Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplo a hlavně v Čechách a ve Slezsku místy přeháňky a bouřky, výjimečně opět silné

Články

Ilustrační obrázek

Ani nový týden nepřinese stabilní počasí, v úterý dorazí studená fronta

V novém týdnu nás budou přecházet jednotlivé frontální systémy. Počasí tak bude stále nestabilní. Teploty budou rozmanité. Nejteplejší bude zřejmě pondělí, kdy naměříme i letní teploty. V některých dnech se objeví i bouřky.

Ilustrační obrázek

Sezona tornád v USA je letos velmi aktivní, hlášeny jsou rozsáhlé škody

Letošní sezóna tornád ve Spojených státech amerických je po delší opět výrazně aktivní. Celkový počet potvrzených tornád v USA od začátku roku dosáhl čísla 875 (k tomuto pátku). A to je nejvyšší hodnota od roku 2017. Nejvýraznější měrou se na tomto čísle uplatila poměrně dramatická epizoda mezi 6. a 8. květnem, kdy bylo zaznamenáno 159 tornád.

Ilustrační obrázek

Dlouhodobé výhledy očekávají teplotně nadprůměrné léto, mělo by být ještě teplejší než minulé

S blížícím se počátkem léta (to klimatologické začíná už 1. června) se v médiích častěji objevují různé prognózy slibující někdy až horké letní měsíce. Ačkoliv sezónní předpovědi mají pro oblast České republiky jen omezenou úspěšnost, můžeme nahlédnout na jejich aktuální výstupy a zhodnotit, jaké by to letošní léto u nás mohlo být.

Ilustrační obrázek

Na západě spadlo i přes 70 mm srážek, stouply hladiny řek

Vydatné deště a bouřky s přívalovými srážkami včera k večeru zasáhly západ Čech. Během noci se potom vyskytl trvalý a vydatný déšť, který pokračuje na západě i nyní, ale během dopoledne již bude slábnout a částečně ustávat. Celkově spadlo na západě Plzeňského kraje i přes 70 mm srážek.

Ilustrační obrázek

Na Nymbursku se vyskytly kroupy o velikosti téměř 4 cm

Dnes se u nás vyskytly i silné bouřky. První byly hlášeny již ráno na pomezí Moravy a Čech. V Telči se vyskytlo krupobití, při kterém se vytvořila i pár centimetrů silná vrstva menších krup. Celkově při bouřce spadlo kolem 40 mm srážek.

Ilustrační obrázek

Na Ústecku se vyskytlo první letošní slabé tornádo

Již včera nás začala ovlivňovat tlaková níže. Dnes její vliv pokračoval a tak jsme se dočkali dalších srážek a objevily se i bouřky. Ty se objevily především na Vysočině a východě Čech, ojediněle zabouřilo i na Moravě. Škody ale bouřky nepůsobily a ani nijak četné nebyly (uhodilo kolem 1000 blesků).

Ilustrační obrázek

Častější srážky dorazí ve druhé polovině nového týdne, zesílí i vítr

Před námi je teplotně průměrný týden. Denní maxima budou často přesahovat 20 °C, což je v polovině května běžná a příjemná teplota. Snižovat ji ovšem v průběhu týdne začne postupně čerstvý vítr. Se srážkami musíme počítat ve druhé polovině týdne. Ta první bude naopak suchá a slunečná. Objeví se i bouřky.