Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná pozdní babí léto

Články

Ilustrační obrázek

Karl, Petra, Kyrill, Emma. I tlakové níže a výše mají svá jména

„Počasí v Česku ovlivňuje tlaková níže Karl, za kterou se k nám rozšíří tlaková výše Petra.“ To je popis povětrnostní situace, se kterým se u nás nesetkáme, ale u našich západních sousedů jsou jména cyklón a anticyklón, tedy tlakových výší a níží, věcí naprosto běžnou.

Ilustrační obrázek

Šumava nabídla nádherný pohled na Alpy, díky unikátnímu zrcadlení měnily svůj tvar

Za celé léto byly Alpy ze Šumavy dobře vidět jen v pár dnech. Nyní se ovšem začíná situace měnit (s příchodem inverzí, které umožňují lepší dohlednost z hor) a s příchodem podzimu jsou opět vidět častěji. Vynikající dohlednost panovala hned 1. října, potom i kolem 20. října a vidět jsou Alpy ze Šumavy i v těchto dnech.

Ilustrační obrázek

Barevný podzim vrcholí, listí je letos barevnější než minulý rok

Na konci října vrcholí barevnost podzimu. Listí v posledních dvou říjnových týdnech hýří nejpestřejšími barvami z celého roku. Lístečky se barví od zelené po žlutou až sytě rudou. Barvy listí výrazně ovlivňuje průběh podzimního počasí a v každém roce se tak liší.

Ilustrační obrázek

Před námi je suchý a teplotně nadprůměrný týden

Letošní říjen bude na řadě stanic nejsušší od roku 2010, na některých místech i od roku 2005. Za celý měsíc u nás totiž téměř nepršelo. Situaci navíc nezmění ani poslední říjnový týden. Počasí v příštím týdnu bude totiž pod vlivem tlakové výše.

Ilustrační obrázek

Bude letošní zima teplá, normální nebo dokonce tuhá? Vznikají první výhledy na zimu

Uplynulá zima se u nás projevila teplotně nadprůměrným prosincem a teplotně normálním lednem a únorem. Chladné počasí se u nás navíc dlouho drželo i během jara. Za měsíc a pár dnů u nás začne další meteorologická zima a nabízí se tak otázka, jaká bude.

Ilustrační obrázek

Na Sněžce nárazy větru dosáhly 158 km/h, v Praze a Ústí nad Labem přesáhly 100 km/h

Z Atlantiku přes Francii a Německo k nám dnes dorazila vichřice, kterou němečtí meteorologové pojmenovali jako Ignatz. Ta u nás způsobila značné škody v podobě popadaných stromů a poničených střech domů. Nejsilnější nárazy se vyskytly po poledni v severozápadní polovině Čech. Na Sněžce naměřili náraz o síle 158 km/h.

Ilustrační obrázek

Rekordně vysoké teploty, České Budějovice hlásí letních 25 °C

Do Česka dnes vrcholí příliv velmi teplého vzduchu. V závětří Šumavy se navíc jeho příliv zkombinoval s fénovým efektem (vzduch proudící přes horskou překážku se v závětří hor vysouší a dále otepluje). Díky tomu tak byly dosaženy rekordně vysoké teploty na řadě míst v Čechách.

Ilustrační obrázek

Střední Evropu zasáhne ve čtvrtek vichřice, způsobí škody

Ve čtvrtek střední Evropu zasáhne první letošní podzimní vichřice. Nad Skandinávií se bude nacházet hluboká tlaková výše a s ní spojená studená fronta ve čtvrtek přejde i přes naše území. Na řadě míst Evropy tato níže způsobí také vichřici.