Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno a odpoledne už místy přes 10 °C

Články

Ilustrační obrázek

Teplota letos poprvé vystoupila na 20 °C, na jihu Moravy

Dnes zažíváme zatím nejteplejší den letošního roku. Teploty často přesahují 15 °C. Chladněji je v Karlovarském a Libereckém kraji, kde zůstávají kolem 12 °C. Nejtepleji je naopak na jihu Moravy. V Břeclavi na tamní meteostanici po poledni teplota vystoupila až na 20,1 °C.

Ilustrační obrázek

V polovině týdne se dočkáme teplot i přes 15 °C, mohou ohrozit rekordy

Úvod nového týdne bude sice teplotně průměrný, ale v polovině týdne se výrazně oteplí. V pondělí se teploty budou pohybovat kolem 7 °C, což jsou podobné hodnoty jako o tomto víkendu a jedná se oběžné teploty pro toto období.

Ilustrační obrázek

Koronavirus intenzivně zasahuje oblasti s výrazným znečištěním ovzduší

Koronavirus, nebo též COVID-19, pojmy, které v posledních týdnech plní titulní stránky novin, internetových deníků nebo zaujímají hlavní prostor ve vysílacím čase zpravodajských televizí ve velké části světa. Virus už zasáhl velkou část světa, v některých zemích, resp. oblastech je ale jeho výskyt řádově větší – týká se to hlavně severní Itálie, Číny (provincie Wuhan) nebo Jižní Koreje (město Tegu).

Ilustrační obrázek

Na hřebenech hor leží i přes metr sněhu

Na přelomu března a února zpravidla české hory hlásí nejvyšší sněhovou pokrývku (hlavně hřebeny hor). Letos se výraznější sněhová pokrývka vyskytuje jen ve vyšších horských polohách. Hřebeny Šumavy, Krkonoš, Jeseníků a Beskyd hlásí přes metr sněhu.

Ilustrační obrázek

V Číně významně kleslo množství nebezpečného oxidu dusičitého v ovzduší

Uzavření měst a významné omezení dopravy v Číně kvůli epidemii koronaviru, která zde panuje od začátku roku, přineslo významný pokles podílu oxidu dusičitého v ovzduší, který je považován za jeden z nejvýznamnějších znečišťovatelů ovzduší. Ukázaly to nedávné výsledky studie NASA.

Ilustrační obrázek

Začalo meteorologické jaro - jaké přinese počasí?

Dnes 1. března začíná meteorologické jaro a řada lidí si klade otázku, jestli bude teplejší počasí pokračovat, nebo zdali nastane spíš kompenzace vysokých teplot v zimě v podobě studeného jara.

Ilustrační obrázek

V Helsinkách letos zatím nezaznamenali ani jeden den se sněhem

Extrémně vysoké teploty hlásí také Skandinávie. Nejhůře bylo zasaženo Finsko. Extrémnost této zimy ukazují i údaje o sněhové pokrývce v hlavním městě v Helsinkách. Na tamní profesionální meteorologické stanici letos zatím nebyla zaznamenána sněhová pokrývka.

Ilustrační obrázek

Na jihozápadě napadlo i přes 10 cm sněhu

Hlavně místa v jihozápadní polovině Čech dnes hlásí nejvyšší sněhovou pokrývku za zimu. V pásu od Českého lesa až po Vysočinu zde totiž napadlo od 5 do 10 cm sněhu a to i v nižších polohách. Na zbytku území napadalo od poprašku po 5 cm sněhu.