Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Zítra již musíme počítat s přeháňkami a bouřkami

Články

Ilustrační obrázek

Výrazné bouřkové systémy doprovázejí také unikátní nadoblačné světelné jevy

Při bouřce většinou pozorujeme blesky, které se vyskytují mezi oblakem a zemí (CG blesky) nebo mezi oblaky navzájem (CC a IC blesky). Bouřky ovšem mohou produkovat také blesky nebo světelné události, které směřují směrem vzhůru, tedy se vyskytují ve stratosféře, mezosféře a také ve spodních vrstvách termosféry.

Ilustrační obrázek

Dnes je světový den oceánů, na klima planety mají největší vliv

Dnešní den (8. červen) je nejen dnem, kdy slaví svátek Medard spojený s jednou z nejznámějších pranostik o počasí, ale rovněž světovým dnem oceánů. Má upozornit na význam oceánů pro život na Zemi. Nedílná a podstatná část tohoto významu přitom spočívá i ve vlivu moří na počasí a na klima.

Ilustrační obrázek

Vědci vymysleli superbílou barvu, může pomoci ochladit celá města a snížit vliv tepelného ostrova

V letošním roce jsme zatím až na krátkou výjimku v minulém týdnu byli ušetřeni horkého počasí. Určitě se ho ale během blížícího se léta dočkáme. V horkých dnech řada lidí volí k oblečení celkem logicky bílé nebo světlé oblečení. Jak je obecně známo, bílá barva totiž odráží velkou část slunečního záření, zatímco černá ji výrazně pohlcuje, a proto se i výrazně více zahřívá.

Ilustrační obrázek

Tání mořského ledu v Arktidě způsobuje v severní Evropě vydatná sněžení

Dění v Arktidě a stav Severního ledového oceánu se na první pohled mohou zdát ze střední Evropy daleko. Jenže při podrobnějším zkoumání dění v atmosféře zjistíme, že tento předpoklad by byl poněkud mylný. Stále výraznější tání mořského ledu v Arktidě totiž má za následek výraznější dopady na počasí v Evropě.

Ilustrační obrázek

Z přeháněk v uplynulých dnech se sypaly i sněhové krupky, vznikají procesem ozrnění

V chladném a vlhkém severozápadním proudění vznikaly nad naším územím během středy a čtvrtku četné a místy i intenzivní přeháňky, na některých místech se ojediněle vyskytly také bouřky. V silnějších přeháňkách často klesala dohlednost a promptně se tvořila vrstva sněhu nebo krupek.

Ilustrační obrázek

Saharský prach má v atmosféře důležitou roli, podílí se na vzniku srážek či prospívá půdě

V posledních týdnech jsme opakovaně zažili situaci se zvýšenou koncentrací saharského prachu a písku v atmosféře nad naším kontinentem. Působivější byla situace z první poloviny měsíce, kdy na mnoha místech střední Evropy, ale i Alp a Pyrenejí padal oranžově až růžově zbarvený sníh. Tyto epizody si často vyžádají velkou mediální pozornost.