Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Čerstvý jihovýchodní vítr

Články

Ilustrační obrázek

Vydatné sněžení v Alpách, napadne přes metr sněhu

Počasí v tomto týdnu je v Evropě velmi nepříznivé. Ve Středomoří se totiž utvořily tlakové níže, které ovlivňují jižní i střední Evropu. Benátky vlivem vydatných dešťů a silného větru, který vzedmul hladinu moře, zaplavila voda.

Ilustrační obrázek

Část Čech pokryl sníh, napadlo i přes 10 cm sněhu

Včera večer začalo na řadě míst v Čechách hustě sněžit. Sněhová pokrývka se tvořila od středních poloh, ale poprašek sněhu byl pozorován i níže. Dokonce i v okrajových částech Prahy se před půlnocí po hustém sněžení vytvořil poprašek sněhu.

Ilustrační obrázek

Mokrý sníh poprvé napadne i mimo hory, hlavně na jihu Čech

V noci na zítřek a zítra ráno k nám přijde další sněžení, která zasáhne i nižší polohy. Poprvé po létě se sněhová pokrývka vytvoří i mimo horské polohy. Kde se utvoří? Předpověď je poměrně komplikovaná. Na Moravě a ve Slezsku se sněžení neobjeví ani na horách.

Ilustrační obrázek

Merkur projde před Sluncem, znovu se tak stane až v roce 2032

V pondělí 11. listopadu u nás projde v odpoledních hodinách přes sluneční kotouč planeta Merkur. Jde o poměrně vzácný astronomický úkaz, který bychom si neměli nechat ujít.

Ilustrační obrázek

První nástrahy zimního počasí, bude hrozit námraza

Do Česka pomalu přichází zima a je tak nejvyšší čas přezout auta na zimní pneumatiky. Již v neděli ráno totiž na silnicích hrozí problémy. Teploty totiž v noci ze soboty na neděli klesnou v Čechách na 1 °C až -3 °C (nejchladněji bude na západě). V 5 cm při zemi teploty klesnou ještě o další cca 3 °C níže.

Ilustrační obrázek

Poručíme větru, dešti. Záměrnými zásahy do počasí lidé vyvolávají déšť či zabraňují krupobití

Poručíme větru, dešti. Heslo, které bylo během minulého století poněkud zprofanováno, přesto v sobě obsahuje jistou touhu ovlivňovat počasí. Vyvolat déšť nebo naopak slunečné počasí třeba na vojenskou přehlídku? Přání nejednoho hospodáře, politika, vojevůdce. Rozvoj našich znalostí o fungování atmosféry umožnil vzniknout konkrétním teoriím, které se věnují možným způsobům ovlivňování počasí.

Ilustrační obrázek

V Praze zaznamenáno nejchladnější říjnové ráno od roku 1997

Dnešní ráno bylo na konec října velmi chladné. Průměr ranních teplot se pohyboval kolem -3,8 °C. Lehce nad nulou teplota zůstala jen některých stanicích na Moravě a ve Slezsku, kde se místy utvořila nízká oblačnost, která bránila poklesu teplot.

Ilustrační obrázek

Na západě USA až -30 °C, na severu Skandinávie kolem -20 °C

Do Evropy i USA v uplynulých dnech pronikl studený vzduch z arktických oblastí. V USA zasáhl západní polovinu země, kam přináší na konec října extrémně silné mrazy. Ve Skalnatých horách dnes ráno dokonce teploty klesnou až na -30 °C.