Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V noci na zítřek dorazí studená fronta, přinese déšť

Články

Ilustrační obrázek

Jak fotit krásné snímky blesků?

Díky stále dostupnější záznamové technice a možnostem předpovědi příchodu bouřek se focení blesků stalo oblíbenou, i když dost nebezpečnou fotografickou disciplínou. Pavel Gabzdyl, autor mnoha záběrů bouřek, vám v článku představí své osvědčené metody pro zachycení blesků a ukáže i své nejzajímavější úlovky.

Ilustrační obrázek

Největší rakouský ledovec Pasterze mizí rekordně rychle, za rok se zkrátil o 204 metrů

Pasterze je největší ledovec Rakouska nacházející se na úpatí vrcholu Großglockner. Díky své mohutnosti se jeho splaz (jazyk) sune údolím do nadmořské výšky kolem pouhých 2000 metrů nad mořem a jeho konec tak patří i k nejníže položeným ledovcům v Rakousku (samotný ledovec začíná ve výšce kolem 3500 metrů u vrcholu Johannisberg).

Ilustrační obrázek

Jaké oblečení si vzít ve vedru? Nejlépe teplo z těla odvádí volné a černé oblečení

Letošní léto v Česku zatím nepřináší dlouhé a urputné vlny veder jako v jiných částech světa, přesto teploty poslední červnové dekády jsou vesměs nadprůměrné a v některých dnech šplhají nad tropickou třicítku. A to s sebou nese i určitou výzvu ve smyslu volby vhodného oblečení.

Ilustrační obrázek

Na dnešek připadá Světový meteorologický den, soustředí se na klimatická opatření

23. březen je už od roku 1961 významným dnem meteorologů. Tehdy se totiž poprvé slavil Světový meteorologický den. Jde o připomenutí data ratifikace „Dohody o Světové meteorologické organizaci“, která vstoupila v účinnost 23. března 1950. A současně má tento den vyjadřovat uznání oboru meteorologie a všem lidem, kteří v ní pracují.

Ilustrační obrázek

Umělá inteligence se prosazuje v předpovídání počasí, tradiční numerické modely ale zatím nenahradí

Umělá inteligence – téma, které se v posledních letech skloňuje stále častěji. Výjimkou není ani meteorologie, kde si razí cestu i na poli předpovídání počasí. V současnosti vyvolala nemalý mediální rozruch metoda GraphCast založená na strojovém učení, při kterém vychází z reanalyzovaných dat.

Ilustrační obrázek

Měření na Zugspitze probíhají už přes 100 let, ukazují změny klimatu vysoko v horách

Jedna z nejvýznamnějších meteorologických stanic na světě se nachází na vrcholu Zugspitze v nadmořské výšce 2 962 m. Jde o nejvyšší vrchol Německa. Stanice má za sebou dlouhou historii a přináší velmi důležitá data o stavu naší atmosféry. Šlo o jednu z prvních vysokohorských meteorologických stanic na světě.

Ilustrační obrázek

Rozsáhlé lesní požáry poškozují ozonovou vrstvu, ukazují poslední studie

Se zvyšujícími se koncentracemi skleníkových plynů, které jsou uvolňovány zejména v důsledku antropogenní činnosti, se zvyšuje globální povrchová teplota. S rostoucími teplotami roste také výpar a prodlužují se epizody sucha.

Ilustrační obrázek

Počasí na Sněžce se sleduje stovky let, měří se na polské i české straně

Sněžka je nejvyšším vrcholem Česka a údaje o počasí jsou z tohoto místa velmi důležité. Především nám odhalují podmínky v podstatě ve volné atmosféře a jsou tak mnohem důležitější než stanice v nížinách. Na našem území se nachází pouze tři meteorologické stanice s nadmořskou výškou nad 1400 m.

Ilustrační obrázek

Kdy byla naposledy Sahara zelená s častými srážkami?

Pod pojmem Sahara se nám vybaví poušť v Africe, která je s rozlohou 9 269 000 km² největší pouští světa. Pro představu Zaujímá téměř stejnou plochu jako Čína nebo USA. Rozkládá se od severoafrického pobřeží Atlantského oceánu až k pobřeží Rudého moře na území 10 států.

Ilustrační obrázek

Pro zimy bývají typické vpády chladného vzduchu. Jak k nim dochází?

Během zimního období a také během podzimu a jara dochází k tzv. vpádům chladného vzduchu z Arktidy do mírných zeměpisných šířek, tedy i do České republiky. Jedná se o relativně rychlé a plošně rozsáhlé přílivy chladného vzduchu do oblastí, které jsou vzdáleny i tisíce kilometrů od místa vzniku chladných vzduchových hmot.