Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od západu na většině území sněžení

Články

Ilustrační obrázek

Začátek roku přinese déšť i sněžení, teploty budou průměrné

Začátek roku přinese počasí obvyklé pro úvod ledna. V nejbližších dnech ovšem musíme počítat s významnými rozdíly v počasí mezi západem a východem našeho území. Na západě se sněhové pokrývky dočkají i nížiny, naopak na východě bude přechodně pršet i ve středních polohách.

Ilustrační obrázek

Konec roku ve světě doprovází extrémní hodnoty tlaku vzduchu

V Mongolsku se včera na stanici Tsetsen-Uul tlak vzduchu přepočtený na hladinu moře dostal až na hodnotu 1094 hPa. To by přitom byla vůbec nejvyšší hodnota tlaku zaznamenaná kdekoliv na světě.

Ilustrační obrázek

Tlak vzduchu prudce klesá, bude nejnižší z celého roku

Ještě na Štěpána se tlak vzduchu pohyboval kolem 1025 hPa. Včera ovšem začal prudce klesat a dnes se již pohybuje jen kolem 987 hPa a v noci na zítřek klesna až k 980 hPa. To jsou na střední Evropu velmi nízké hodnoty tlaku vzduchu a budou nejnižší v letošním roce.

Ilustrační obrázek

Hory pod sněhobílou peřinou, nejvíce sněhu je na Šumavě

Prosinec je zatím na sníh velmi chudý. Po většinu měsíce bylo na horách jen málo sněhu. Výraznějšího sněžení se hory dočkaly až o Vánocích. Na Boží hod se na všech českých horách vytvořila souvislá sněhová pokrývka.

Ilustrační obrázek

Štědrý den zpočátku bez sněhu i na horách, Boží hod situaci zlepší

Sněhobílé Vánoce se v posledních letech staly zcela výjimečnou událostí a sněhu je po celé Evropě každoročně velmi málo. Letošní rok nebude tvořit výjimku. Na Boží hod k nám sice začne proudit chladný vzduch od severozápadu a vyskytnou se sněhové přeháňky.

Ilustrační obrázek

Předvánoční dny budou jedny z nejteplejších v historii měření

Zítra přes naše území začne přecházet teplá fronta. Ta k nám přinese výrazné oteplení. Dnes ještě na několika místech pozorujeme tzv. ledový den, kdy teploty zůstávají celý den pod bodem mrazu. Na řadě míst také zůstává námraza.

Ilustrační obrázek

Po výrazném oteplení přijde o Vánocích naopak výrazné ochlazení

Předpověď na Vánoce získává pomalu jasnější obrysy. Již nyní je jisté, že přes naše území v příštím týdnu přejde několik frontálních systémů a po delší době k nám dorazí výraznější srážky.