Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Ledové dny v nížinách jen díky inverzi

Články

Ilustrační obrázek

Desetimetrové vlny, vydatné srážky i přívaly sněhu zasáhly Španělsko

Zatímco ve střední Evropě stále zůstává poklidné počasí, mělká tlaková níže zasáhla Španělsko. Sama o sobě nebyla příliš hluboká, ale nad Anglií se vytvořila mohutná výše (tlak vzduchu se zde blížil historickým rekordům), která nad Evropu způsobila výrazný tlakový gradient.

Ilustrační obrázek

Sníh leží zhruba na polovině území, v příštích dnech bude tát

Po víkendovém sněžení je na našem území nejvíce sněhu v letošní zimě. Souvislá sněhová pokrývka leží na zhruba polovině území. Sněhovou pokrývku hlásí hory a hlavně na východě území i střední polohy. V nížinách je sníh jen výjimečně (leží až od přibližně 400 m nad mořem).

Ilustrační obrázek

Mohutná výše nad Evropou, tlak vzduchu se bude blížit rekordům

Nad západní Evropou se dnes formuje mohutná tlaková výše, která se v úvodu nového týdne rozšíří nad většinu Evropy. Vůbec nejvyšší hodnoty tlaku vzduchu budou v Evropě dosahovány zítra dopoledne, kdy tlak přesáhne na řadě míst 1045 hPa a bude se blížit k 1050 hPa.

Ilustrační obrázek

Nejsušší a nejteplejší rok v historii měření v Austrálii způsobuje katastrofické požáry

Austrálie zažívá jednu z nejhorších sezón požárů ve své historii. Už několik měsíců plní titulky novin, internet i sociální média obrázky z ohni zasažených částí Austrálie. Přitom se stále zvyšují počty obětí, rozsah spálené země (nyní už přesahuje 100 tisíc kilometrů čtverečních) a také množství uhořelých zvířat (některé údaje hovoří až o miliardě).

Ilustrační obrázek

Další teplotně nadprůměrný týden před námi

Změna v charakteru počasí nás nečeká ani v novém týdnu. Nad střední Evropou se nadále bude udržovat tlaková výše. Frontální systémy, které se k nám z Atlantiku budou dostávat, se nad naším územím rozpadnou a projeví se jen zvětšenou oblačností. Hned první den týdne bude podmračený. Přes naše území bude postupovat slabá fronta.

Ilustrační obrázek

Větrné elektrárny významně zvyšují počet blesků v zimních bouřkách

Větrné elektrárny se stávají stále významnějším obnovitelným zdrojem elektrické energie. Vzdálenost mezi okrajem listu v nejvyšší poloze od zemského povrchu tak často přesahuje 220 metrů, což zvyšuje riziko zásahu větrné turbíny bleskem. Kromě toho lze ale u větrných elektráren v některých oblastech pozorovat i zvýšení bleskové aktivity při zimních bouřkách.

Ilustrační obrázek

Nástup právé zimy se sněžením zatím v nedohlednu

Včera ve vyšších polohách po delší době napadl sníh. Na horách to bylo většinou od 5 do 15 cm sněhu. Hlavně v Moravskoslezském kraji se slabá sněhová pokrývka objevila i v nižších polohách. Dnes ovšem srážky ustály a v nižších polohách sníh opět rychle roztál.

Ilustrační obrázek

Co se bude dít na nebi v roce 2020?

Rok 2020 bude ve znamení astronomických úkazů jejichž hlavními aktéry budou především planety. V první polovině roku zkrášlí večerní oblohu jasná Venuše, po prázdninách se můžeme připravit na příznivou opozici Marsu a na sklonku roku nás čeká opravdu výjimečné přiblížení dvou plynných obrů.