Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Také dnes bude větrno, ale vítr již bude o poznání slabší než včera

Články

Ilustrační obrázek

Na severu Německa hlášeno tornádo, zranilo sedm lidí

Na severu Německa ve městě Kiel se včera před 18:00 dokonce utvořilo tornádo, které se postupně dostalo i nad město, kde způsobilo značné škody. Vyvrátilo několik stromů, poškodilo střechy domů a v hustě obydlené oblasti bohužel zranilo nejméně 7 lidí z toho 4 vážně.

Ilustrační obrázek

Sopka na Kanárských ostrovech zvýšila koncentrace oxidu siřičitého nad Evropou, ale jen vysoko v atmosféře

O víkendu k nám proudil teplý vzduch z jihu. Spolu s ním se do atmosféry dostalo i velké množství prachu ze Sahary. Ten se u nás projevil hlavně v neděli mírně zakalenou oblohou. Dále bylo vysoko v atmosféře detekováno také vyšší množství oxidu siřičitého (SO2).

Ilustrační obrázek

Před rokem sněžilo, nyní zažíváme letní počasí

Přesně před rokem k nám v těchto dnech pronikl původem arktický vzduch a vyskytl se u nás první sníh nadcházející zimy. Na Šumavě a v Krušných horách se vytvořila souvislá sněhová pokrývka. Na hřebenech Šumavy ve výšce kolem 1300 m leželo i přes 10 cm sněhu.

Ilustrační obrázek

Ozonová díra nad Antarktidou je letos větší než obvykle. Jak dochází k její formaci?

Ozonová díra nad Antarktidou v letošním roce se vyznačuje nadprůměrnou velikostí (Obr. 3) s celkovým rozsahem k 15. 9. 2021 23,5 mil. km2. Před pár dny byla dokonce větší než 75 % doposud zaznamenaných (od roku 1979) a předpověď (na grafu čárkovaně) naznačuje stejný vývoj i v dalších dnech.

Ilustrační obrázek

Evropa na prahu energetické krize, foukal o něco méně vítr a bylo chladněji

Evropa stojí před energetickou krizí. Extrémně totiž rostou ceny budoucích kontraktů na plyn a elektřinu na evropských trzích. Vůbec nejvíce zdražil plyn. Ceny se za rok více než zdvojnásobily. Podobná situace ovšem panuje také u elektřiny. Ceny evropských kontraktů na zemní plyn se obchodují na rekordních maximech.

Ilustrační obrázek

V severní Itálii dnes bylo pozorováno sedm tornád, odnášela střechy domů

Severní Itálií se dnes prohnaly silné bouřky. Vyskytlo se i několik supercel, které byly doprovázány i tornády. Jejich počet překvapil i tamní pozorovatele. V Pádské níže na severu Itálie bylo dnes pozorováno nejméně sedm tornád.

Ilustrační obrázek

Ve druhé polovině nového týdne se oteplí, srážky se nečekají

Výrazněji se oteplí ve čtvrtek. Ráno bude sice s teplotami mezi 3 °C až 7 °C chladné. Objevit se mohou i přízemní mrazíky. Během dne se ovšem oteplí na 15 °C až 19 °C a na obloze bude většinou skoro jasno až polojasno.