Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečný ale převážně ledový den

Články

Ilustrační obrázek

Před námi je poměrně deštivý týden, maxima často kolem 7 °C

Ani nový týden do Česka nepřinese pravé zimní počasí. Bude sice o trochu chladnější než ten končící, ale ne příliš. Čeká nás přechod několika frontálních systémů, které se hlavně na horách postarají o bohaté srážkové úhrny.

Ilustrační obrázek

Začátek ledna je na horách sněhově nejchudší za více než 30 let

Výrazné oteplení, která u nás začalo o Vánocích a trvá s různou intenzitou dodnes, způsobilo roztání sněhu v podstatě na celém území. Ze 163 měřících stanic v Česku jich podle ČHMÚ dnes jen 6 naměřilo nějakou sněhovou pokrývku.

Ilustrační obrázek

Kalifornie zažívá extrémní deště, atmosférické řeky přinesly stovky milimetrů srážek

Západ Spojených států amerických zažívá bouřlivý a mimořádně deštivý začátek nového roku. Zasažena je zejména Kalifornie, kterou přitom v minulém roce sužovalo extrémní sucho. Od konce prosince ale směřuje dráha tlakových níží z Pacifiku k východu právě do tohoto amerického státu a přináší tam extrémně vydatné srážky.

Ilustrační obrázek

Na východ Evropy pronikne arktický vzduch, v Moskvě čekají -25 °C

Již v polovině prosince do Evropy pronikl mrazivý vzduch, ale výrazně podprůměrné teploty nepřinesl. První vpád arktického vzduch s výrazně podprůměrnými teplotami čeká část Evropy až v tomto týdnu. Na východ Evropy, hlavně do Ruska, začíná dnes pronikat velmi mrazivý vzduch ze Sibiře.

Ilustrační obrázek

Před námi je větrný a stále nadprůměrně teplý týden

V příštích dnech se charakter počasí příliš nezmění. Před námi je další nadprůměrně teplý týden. Hlavně v jeho druhé polovině musíme také počítat se srážkami a často čerstvým větrem. V závěru týdne nad východní Evropu pronikne velmi studený vzduch.

Ilustrační obrázek

Absolutní lednový rekord padl, v Javorníku naměřili 19,6 °C

Nový rok začal hned extrémně vysokými teplotami. Již ráno padl absolutní teplotní rekord pro celý leden. V historii měření u nás v lednu nebyla nikdy zaznamenaná vyšší teplota. V Javorníku bylo nad ránem naměřeno 19,6 °C.

Ilustrační obrázek

Zažíváme nejteplejší Silvestr za dobu měření, u Prahy měříme jarních 18 °C

Dnes k nám pronikl mimořádně teplý vzduch. V Čechách jsou tak měřeny rekordně vysoké teploty. O poznání chladněji je naopak na Moravě, ale i zde jsou teploty nadprůměrné. V poledne bylo nejtepleji kolem Prahy. Na jihu Prahy v Komořanech teplota podle ČHMÚ vystoupila na rovných 18 °C.

Ilustrační obrázek

Noční ohňostroje opět zhorší kvalitu ovzduší a mohou způsobit i mlhy, hlavně na Moravě

Silvestrovská noc je často spojena s tradicí vypalování ohňostrojů. Ty ovšem mají řadu negativních dopadů. Vedle hluku se jedná především o zhoršení kvality ovzduší (do ovzduší se dostávají prachové částice a kovy) a při vhodných podmínkách mohou vést i ke zhoustnutí nebo vytvoření mlh.