Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Pocitovou teplotu sníží čerstvý vítr

Články

Ilustrační obrázek

Před námi je velmi slunečný týden, teploty překročí i 20 °C

Včera na řadě míst ještě převládalo oblačno, ale dnes se již zcela vyjasnilo (na celém území je hlášeno jasné nebe). Podobné počasí u nás navíc vydrží po většinu příštího týdne. Navíc ještě porostou teploty. Dnes se denní maxima očekávají kolem 15 °C.

Ilustrační obrázek

Silné bouře ochladily severní Atlantik, u nás se to může projevit horkým létem

Pro počasí ve střední Evropě je rozhodující to, jak vypadá situace v severním Atlantiku. Chladnější vody se aktuálně nacházejí hlavně v subpolárních severních oblastech, což bylo způsobeno intenzivní cyklonální činností během druhé poloviny zimy.

Ilustrační obrázek

Na Třinecku napadlo přes 15 cm sněhu během jedné intenzivní přeháňky

Včera se na velké části našeho území vyskytovaly sněhové přeháňky. Ty na řadu míst přinesly od poprašku po pár centimetrů sněhu. Zcela výjimečná situaci nastala na severním okraji Beskyd ve večerních hodinách.

Ilustrační obrázek

První dubnové ráno bylo rekordně chladné, na Jizerce i pod -20 °C

Dnešní ráno bylo rekordně chladné. Na řadě stanic byly dokonce naměřeny nižší teploty než za celou zimu. Vůbec nejnižší teplota byla naměřena v Jizerských horách, kde v osadě Jizerka klesla až na -22,8 °C, což je vůbec nejnižší hodnota zaznamenaná v letošním roce na našem území.

Ilustrační obrázek

Jarní přírodu obalil sníh, úrodu ovocných stromů ničí mráz

Dnes ráno se v Čechách na řadě míst probudili do sněhobílého rána. Sníh ležel i na severu Polabí. Například v Ústí nad Labem byly ráno až 3 cm sněhu. Také okrajové části Prahy hlásily od poprašku po 2 cm sněhu. Hustá sněhová přeháňka dopoledne zasáhla i Plzeň

Ilustrační obrázek

V Británii naměřili nejvyšší tlak vzduchu za téměř 100 let

Rekordně vysoký tlak vzduchu dnes naměřili v Británii. Na ostrově Tiree ve Skotsku dosáhl až 1051,2 hPa, což je v Británii nejvíce za téměř 100 let. Naposledy tlak vzduchu v Británii přesáhl hranici 1050 hPa v prosinci roku 1926.

Ilustrační obrázek

Kvalita ovzduší se v Evropě výrazně zhoršila, může za to prach z Asie

Zatímco na začátku týdne bylo možné v Česku pozorovat krásně modrou oblohu, včera naopak barvy oblohy vybledla a výrazně se snížila dohlednost. Ovzduší v Evropě totiž znečistil prach. Do Evropy se dostal z oblasti Kaspického moře, kde se nachází například poušť Karakum.

Ilustrační obrázek

Čeká nás další vpád studeného vzduchu s mrazivými nocemi

Příliv chladného vzduchu se plně projeví v úvodu příštího týdne. V pondělí ráno budou teploty kolem -2 °C a odpoledne se oteplí jen na 0 °C až 4 °C. To jsou o zhruba 10 °C nižší teploty, než je na konci března obvyklé. Vůbec nejchladnější bude ovšem noc z pondělí na úterý