Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Čekají nás teplotně nadprůměrné dny

Články

Ilustrační obrázek

Zasáhl nás nejvydatnější déšť letošního roku, vrcholy Alp zasypal sníh

Včera k večeru začalo na západě pršet. Déšť se v noci rozšířil na celé území. Na Moravě a ve Slezsku dokonce trvalý déšť doprovázely i bouřky. Za posledních 24 hodin tak u nás napršelo nadprůměrné množství srážek a dokonce se jedná o nejvydatnější deště v letošním roce.

Ilustrační obrázek

Po deštivém a chladném pondělí se oteplí

V příštím týdnu nás nejchladnější počasí čeká hned v pondělí, kdy bude na celém území pršet a denní maxima vystoupí jen na 14 °C až 18 °C, na západě a jihozápadě Čech dokonce zůstanou jen kolem 12 °C. Na září půjde o podprůměrné hodnoty.

Ilustrační obrázek

Hurikán Dorian ovlivní i počasí v Evropě

V úvodu příštího týdne budou jeho pozůstatky ležet jižně od Grónska a v úterý se přesune do oblasti mezi Islandem a Britskými ostrovy. S tlakovou níží spojená studená fronta přinese srážky nad Britské ostrovy či nad Německo. Jestli tato fronta ovlivní i počasí nad Českém je zatím nejisté.

Ilustrační obrázek

Paleoklimatologie zkoumá teploty za tisíce let: rychlost současného oteplování je výjimečná

Paleoklimatologie je vědní obor zabývající se rekonstrukcí a interpretací klimatu v době před nástupem přístrojových pozorování. K tomu používá tzv. proxy dat. Jde o nepřímé indikátory, které umožňují rekonstruovat dřívější klima a určit přibližné vlastnosti klimatického sytému v minulosti.

Ilustrační obrázek

Severní Bahamy pustoší hurikán Dorian, vítr dosahuje téměř 300 km/h

Extrémně silný hurikán Dorian včera v plné síle zasáhl severní Bahamy (jako první ostrovy Abaco). Některé ostrovy zcela zpustošil. Menší ostrovy se dokonce ocitli téměř zcela pod vodou. Hladina oceánu se totiž během hurikánu zvedla až o 6 metrů.

Ilustrační obrázek

Na Floridu se žene silný hurikán čtvrté kategorie

Východní pobřeží Floridy očekává příchod silného hurikánu Dorian, který před několika dny vznikl v Atlantiku. Ten se aktuálně nachází přes 200 km východně od Baham a dosahuje čtvrté kategorie z pěti. Tlak v jeho středu klesl na 944 hPa a vítr přesahuje 200 km/h.

Ilustrační obrázek

Podzim o sobě dá vědět, v příštím týdnu se citelně ochladí

V tomto týdnu nás čeká teplé počasí. Dnes se denní maxima očekávají kolem 30 °C. Zítra lehce poklesnou na hodnoty kolem 27 °C, ale o víkendu se opět dostanou na tropické hodnoty. V neděli začíná s prvním zářijovým dnem meteorologický podzim.

Ilustrační obrázek

Ve Zlíně spadlo během chvíle 83 mm srážek

Ve Zlínském kraji se včera odpoledne hlavně v horských polohách tvořily bouřky. Z nich následně vytékal chladný vzduch, který podpořil rozvoj výrazné konvekce i mimo horské polohy. Po 17. hodině zasáhla vůbec nejsilnější bouřka Zlín.