Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Pozor na noční mrazy

Články

Ilustrační obrázek

V Česku se vyskytl první letní den, teplota překročila 25 °C

Již včera teplota v Kopistech na Mostecku zamířila podle ČHMÚ až na 24,6 °C. Na dosažení letního dne to ovšem nestačilo. Dnes byly odpolední maxima ovšem ještě v průměru o 1 °C až 2 °C vyšší. Hranice letního dne tak dnes již byla překročena.

Ilustrační obrázek

Polární vír oslabuje, otevře se tak cesta pro vpády chladného vzduchu do Evropy

Polární vír si můžeme s nadsázkou představit jako rotující trychtýř, který izoluje chladný vzduch nad Arktidou. Když je tento trychtýř silný, vzduch nad Arktidou se prochlazuje a nedochází, alespoň v majoritních případech, k jeho vylévání do nižších zeměpisných šířek.

Ilustrační obrázek

Příští týden nabídne 20 °C, o Velikonocích se ovšem citelně ochladí

Počasí v příštím týdnu nabídne dvě tváře. První polovina týdne bude nadprůměrně teplá a slunečná. Během Velikonoc se ovšem výrazně ochladí a teploty budou naopak lehce podprůměrné. Výrazně se začne oteplovat již zítra, kdy nejvyšší denní teploty vystoupí na 13 °C až 17 °C, na severovýchodě budou kolem 11 °C.

Ilustrační obrázek

Výška sněhu na horách vrcholí, Klínovec hlásí přes 70 cm sněhu

Dnes k nám plně začal proudit teplejší vzduch. Po delší době se teploty vysoko nad bod mrazu dostaly i na horách. Zatím nejvýrazněji se dnes obleva projevila na Šumavě a v Krušných horách, kde se odpoledne teploty dostaly nad 5 °C i v polohách kolem 1000 metrů nad mořem.

Ilustrační obrázek

Před námi je jarní počasí, příroda se začne probouzet

Již na konci února se u nás vyskytovaly jarní teploty vysoko nad 10 °C. V březnu zatím ovšem oteplování nepokračuje a teploty v průběhu března jen klesají. Nejchladnější počasí jsme zaznamenali o tomto víkendu.

Ilustrační obrázek

Teploty v mrazových kotlinách klesly i pod -20 °C, překonaly rekordy

Za námi je pro závěr března velmi mrazivá noc. Nejchladněji bylo v jihovýchodní polovině území těsně nad ránem. V severozápadní polovině území naopak výraznému poklesu teplot bránila přibývající frontální oblačnost a noční minima zde byla měřena ještě před půlnocí.

Ilustrační obrázek

Na Šumavě napadlo za týden nejvíce březnového sněhu od roku 2008

Dnes začalo astronomické jaro, ale počasí tomu vůbec neodpovídá. Aktuálně zažíváme nejchladnější den letošního března. Na řadě stanic zůstávají teploty kolem bodu mrazu a je nejchladněji od poloviny února. V posledních dnech je nejen chladno, ale zažíváme i srážkově bohaté období. Na horách jsou srážky výhradně sněhové.