Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Počasí beze změny, jen se mírně oteplí

Články

Ilustrační obrázek

Lysá hora hlásí nejvydatnější dubnové sněžení za nejméně 60 let

V oblasti Beskyd v tomto týdnu trvale a hustě sněží. Řadu oblastí tak zasypalo význačné množství sněhu. V Beskydech je aktuálně nejvíce sněhu za letošní rok. Vůbec nejvíce sněhu napadlo na profesionální stanici na Lysé hoře, kde aktuálně leží 158 cm sněhu.

Ilustrační obrázek

V Beskydech napadlo až 40 cm sněhu a stále sněží. Proč jsou vydatné srážky právě zde?

Během pondělního večera začala oblast severní Moravy ovlivňovat zvlněná studená fronta. Za touto frontou sem pronikl chladný a vlhký vzduch ze severních směrů. Vzduch byl chladný, a tedy v noci z pondělí na úterý začalo téměř ve všech polohách na severní Moravě sněžit.

Ilustrační obrázek

Brno v pátek zhaslo světla. I z centra města bylo možné na nebi zahlédnout stovky hvězd

V noci z 9. na 10. dubna 2021 zhasla v Brně na zhruba 3hodiny všechna pouliční světla. Nešlo však v žádném případě o havárii, ale o plánovanou akci. Technické sítě Brno k neobvyklému kroku využily končící nouzový stav, který z důvodu pandemické situace omezoval pohyb osob v nočních hodinách.

Ilustrační obrázek

Před námi je další výrazné ochlazení, sněžit bude opět i v nížinách

Dnes k nám ještě proudí teplý vzduch z jihu, ale hned v pondělí se situace změní. Již dopoledne k nám začne od severozápadu pronikat studený vzduch. Nejvyšší denní teploty se tak zítra budou pohybovat od 3 °C na severozápadě po 19 °C na jihovýchodě.

Ilustrační obrázek

Z přeháněk v uplynulých dnech se sypaly i sněhové krupky, vznikají procesem ozrnění

V chladném a vlhkém severozápadním proudění vznikaly nad naším územím během středy a čtvrtku četné a místy i intenzivní přeháňky, na některých místech se ojediněle vyskytly také bouřky. V silnějších přeháňkách často klesala dohlednost a promptně se tvořila vrstva sněhu nebo krupek.

Ilustrační obrázek

Hory opět zasypal sníh, v tomto týdnu přibylo kolem 20 cm

Zima se v tomto týdnu vrátila v plné síle. Na horách panují celodenní mrazy a opět přibývá sníh. Většinou na horách připadlo v tomto týdnu kolem 20 cm sněhu, nejvíce v polohách nad 1000 m. Sněhová pokrývka se utvořila i mimo hory, kde ovšem během dne sníh rychle při kladných teplotách taje.

Ilustrační obrázek

Vzduch přímo z Arktidy, ve výšce 5 km měříme jedny z nejnižších letošních teplot

V těchto dnech zažíváme na duben velmi studené počasí. Ochlazení v dubnu sice bývají běžná a sníh při nich padá i v nížinách, ale současný příliv studeného vzduchu do Evropy je neobvyklý svým rozsahem. Masa studeného vzduchu se rozlila nad většinu kontinentu.