Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další vydatnější sněžení, sníh napadne i v nížinách

Články

Ilustrační obrázek

Hory v úterý čeká sněhová bouře a kalamita, problémy v dopravě se čekají i mimo hory

V úterý začne počasí u nás od severozápadu ovlivňovat teplá fronta, která přinese i velmi nebezpečné počasí. Dopoledne začne na celém území sněžit a rozfouká se silný vítr. V nárazech dosáhne rychlosti mezi 60 až 80 km/h, na horách dokonce až 100 km/h! K tomu bude na návětrných stranách hor velmi intenzivně sněžit.

Ilustrační obrázek

Jak u nás vypadala doba ledová? V zimě běžně -30 °C, v létě většinou do 15 °C

Poslední doba ledová skončila zhruba před 10 tisíci lety, kdy došlo k přechodu lidí od primitivních lovců a sběračů k pokročilejší společnosti usedlé, jejíž hospodářství je založeno na zemědělství. Od té doby zažívá naše planeta poměrně teplé období.

Ilustrační obrázek

Na zhruba polovině území napadne sníh, může komplikovat dopravu

Před námi je první významnější sněžení nadcházející zimy. Nezasáhne ovšem celé území. Zítra odpoledne začne postupně v jihovýchodní polovině území trvale sněžit. Na východě Moravy a ve Slezsku půjde zpočátku i o déšť.

Ilustrační obrázek

Na horách lehce nasněžilo, teplota klesla i na -10 °C

Po dlouhé době je dnešní ráno na téměř celém území slunečné. Díky přílivu studeného vzduchu se totiž rozpustila teplotní inverze a netvoří se již nízká oblačnost. Teploty dnes ráno klesly na téměř všech místech pod bod mrazu.

Ilustrační obrázek

Do Česka vpadne zima, čeká se mráz i sněžení

V příštím týdnu do Česka přijde zimní počasí. Po několika týdnech podzimních inverzí s mlhami a nízkou oblačností nás čeká výrazná změna v charakteru počasí. Dnes k nám ještě proudí hlavně ve vyšších hladinách atmosféry teplý vzduch.

Ilustrační obrázek

Masivní povodně pustoší jihozápad Kanady, zlikvidovaly dálnice a ohrožují i světový trh obilovin

Jihozápad Britské Kolumbie a sousední část státu Washington (na jihozápadě Kanady) zasáhly o víkendu a začátkem tohoto týdne mimořádně intenzivní deště, které způsobily rozsáhlé a ničivé záplavy. Vyžádaly si minimálně jednu oběť, několik lidí však zůstává pohřešovaných.

Ilustrační obrázek

Silná tornáda na Sicílii smetla několik domů a vyžádala si jednu oběť

Evropu dnes dopoledne zasáhla zřejmě nejsilnější tornáda od události na jižní Moravě. Hned na dvou místech se spustila dnes dopoledne během silných bouřek na jihovýchodě Sicílie. První zasáhlo část města Modica, kde způsobilo rozsáhlé škody.