Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Stále hodně oblačnosti, ale srážek už málo

Články

Ilustrační obrázek

Španělsko hlásí léto, teploty tu přepisují dlouholeté rekordy

Letošní leden je v Evropě ve znamení značných výkyvů počasí. Nejen v Česku se střídají vlny ledových dnů s dny, ve kterých teploty dosahují výrazně nadprůměrných hodnot. V posledních dnech pak nejvýraznější vlna mimořádně teplého počasí zasáhla jihozápad kontinentu.

Ilustrační obrázek

Moravu místy pokryl led o tlouštce až 1 cm, ledovka působí výrazné problémy

Včera přes naše území začala přecházet fronta. Před ní k nám ve výšce proudil teplý vzduch, ale při zemi v několika oblastech zůstaly celodenní mrazy. Šlo o místa především v západní polovině Moravy a krajním východě Čech.

Ilustrační obrázek

Atlantikem se žene mohutná bouře Isha, v novém týdnu k nám přinese výraznou oblevu

Včera se na východě USA zformovala tlaková níže, která dnes dále mohutní a v tryskovém proudění se žene k Evropě. A postará se o výraznou změnu v charakteru počasí v celé Evropě. Ukončí příliv studeného vzduchu a opět se prosadí teplé proudění z Atlantiku.

Ilustrační obrázek

Na většině území leží sníh, na hřebenech nejvyšších hor je i metr a půl sněhu

Před námi je slunečný víkend, který bude lidi lákat na hory. Ve výhledu na příští týden je navíc obleva, která zasáhne i hory. Lyžařské podmínky se tak v příštím týdnu výrazně zhorší. Nyní přitom leží sníh na většině území. Bez sněhu je především jih Moravy.

Ilustrační obrázek

V následujících hodinách rychle poroste tlak vzduchu, za dva dny se změní až o 40 hPa

V uplynulých dnech u nás panují výrazné změny v počasí. Včera na celém území mrzlo, dnes během dne se na jihu Čech oteplilo až na 10 °C, přitom od severozápadu už opět teploty klesaly pod bod mrazu. V příštích dnech nás naopak čeká slunečné počasí pod vlivem tlakové výše.

Ilustrační obrázek

Dnes pozor na silnou ledovku, zítra náledí, dopravu zkomplikuje i sněžení

V rychlém sledu po sobě v Česku hrozí jak ledovka, tak náledí. Při ledovce jde o vypadávání dešťových srážek při teplotách pod bodem mrazu. To se děje kvůli tomu, že ve výšce je teplý vzduch a naopak při zemi ještě studený.

Ilustrační obrázek

Vpád arktických mrazů čeká USA, teploty v několika velkých státech klesnou pod -30 °C

První měsíc letošní zimy, tedy prosinec 2023, byl ve Spojených státech amerických rekordně teplý. Výraznější projevů zimního počasí se tak tamní obyvatelé na většině území dočkali až tento týden. Níže Finn v minulých dnech přinesla jak vydatné sněžení, zejména na středozápad, tak i vydatné deště do východních a jihovýchodních oblastí země.

Ilustrační obrázek

Ve Skandinávii se za pár dnů oteplilo o 50 °C, aktuálně tu mají až 8 °C

V minulém týdnu teploty ve Skandinávii klesly lokálně i pod -40 °C a na řadě míst šlo o nejnižší hodnoty za minimálně poslední dvě dekády. Ve Finsku bylo dokonce -44,3 °C (na stanici Enontekiö). Šlo tak o nejnižší teplotu změřenou v celé Skandinávii od roku 2000.