Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Víkend bude v Česku ledový, bude nejchladněji za poslední dva roky

Články

Ilustrační obrázek

Českem se prohnaly i sněhové bouřky, celkově u nás uhodilo 300 blesků

V noci na dnešek přes naše území přešla fronta z Německa, kterou doprovázely i bouřky. Ty se již během včerejšího odpoledne a večera vyskytovaly často v Německu, kde uhodilo přes 5000 blesků. O půlnoci se jejich pozůstatky dostaly i nad Česko.

Ilustrační obrázek

Blízké setkání tří planet a Měsíce zpestří ve čtvrtek večerní oblohu

Pohled na loňské velmi těsné a vzácné setkání Jupiteru a Saturnu většině z nás překazilo nepříznivé počasí. V nadcházejících dnech má ale večerní nebe šanci na malý reparát. Na obzoru se totiž předvádí dvě (až tři) planety a srpek Měsíce.

Ilustrační obrázek

Na horách sněhu výrazně přibude, do víkendu napadne i půl metru prašanu

Do víkendu na českých horách spadne většinou od 30 do 40 mm srážek. Ve sněhu tak půjde o 30 až 50 cm prašanu. České hory si tak výrazně polepší v množství sněhu, které je aktuálně spíše podprůměrné. O víkendu se ovšem výška sněhové pokrývky na horách konečně dostane na běžné lednové hodnoty.

Ilustrační obrázek

Léto v zimě, na Sicílii a na Krétě měří téměř tropických 30 °C

Zatímco Španělsko bojuje s přívaly sněhu a mrazy, východní Středomoří zasáhla nezvyklá vedra. Na Sicílii se včera teploty dostaly téměř ke 30 °C. Nejtepleji bylo v provincii Messina, kde se vlivem fénového efektu teplota dostala až na 29,7 °C.

Ilustrační obrázek

Polární vír zkolaboval, Evropu čekají další vpády studeného vzduchu

Nad severním pólem se v těchto dnech místo tlakové níže vytvořila mohutná tlaková výše, která deformovala vlastní polární vír do tvaru připomínající banán a vytlačila jej do nižších zeměpisných šířek nad Atlantiku a euroasijský kontinent.

Ilustrační obrázek

Španělsko zasáhla nejhorší sněhová bouře za 50 let, doprava zkolabovala

Španělsko aktuálně zažívá nejvydatnější přívaly sněhu za minimálně 50 let. Na řadě míst napadlo od 10 do 40 cm sněhu, v horách i 50 cm. Po celém Španělsku na silnicích uvízly tisíce aut. Vydatné sněžení si již vyžádalo nejméně 4 obětí.

Ilustrační obrázek

Rok 2020 byl spolu s rokem 2016 globálně nejteplejším v historii měření

Máme za sebou další mimořádně teplý rok. Alespoň z globálního pohledu. Rok 2020 se spolu s rokem 2016 staly vůbec nejteplejšími roky v historii měření. A to znamená, že pokračuje série mimořádně teplých roků, která začala v roce 2015 – posledních 6 let se stalo nejteplejšími roky v historii pozorování.

Ilustrační obrázek

Zima ve Španělsku láme rekordy, naměřili -34 °C a velká města zasypou přívaly sněhu

Jednou z nejvýraznějších zim v historii zažívá Španělsko. Již několik týdnů zasypává španělské hory sníh a na hřebenech Pyrenejí leží kolem metru sněhu. V tomto týdnu ovšem začala zima sužovat celé Španělsko a sníh do konce týdne napadne na přibližně polovině území Španělska, což je extrémní situace.