Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Přes Česko přechází studená fronta, přinese silný vítr

Články

Ilustrační obrázek

V souostroví Tonga došlo k obří erupci podmořské sopky

Dnes ráno našeho času došlo k obří erupci podmořské sopky Hunga Tonga v souostroví státu Tonga, který je přibližně 2300 km vzdálený od Nového Zélandu.

Ilustrační obrázek

Čeká nás první úplněk roku, přinese velmi jasný měsíční svit

V úterý 18. ledna (resp. v noci z pondělí na úterý) nás čeká první úplněk roku 2022. Lednový úplněk se kolem půlnoci dostane opravdu hodně vysoko nad obzor, což způsobí, že tato noc bude druhou nejjasnější nocí roku 2022 prozářenou Měsícem. Na čem vlastně závisí jasnost měsíčních nocí a jasnost samotného úplňku?

Ilustrační obrázek

Počty zaznamenaných hurikánů v Atlantiku narůstají, z části díky kvalitnějším pozorováním

Na přelomu léta a podzimu v Atlantiku každý rok vrcholí hurikánová sezona. V posledních letech se při jejím vyhodnocování často objevují informace o rekordech jak v počtu hurikánů, tak jejich intenzitě. Například předminulá sezona z roku 2020 přinesla 30 pojmenovaných bouří, což bylo nejvíce za dobu pozorování.

Ilustrační obrázek

Na Šumavě teplota klesla až na -27,7 °C, jde zatím o nejnižší hodnotu této zimy

Uplynulá noc k nám přinesla i silné mrazy. Teploty klesaly většinou na -2 °C až -7 °C, ale při delším vyjasnění a sněhové pokrývce bylo kolem -10 °C. Míst s jasnou oblohou ovšem nebylo příliš. Jednalo se především o oblasti v pohraničí.

Ilustrační obrázek

Počasí ovlivní mohutná tlaková výše, ve druhé polovině týdne se oteplí

V tomto týdnu počasí u nás ovlivnilo několik tlakových níží. V následujícím týdnu nás čeká o poznání stabilnější počasí. V pondělí sice ještě bude doznívat vliv rozpadající se okluzní fronty, která místy přinese sněžení (do nížin i déšť), ale po zbytek týdne již plně převládne vliv mohutné tlakové výše.