Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Velmi slunečné a horké úterý

Články

Ilustrační obrázek

Vlna veder - na západě Evropy hrozí 40 °C, u nás 35 °C

Evropu v nadcházejících dnech čeká výrazná vlna veder. Nejvíce zasáhne Francii a Německo, kde se očekávají extrémně vysoké teploty. Již ve středu se v těchto státech teploty mohou dostat ojediněle až na 40 °C. Z Alžírska se totiž přes Středozemní moře nad Francii dostane velmi horký vzduch.

Ilustrační obrázek

Noční svítící oblaka překvapila lidi po celé Evropě

Noc na dnešek byla z pohledu pozorování nočních svítících oblaků mimořádná. Na obloze byly totiž pozorovatelné velmi jasně a výrazně. Mnoho serverů, které po Evropě eviduje pozorování nočních svítících oblaků, hlásí, že tolik pozorování od lidí ještě v historii neobdrželi.

Ilustrační obrázek

NOAA spustila novou verzi modelu GFS, je přesnější

Ve středu 12. června 2019 došlo k velkému upgradu globálního numerického předpovědního modelu GFS (Global Forecasting Systém) americké organizace NOAA – podle některých vědců jde o největší upgrade od roku 1980. Model GFS přitom patří k nejvyužívanějším na světě

Ilustrační obrázek

V polovině týdne se bouřky vrátí

Dnes a zítra nás čeká poklidné počasí bez přeháněk a bouřky. Počasí totiž bude ovlivňovat tlaková výše. Tu ve středu vystřídá nevýrazné tlakové pole s vlhčím vzduchem, ve kterém se začnou tvořit přeháňky a bouřky z tepla.

Ilustrační obrázek

Moravu zasáhly bouřky s kroupami, v Zábřehu měly 6 cm

Včera bouřky způsobily rozsáhlé škody na Moravě, kde hasiči hlásili stovky výjezdů (nejvíce v tomto týdnu). Nejvíce byl postižen Olomoucký kraj, kde na Šumpersku bylo po přívalovém dešti zaplaveno několik obcí.

Ilustrační obrázek

V Evropě hlášeny obří kroupy, v Polsku měly i 12 cm

První výrazné krupobití v tomto týdnu zasáhlo v pondělí oblast kolem Mnichova na jihu Německa. Jejich velikost se pohybovala kolem 5 cm. Zasaženo bylo ovšem hustě obydlené území v dlouhém pásu. Škody jsou tak značné.

Ilustrační obrázek

První meteorologická observatoř na světě je stará téměř 2000 let

Vůbec první dochovaná zmínka o popisu procesů formování oblaků a deště pochází z Indie kolem roku 3000 př. n. l. První observatoř pro sledování počasí však vznikla až 3000 let poté o několik desítek tisíc kilometrů daleko v Aténách. Říká se jí Věž větrů.

Ilustrační obrázek

Před námi je tropický i bouřlivý týden

Nad střední Evropou se dnes vytváří frontální rozhraní mezi velmi teplým vzduchem na východě a chladným na západě. Naše území bude ležet přesně na rozhraní těchto dvou vzduchových hmot.