Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Víkend nabídne letní počasí beze srážek

Články

Ilustrační obrázek

Vědci změřili nejdelší blesk na Zemi, na délku přesáhl 700 km

Blesk je silný přírodní elektrostatický výboj, který propojuje dvě místa s odlišným nábojem. Na jakou vzdálenost ovšem k takovému propojení může dojít? Rozbor dat z družic ukázal, že tyto vzdálenosti mohou dosahovat i téměř neuvěřitelných hodnot.

Ilustrační obrázek

Další studená fronta přes naše území přejde ve čtvrtek

Zítra se počasí výrazně vylepší. Srážky ustanou a teploty zamíří na příjemných 21 °C až 25 °C. Ve středu se ještě více oteplí. Denní maxima se dostanou na 26 °C až 30 °C. Na některých místech tak opět zaznamenáme tropický den.

Ilustrační obrázek

Bouřky opět naberou na síle, hrozí v nich přívalové srážky

Včera se u nás po několika dnech vyskytly bouřky. Hlášeny byly z jihu Moravy. Silné ovšem nebyly. Dnes se naopak bouřky objeví na jihozápadě Čech. Škody by stejně jako včera působit neměly. Zítra a pozítří se ovšem situace změní a bouřky naberou na síle.

Ilustrační obrázek

Červen je srážkově výrazně nadprůměrný, spadlo i přes 200 mm

Červen je u nás letos velmi deštivý. V letošním roce půjde o druhý srážkově výrazně nadprůměrný měsíc. Již v únoru spadlo až dvakrát více srážek, než je obvyklé. Červen bude také srážkově výrazně nadprůměrný. Zatím spadlo o zhruba 30 až 60 % více srážek, než v červnu běžně spadne.

Ilustrační obrázek

V příštím týdnu se vrátí obvyklé červnové počasí

V uplynulých dnech u nás panovalo chladné, podmračené a deštivé počasí. V příštím týdnu se ovšem situace změní. Denní maxima budou dosahovat letních hodnot. V závěru týdne zřejmě naměříme i tropické teploty. V některých dnech se ovšem musíme připravit na výskyt přeháněk nebo i bouřky.

Ilustrační obrázek

Rok 2020 by se na Zemi mohl stát nejteplejším za dobu měření

Letošní rok má našlápnuto k tomu, stát se nejteplejším od začátku globálních přístrojových měření v roce 1880. Máme za sebou celosvětově nejteplejší květen a leden. Únor, březen a duben skončily vždy na druhém místě.

Ilustrační obrázek

Další vydatné srážky, hrozí výrazné vzestupy hladin řek

V úvodu tohoto týdne zažíváme klidnější počasí bez bouřek. V noci na zítřek se ovšem začne situace měnit. Na jihozápadě a západě Čech začne trvale a vydatně pršet. Na ostatním území navíc začnou vznikat vydatné přeháňky a bouřky, které budou přinášet přívalové srážky.