Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná meteorologické jaro

Články

Ilustrační obrázek

Šumavský Pancíř nabídl výhledy na více než 200 km vzdálené vrcholy Alp

V pátek přes naše území přešla studená fronta, která přinesla srážky a po delší době tak vyčistila vzduch. V předchozích dnech se u nás vyskytovalo velké množství saharského prachu, které barvilo oblohu doběla a výrazně snižoval dohlednost.

Ilustrační obrázek

Teploty překračují 20 °C, na Slovensku vyrovnali absolutní rekord pro zimu

Střední Evropa v těchto dnech zažívá extrémně teplé počasí, které překonává rekordy. Na Slovensku dokonce dnes zaznamenali vůbec nejvyšší teplotu v období meteorologické zimy (prosinec, leden a únor) v historii měření. Stanice Hurbanovo na jihu Slovenska hlásila teplotu 20,6 °C.

Ilustrační obrázek

Saharský prach má v atmosféře důležitou roli, podílí se na vzniku srážek či prospívá půdě

V posledních týdnech jsme opakovaně zažili situaci se zvýšenou koncentrací saharského prachu a písku v atmosféře nad naším kontinentem. Působivější byla situace z první poloviny měsíce, kdy na mnoha místech střední Evropy, ale i Alp a Pyrenejí padal oranžově až růžově zbarvený sníh. Tyto epizody si často vyžádají velkou mediální pozornost.

Ilustrační obrázek

Teploty ohrozí rekordy, dostane se k nám i značné množství saharského prachu

Před námi je rekordně teplý závěr února. Padat mohou nejen denní teplotní rekordy, ale na některých stanicích se očekávané teploty přiblíží i absolutním rekordům pro měsíc únor. Dnes ještě na velké části území panuje nízká oblačnost a mlhy, které zabraňují prohřívání vzduchu.

Ilustrační obrázek

Na Šumavě se za týden oteplilo o 45 °C, teploty dnes překonaly rekordy

Vůbec nejvýraznější proměnu počasí na našem území za poslední týden zažila Šumava. Minulý týden v neděli zde panovaly silné mrazy. V mrazových kotlinách teploty klesly dokonce až k -30 °C. K tomu na celé Šumavě ležel prachový sníh a na řadě míst ho bylo přes půl metru.

Ilustrační obrázek

Na celém území rychle taje sníh, povodně ale nezpůsobí

Včera k nám začal plně pronikat teplejší vzduch z Atlantiku. Spolu s tím začal výrazně tát sníh. V nižších polohách na jihozápadě stihl roztát už včera. Jinde v nižších polohách roztaje během dneška a zítřka. Sníh netaje ovšem jen v nižších polohách, ale i na horách. Zatím se to týká především Šumavy a Krušných hor.

Ilustrační obrázek

V novém týdnu výrazné oteplení, zima se chýlí ke konci

Teplejší vzduch se ovšem v dalších dnech bude rozšiřovat i na zbytek území. Ve středu už denní maxima zamíří na 2 °C až 6 °C, jen na východě místy zůstanou kolem 0 °C. Silné mrazy už nebudou panovat ani v noci, kdy v noci z úterý na středu teploty klesnou většinou na 0 °C až -4 °C.