Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Počasí ovlivňuje tlaková výše

Články

Ilustrační obrázek

Podzim je obdobím častého výskytu mlh. Jak dochází k jejich vzniku?

Mlhou rozumíme atmosférický aerosol, který se skládá z velmi malých vodních kapiček (případně ledových krystalků) a snižuje horizontální dohlednost alespoň v jednom směru pod 1 km. Mlhu tak řadíme mezi tzv. hydrometeory. Proč je zrovna podzim a také zima typická častějším výskytem mlh a inverzí? Na tuto otázku se budeme snažit odpovědět v článku.

Ilustrační obrázek

Ozonová díra nad Antarktidou je letos větší než obvykle. Jak dochází k její formaci?

Ozonová díra nad Antarktidou v letošním roce se vyznačuje nadprůměrnou velikostí (Obr. 3) s celkovým rozsahem k 15. 9. 2021 23,5 mil. km2. Před pár dny byla dokonce větší než 75 % doposud zaznamenaných (od roku 1979) a předpověď (na grafu čárkovaně) naznačuje stejný vývoj i v dalších dnech.

Ilustrační obrázek

Aktivní sopka Fagradalsfjall na Islandu stále láká davy turistů

Dne 19. 3. 2021 ve večerních hodinách došlo na poloostrově Reykjanes (jihovýchodní Island) v oblasti Fagradalsfjall k vulkanické erupci, která zde pokračuje dodnes (viz obrázek níže z 12. září). Od prosince 2020 se v těchto místech vyskytovala četná zemětřesení a erupce tak byla předpokládatelná.

Ilustrační obrázek

Vliv slunečních cyklů na klima je jen minimální, současné globální oteplování nezpůsobují

Slunce je motorem veškerého dění v naší atmosféře. Díky jeho energii vypadá počasí a klima tak, jak ho známe. Toto množství energie, které k nám od Slunce přichází, ale není v průběhu času konstantní. Mění se, a délka i doba opakování jednotlivých změn se poněkud liší.

Ilustrační obrázek

Ojediněle, místy nebo na většině území? Jak se vyznat v meteorologických formulacích

Předpověď počasí je tvořena grafickými ikonkami a konkrétními hodnotami, které v daném místě modely očekávají. Často je ovšem k předpovědi ještě přidáván textový souhrn, který připraví meteorolog. V něm se často objevují specifická slova.

Ilustrační obrázek

Na Velkém Javoru se nachází meteorologická stanice, poskytuje důležitá data o počasí vysoko v horách

Meteorologická stanice na Velkém Javoru byla zprovozněna v listopadu 1982. Za svojí téměř čtyřicetiletou historii stanice již zaznamenala řadu zajímavých údajů. Vůbec nejsilnější náraz větru zde byl změřen 1. září 1992, kdy dosáhl 255 km/h. Vůbec nejnižší teplota -26,4 °C byla naměřena 12. ledna 1987.

Ilustrační obrázek

Když z jedné bouře vzniknou dvě, na Jihlavsku se odehrálo štěpení supercely

Pokud při bouřkových situacích bedlivě sledujete snímky z meteorologického radaru, můžete si při některých situacích všimnout jedné konvekční cely (bouřky), která se postupně rozdělí na dvě a ty se od sebe při dalším postupu vzdalují.

Ilustrační obrázek

Horké vlny se vyskytují i v mořích, ovlivňují počasí a poškozují mořské ekosystémy

Když se řekne horká vlna, máme tím na mysli zpravidla vícedenní období s výrazně nadprůměrnými teplotami vzduchu. Ale velmi podobně můžeme definovat i horkou vlnu v moři, kdy delší dobu (v délce trvání alespoň 5 dnů) jsou teploty vody výrazně vyšší, než je dlouhodobý průměr.