Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Sváteční den bude slunečný a teplý

Články

Ilustrační obrázek

Teploty opět překonaly rekordy, bylo až letních 28 °C

V tomto týdnu k nám proudí teplý vzduch, který přináší neobvykle vysoké teploty pro konec září. Již včera byl podle ČHMÚ denní rekord překonán na čtvrtině ze 162 stanic s řadou měření dlouhou alespoň 30 let, nejčastěji na Moravě a ve východních Čechách.

Ilustrační obrázek

V Jižní Americe teploty překračují rekordních 40 °C a od normálních hodnot se odchylují až o 20 °C

Astronomická zima a k tomu vlna veder. Přesně takové počasí panuje v posledních dnech v částech Jižní Ameriky. Týká se to zejména jižní Brazílie, Paraguaye, Bolívie a severní Argentiny, nadprůměrné teploty ale mají i v severní polovině jihoamerického kontinentu.

Ilustrační obrázek

V příštím týdnu ještě i letní teploty, ráno už ale místy mlhy

Před námi je další výrazně nadprůměrně teplý týden. Jediná fronta za celý týden přes naše území zřejmě přejde v noci z pátku na sobotu a na víkend se díky ní ochladí. Oproti tomuto týdnu už se ale častěji budou tvořit mlhy a nízká oblačnost. Srážek v novém týdnu bude jen málo.

Ilustrační obrázek

Na západě Německa se vyskytlo tornádo, poničilo několik domů

Přes Evropu včera začala přecházet od západu studená fronta. Na řadu míst přinesla i silné bouřky. Na západě Německa se poblíž hranic s Lucemburskem vyskytlo dokonce tornádo. V obci Nusbaum a okolí v 15:50 výrazně poškodilo až 15 domů. U dvou dvou i odneslo celou střechu a pobořilo stěny.

Ilustrační obrázek

V Doksech při bouřce spadlo až 40 mm srážek, uhodilo u nás 10 000 blesků

Přes naše území včera začala přecházet studená fronta. V pásu od přibližně Českých Budějovic po Liberec se tvořily také bouřky. Při postupu dále na východ se ale rychle rozpadly. Nejsilnější byly v okolí Doks v Liberecké kraji. Zde měly hasiči i pár výjezdů k popadaným stromům.

Ilustrační obrázek

Nejlepší fotografie bouřek v roce 2023

Na konci července jsme vyhlásili soutěž o nejlepší bouřkové fotografie roku 2023 pořízené na území České republiky nebo Slovenska. Níže vám přinášíme výsledky soutěže a ukázky krásných bouřkových fotek z letošního roku. Ten sice přinesl poměrně málo fotogenické bouřky, ale i tak se lovcům bouřek podařilo zachytit nádherné snímky.

Ilustrační obrázek

Přes Moravskou Třebovou přešla supercela, přinesla 3 cm kroupy

Nejsilnější bouřka se vyskytla kolem 15:00 v Moravské Třebové. Šlo dokonce o supercelu, která se i charakteristicky stáčela k jihovýchodu. Do města přinesla kroupy o velikosti až 3 cm. Kroupy v okolí poničily úrodu a na silnicích po nich zůstal nános listí.

Ilustrační obrázek

Medikán v Libyi způsobil katastrofu s tisíci oběťmi, povodeň tu smetla čtvrtinu města

Nejhorší je situace ve městě Derna, kde se protrhla přehrada a následná vlna v noci z neděle na pondělí doslova smetla čtvrtinu města na pobřeží Středozemního moře. Oblast přitom byla hustě obydlená. Počet obětí se podle úřadů v Benghází odhaduje na více než 3500.