Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Tlak vzduchu dosáhne až na 1048 hPa

Články

Ilustrační obrázek

Odpoledního světla již začalo pomalu přibývat

K pátku 13. prosince se váže známá pranostika Lucie noci upije a dne nepřidá. Samotné tvrzení je zvláštní. Na jednu stranu se podle pranostiky noc zkrátí, ale den se neprodlouží. Jak je to možné? Pranostika se totiž vztahuje k pozorování toho, že od 13. prosince se začne prodlužovat doba, kdy odpoledne zapadá Slunce.

Ilustrační obrázek

Intenzita indickooceánského dipólu je rekordní, způsobuje požáry v Austrálii i povodně v Africe

Povodně na východě Afriky (zejména ve státech Keňa, Somálsko či Jižní Súdán), nebývale aktivní tropické cyklóny na západě Indického oceánu a extrémní požáry lesů a buše v Austrálii. Jevy, které spolu na první pohled nesouvisejí. Přesto mají něco společného – souvisejí s takzvaným indickooceánským dipólem (zkráceně IOD).

Ilustrační obrázek

Na Islandu naměřili náraz větru o síle až 257 km/h

Hluboká tlaková níže se v uplynulých hodinách prohloubila v oblasti Islandu, kam přináší extrémně silný vítr.Nárazy větru se na meteorologických stanicích pohybují většinou kolem 150 km/h. K tomu hustě sněží a hlavně severní pobřeží bičují vlny o výšce přes 10 metrů. Národní meteorologický ústav pro sever Islandu vydal nejvyšší možná varování s tím, že lidé nemají vůbec vycházet.

Ilustrační obrázek

Proměnlivé počasí bude pokračovat, krátká ochlazení budou střídat oteplení

V prosinci se u nás zatím střídají teplejší období s těmi chladnějšími, které jsou ovšem o poznání kratší a srážkově chudší. Na řadě míst tak zatím vůbec nesněžilo a sněhová pokrývka se vytvořila většinou jen na horách. V příštích dnech bude tento charakter počasí pokračovat.

Ilustrační obrázek

Po přechodu studené fronty se paradoxně oteplilo o téměř 10 °C

V noci na dnešek přes naše území přešla studená fronta. Ta se ovšem paradoxně na velké části území projevila místo ochlazení výrazným oteplením. Zatímco včera se denní maxima pohybovala jen lehce nad bodem mrazu, dnes se dostala až na 10 °C (například v centru Prahy, Děčíně či Brandýse nad Labem).

Ilustrační obrázek

Na hřebenech Krkonoš je přes 10 cm sněhu, v příštích dnech bude tát

V noci na dnešek sněžilo především na horách na severu a severovýchodě, kde napadlo několik centimetrů sněhu. Na horách je nyní většinou souvislá sněhová pokrývka od 1 až po 15 cm sněhu. V Beskydech a Jeseníkách leží kolem 3 cm sněhu, v Krušných horách kolem 5 cm. Nejvíce sněhu hlásí Krkonoše a Šumava.

Ilustrační obrázek

Začala meteorologická zima, na Šumavě bylo pod -15 °C

Prvním prosincovým dnem v Česku začala meteorologická (klimatologická) zima. Na příchod astronomické zimy si ještě budeme muset počkat do 22. prosince, kdy nastane zimní slunovrat.

Ilustrační obrázek

Ochladí se, rána budou mrazivá ale sněžit bude jen ojediněle

Prvního prosince v neděli začne meteorologická zima. Počasí tomu bude odpovídat. Ranní teploty v neděli klesnou na -1 °C až -5 °C. Odpoledne naměříme -1 °C až 3 °C. Na obloze bude polojasno, postupně od západu oblačno až zataženo. Podobné počasí nás čeká i na počátku příštího týdne.