Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Kromě Moravy většinou beze srážek a v Čechách i polojasno

Články

Ilustrační obrázek

Do Česka se na přelomu týdne chystá vydatné sněžení, může způsobit kalamitní situaci

S postupující zimou začíná počasí ve střední Evropě nabírat zimní charakter. A s velkou pravděpodobností ho koncem týdne umocní tlaková níže směřující z Itálie k severovýchodu. Takto postupující níže, označované někdy jako Vb (pět bé), bývají často příčinou výrazných projevů počasí ve střední Evropě.

Ilustrační obrázek

Ve čtvrtek nastane vzácný úkaz, Mars se schová za úplňkový Měsíc

V noci ze středy 7. 12. na čtvrtek 8. 12. bude nočnímu nebi kralovat semknutá dvojice úplňkového Měsíce a planety Mars. Po celou noc se k sobě budou obě tělesa blížit, až dojde ve čtvrtek ráno k jejich „splynutí“. Nastane vzácný úkaz, při kterém se Mars na necelou hodinu schová za měsíční disk!

Ilustrační obrázek

Napadlo i přes 10 cm mokrého sněhu, ten láme větve stromů

V noci u nás od jihu začalo pršet, na části území sněžit. Nejvydatnější sněžení se vyskytlo v Jihočeském kraji, na západě Vysočiny, jihu Středočeského kraje a v Pardubickém kraji. Na východě Jihočeského kraje ve vyšších polohách napadlo i přes 10 cm mokrého sněhu.

Ilustrační obrázek

Déšť i sněžení a stále hodně oblačnosti

Počasí v novém týdnu se stále ponese ve znamení velké oblačnosti a průměrných nebo nadprůměrných teplot. V některých dnech zaprší, ve vyšších polohách půjde většinou o sněžení.

Ilustrační obrázek

Napadlo do 5 cm mokrého sněhu, rychle roztaje

Včera odpoledne a večer na velké části našeho území sněžilo. Kromě severovýchodu napadlo většinou od poprašku po 5 cm sněhu. Nejvíce sněžilo na západě Čech a také na pomezí Vysočiny a středních Čech.

Ilustrační obrázek

Česko přikryla nízká oblačnost, slunečno není ani na horách

V tomto týdnu se na většině území modré oblohy vůbec nedočkáme. Může za to především nízká oblačnost a mlhy, ale často se přidává i oblačnost střední nebo vysoká.

Ilustrační obrázek

Před námi je podmračený týden s teplotami do 5 °C

V novém týdnu nás čeká většinou zataženo s minimem srážek, slabými ranními mrazy a odpoledními maximy do 5 °C. To jsou pro přelom listopadu a prosince normální hodnoty. Slunce se ukáže jen výjimečně a na většině stanic bude týdenní suma přímého slunečního svitu blízká nule.

Ilustrační obrázek

Na severní polokouli je nejvíce listopadového sněhu za nejméně 56 let

Většina Ruska, Běloruska či Skandinávie je už nyní pod sněhem. Až rekordní přívaly sněhu v minulém týdnu hlásily oblasti v Severní Americe kolem Velkých jezer. První sníh se objevil také na většině našeho území a na horách už otevírají první lyžařské areály.

Ilustrační obrázek

Hurikánová sezóna končí, rozsáhlé škody přinesly hlavně hurikány Fiona a Ian

Příští středu oficiálně končí hurikánová sezóna v Atlantiku. A podle současných předpovědí se už žádná nová tropická cyklóna do té doby nevytvoří, je tedy čas na zhodnocení té letošní sezóny. Z hlediska počtu cyklon byla nadprůměrná.

Ilustrační obrázek

Silný vítr má ničivý potenciál, s rostoucí rychlostí výrazně narůstá jeho kinetická energie

Vítr není nic jiného než pohybující se vzduch, a jako takový má kinetickou energii. Pokud pohybující se vzduch narazí na tuhou překážku, což může být například strom nebo budova, působí na ni síla, která snižuje energii větru. Důležité přitom je, že kinetická energie větru se s rostoucí rychlostí větru nezvyšuje lineárně, ale je úměrná druhé mocnině rychlosti větru.