Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Vedra vrcholí, později se na západě přidají i silné bouřky

Články

Ilustrační obrázek

V Beneluxu bouřky způsobily značné škody, v dalších dnech se objeví i u nás

Evropa hlásí první významnou vlnu veder letošního roku. Díky tomu panují i vhodné podmínky pro rozvoj silných bouřek (bouřkové oblaky díky vysokým teplotám mohou růst do značných výšek a jsou o to silnější). O tom se včera přesvědčily i v Nizozemsku a Belgii

Ilustrační obrázek

První letošní vlna veder začíná, teplota vystoupí až na 35 °C

V Česku začíná první letošní vlna veder. Na většině stanic započne dnes, na některých stanicích na západě začala již včera. Oficiálně se za vlnu veder označuje minimálně pětidenní období, ve kterém je maximální teplota minimálně o 5°C vyšší než průměrná maximální teplota pro daný den.

Ilustrační obrázek

Začalo první rojení kůrovce, o téměř měsíc později než v minulých letech

Chladné jaro prospělo české přírodě. Díky němu totiž došlo o téměř měsíc později k prvnímu rojení kůrovce. To začalo naplno zhruba v minulém týdnu. V minulých letech přitom již začínalo na začátku května. Díky pozdějšímu nástupu teplého počasí se také stihne vylíhnout méně generací kůrovce.

Ilustrační obrázek

Do Česka v novém týdnu zamíří tropické teploty

Již zítra naměříme 21 °C až 25 °C, na severovýchodě bude kolem 21 °C. Chladné bude ovšem ráno, kdy se očekávají teploty jen mezi 5 °C až 9 °C. Na obloze bude slunečno. Oteplování bude pokračovat i v úterý, kdy se teploty zvýší v průměru o 4 °C. Denní maxima vystoupí na 24 °C až 28 °C.

Ilustrační obrázek

Severní polární kruh hlásí vyšší teploty než například Řecko

Teplota vzduchu je dnes na severu Evropy o přibližně 15 °C vyšší, než je zde na začátku června běžné (v porovnání s průměrem za roku 1980 až 2020). Naproti tomu ve Středomoří jsou teploty průměrné, na Balkáně podprůměrné.

Ilustrační obrázek

Dnes je světový den oceánů, na klima planety mají největší vliv

Dnešní den (8. červen) je nejen dnem, kdy slaví svátek Medard spojený s jednou z nejznámějších pranostik o počasí, ale rovněž světovým dnem oceánů. Má upozornit na význam oceánů pro život na Zemi. Nedílná a podstatná část tohoto významu přitom spočívá i ve vlivu moří na počasí a na klima.

Ilustrační obrázek

Ve čtvrtek dojde na našem území k částečnému zatmění Slunce

Když bude přát počasí, zpříjemní nám čas čtvrtečního oběda zajímavý astronomický úkaz: částečné zatmění Slunce. Nečekejte ale nic velkolepého, měsíční disk totiž u nás odřízne jen zhruba pětinu disku naší denní hvězdy.

Ilustrační obrázek

Letní teploty budou pokračovat i v novém týdnu

Závěr končícího týdne do Česka již přinesl letní teploty. Ty budou pokračovat také v novém týdnu. Odpolední maxima se budou často dostávat nad 25 °C (nejčastěji budou v intervalu 23 °C až 28 °C, ve druhé polovině týdne mezi 21 °C až 26 °C).