Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Sváteční den přinese mlhu, slunce i oblaky, někde také zaprší

Články

Ilustrační obrázek

V dalších dnech se oteplí, v sobotu bude i přes 20 °C

Dnes je den svátého Václava, který je považován za patrona babího léta. Právě v tomto období se u nás nejčastěji vyskytuje charakteristické babí léto. Letos je ovšem počasí zcela odlišné. Od pátku k nám stále proudí chladný vzduch a dnes opět na velké části území prší.

Ilustrační obrázek

Vynikající dohlednost umožnila sledovat zasněžené Alpy z jihu Moravy

Včerejší deštivé počasí dokonale vyčistilo vzduch. Díky tomu se v něm dnes nacházelo jen minimum prachových částic. Ostatně většina stanic na měření kvality ovzduší dnes hlásila vynikající kvalitu ovzduší. Díky tomu se u nás dnes vyskytovala velmi dobrá dohlednost.

Ilustrační obrázek

Na velké části území spadlo přes 40 mm srážek

Za námi je jedno z nejdeštivějších období letošního roku. Za posledních 48 hodin na velké části našeho území spadlo od 40 do 50 mm srážek. Vydatně navíc pršelo i v nižších polohách a nadmořská výška neměla na celkové úhrny výrazný vliv. Bohatých srážek se tak dočkalo celé naše území.

Ilustrační obrázek

Na Šumavě a v Krušných horách napadl první sníh nadcházející zimy

Dnes se u nás vyskytl první sníh nadcházející zimy. Zatímco v jiných letech většinou poprvé napadl na hřebenech Krkonoš nebo Jeseníků, letos naopak sněží na hřebenech Krušných hor a Šumavy. V Krušných horách sníh napadl jen v nejvyšších partiích na Klínovci, kde leží poprašek.

Ilustrační obrázek

V závěru týdne se výrazně ochladí, v nejvyšších horských polohách bude i sněžit

Dnes a zítra nás ještě čeká slunečné a velmi teplé počasí. Denní maxima se v nejteplejších oblastech budou dostávat na letních 25 °C. První změna v charakteru počasí k nám dorazí ve středu. Přibude oblačnosti a místy se vyskytnou přeháňky nebo bouřky.

Ilustrační obrázek

Subtropická bouře Alfa udeřila v Portugalsku, poprvé v historii pozorování

Sezona tropických bouřích v Atlantiku je letos mimořádně aktivní. Vyčerpána dokonce už byla i všechna jména, která tropické bouře dostávají (těch je vždy před začátek sezony vybráno 21). Nyní se tak již nově vzniklé bouře pojmenovávají podle písmen řecké abecedy.

Ilustrační obrázek

Nejlepší fotografie bouřek v roce 2020

V polovině srpna jsme vyhlásili soutěž o nejlepší bouřkové fotografie roku 2020 pořízené na území České republiky nebo Slovenska. Níže vám přinášíme výsledky soutěže a ukázky tří krásných bouřkových fotek z letošního roku.