Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Rekordně teplé úterý ukončí večer a v noci na zítřek studená fronta s přeháňkami a čerstvým větrem

Články

Ilustrační obrázek

Úvod nového týdne bude rekordně teplý, potom teploty klesnou

V novém týdnu nás čeká v pondělí a v úterý příliv neobvykle teplého vzduchu na říjen. Teploty na velkém množství stanic překonají dlouholeté teplotní rekordy. Ve středu se ochladí a teploty klesnou k normálním nebo lehce nadprůměrným hodnotám.

Ilustrační obrázek

Září je nejteplejší v historii měření, překonalo rekord z roku 1798

Na našem území končí nejteplejší září v historii měření. Nikdy jsme u nás neznamenali tak teplé počasí během září. I na nejdéle měřící stanici na našem území v Praze Klementinu, kde se počasí pravidelně sleduje již od roku 1775, je letošní září nejteplejší.

Ilustrační obrázek

Teploty opět překonaly rekordy, bylo až letních 28 °C

V tomto týdnu k nám proudí teplý vzduch, který přináší neobvykle vysoké teploty pro konec září. Již včera byl podle ČHMÚ denní rekord překonán na čtvrtině ze 162 stanic s řadou měření dlouhou alespoň 30 let, nejčastěji na Moravě a ve východních Čechách.

Ilustrační obrázek

V Jižní Americe teploty překračují rekordních 40 °C a od normálních hodnot se odchylují až o 20 °C

Astronomická zima a k tomu vlna veder. Přesně takové počasí panuje v posledních dnech v částech Jižní Ameriky. Týká se to zejména jižní Brazílie, Paraguaye, Bolívie a severní Argentiny, nadprůměrné teploty ale mají i v severní polovině jihoamerického kontinentu.

Ilustrační obrázek

V příštím týdnu ještě i letní teploty, ráno už ale místy mlhy

Před námi je další výrazně nadprůměrně teplý týden. Jediná fronta za celý týden přes naše území zřejmě přejde v noci z pátku na sobotu a na víkend se díky ní ochladí. Oproti tomuto týdnu už se ale častěji budou tvořit mlhy a nízká oblačnost. Srážek v novém týdnu bude jen málo.

Ilustrační obrázek

Na západě Německa se vyskytlo tornádo, poničilo několik domů

Přes Evropu včera začala přecházet od západu studená fronta. Na řadu míst přinesla i silné bouřky. Na západě Německa se poblíž hranic s Lucemburskem vyskytlo dokonce tornádo. V obci Nusbaum a okolí v 15:50 výrazně poškodilo až 15 domů. U dvou dvou i odneslo celou střechu a pobořilo stěny.

Ilustrační obrázek

V Doksech při bouřce spadlo až 40 mm srážek, uhodilo u nás 10 000 blesků

Přes naše území včera začala přecházet studená fronta. V pásu od přibližně Českých Budějovic po Liberec se tvořily také bouřky. Při postupu dále na východ se ale rychle rozpadly. Nejsilnější byly v okolí Doks v Liberecké kraji. Zde měly hasiči i pár výjezdů k popadaným stromům.

Ilustrační obrázek

Nejlepší fotografie bouřek v roce 2023

Na konci července jsme vyhlásili soutěž o nejlepší bouřkové fotografie roku 2023 pořízené na území České republiky nebo Slovenska. Níže vám přinášíme výsledky soutěže a ukázky krásných bouřkových fotek z letošního roku. Ten sice přinesl poměrně málo fotogenické bouřky, ale i tak se lovcům bouřek podařilo zachytit nádherné snímky.