Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Během dne opět bouřky, teploty budou o něco nižší

Články

Ilustrační obrázek

Na obloze září nejjasnější kometa za posledních 13 let

Na prázdninové nebe míří jasná kometa. Už v těchto dnech je viditelná pouhýma očima a podmínky její viditelnosti se stále zlepšují. Řeč je o kometě C/2020 F3 (NEOWISE), která byla objevena letos 27. března pomocí kosmického přehlídkového dalekohledu NEOWISE.

Ilustrační obrázek

Do Evropy se rozlévá studený vzduch, čekají nás podprůměrné teploty

Dnes přes naše území přechází studená fronta. Aktuálně leží nad Čechami a přináší přeháňky. Po jejím přechodu se proudění stočí ze západního na severozápadní. Do Evropy se rozlije masa studeného vzduchu ze Severního moře. Během zítřka se dostane i nad Balkán a postupně také na východ Evropy.

Ilustrační obrázek

Pozorovatelná byla velmi výrazná noční svítící oblaka

Včera po západu Slunce byla nad severozápadním až severním obzorem pozorovatelná mezi 22:00 až 23:00 výrazná noční svítící oblaka (tzv. NLC). Pohled na ně byl nádherný a jednalo se o jedny z nejvýraznějších za několik let. Na obloze byly totiž pozorovatelné velmi jasně a výrazně.

Ilustrační obrázek

Bouřky letos škodí zatím hlavně přívalovými srážkami

Hlavně v červnu byla opakovaně vydávána varování před silnými bouřkami. Přináší letošní rok opravdu nadprůměrně silné bouřky? Záleží, jakým parametrem je budeme hodnotit. Z pohledu škod způsobených přívalovými srážkami byly v letošním červnu bouřky význačné.

Ilustrační obrázek

Vědci změřili nejdelší blesk na Zemi, na délku přesáhl 700 km

Blesk je silný přírodní elektrostatický výboj, který propojuje dvě místa s odlišným nábojem. Na jakou vzdálenost ovšem k takovému propojení může dojít? Rozbor dat z družic ukázal, že tyto vzdálenosti mohou dosahovat i téměř neuvěřitelných hodnot.

Ilustrační obrázek

Další studená fronta přes naše území přejde ve čtvrtek

Zítra se počasí výrazně vylepší. Srážky ustanou a teploty zamíří na příjemných 21 °C až 25 °C. Ve středu se ještě více oteplí. Denní maxima se dostanou na 26 °C až 30 °C. Na některých místech tak opět zaznamenáme tropický den.

Ilustrační obrázek

Bouřky opět naberou na síle, hrozí v nich přívalové srážky

Včera se u nás po několika dnech vyskytly bouřky. Hlášeny byly z jihu Moravy. Silné ovšem nebyly. Dnes se naopak bouřky objeví na jihozápadě Čech. Škody by stejně jako včera působit neměly. Zítra a pozítří se ovšem situace změní a bouřky naberou na síle.