Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Většinou slunečný letní den

Články

Ilustrační obrázek

V tomto období můžeme pozorovat noční svítící oblaka

Pojďme si na úvod vysvětlit, co to noční svítící oblaka jsou. Noční svítící oblaka (NLC) je de facto nejvýše položená oblačnost, kterou lze pozorovat. Nachází se v části atmosféry, kterou označujeme jako mezosféra. Jedná se o výšky přibližně 76 – 85 km.

Ilustrační obrázek

Českem se prohnalo derecho, způsobilo rozsáhlé škody

Včera naše území zasáhl mohutný bouřkový systém. Jednalo se dokonce o tzv. derecho (dlouhotrvající systém doprovázený velmi silným větrem). Poslední derecho se u nás přitom objevilo v roce 2017. Škody v bouřkách působil především silný vítr. Hasiči hlásí tisíce opopadaných stromů.

Ilustrační obrázek

Vlna rekordních veder na západě severní Ameriky, teploty přesahují 45 °C

Letošní léto je sotva ve své třetině, ale už má za sebou řadu meteorologicky mimořádných epizod a událostí. Jedna z nich aktuálně probíhá na severozápadě Spojených států amerických a v západní Kanadě. Jde o doslova bezprecedentní horkou vlnu.

Ilustrační obrázek

V Belgii hlášeno tornádo, studená fronta odtud zamíří i nad Česko

Tlaková níže včera začala ovlivňovat západ Evropy a hned přinesla velmi silné bouřky do Francie a Beneluxu. Na pomezí Belgie a Lucemburska se včera kolem 19:00 dokonce vyskytlo tornádo. V oblasti vyvracelo stromy a zničilo střechy několika domům.

Ilustrační obrázek

Úvod týdne tropický, pak dorazí časté bouřky a ochlazení

Před námi je další týden s nestabilním počasím. Hned první den nového týdne přinese většinou polojasnou oblohu a vysoké teploty, které zamíří na 26 °C až 30 °C. Srážky se nikde neočekávají. Nad západní Evropu se ovšem již bude nacházet tlaková níže. Díky ní už v pondělí večer začnou v Německu vznikat i velmi silné bouřky.

Ilustrační obrázek

Na několika místech v Česku byly hlášeny menší tromby

V Česku se dnes a včera vyskytují místní přeháňky, ojediněle i zabouřilo. Silné nejsou a škody nepůsobí. Na několika místech lidé hlásily tromby. Jedná se o vzdušný vír (v podobě trychtýře), který připomíná tornádo, avšak je o dost slabší a nedosahuje zemského povrchu.

Ilustrační obrázek

Strhané střechy po bouři hlásí také Luhačovice a Stebno na Podbořansku

Značné škody v podobě zničených domů nejsou hlášeny jen mezi Hodonínem a Břeclaví, kde udeřilo tornádo. Celá řada dalších míst v Česku hlásí značné škody po včerejších bouřkách. Nejvážnější jsou v obci Stebno na Rakovnicku. Zde lidé hovoří i o tornádu.