Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Ještě dnes a zítra teplo, potom se ochladí

Články

Ilustrační obrázek

Ničivé větry v bouřkách způsobuje downburst

Letošní letní sezóna je poměrně bohatá na výskyt epizod se silnými bouřkami. Ty byly v některých případech doprovázeny i silným větrem. Krátkodobé zesílení větru je u bouřek poměrně běžnou záležitostí, na druhé straně může vítr zesílit natolik, že má ničivé účinky.

Ilustrační obrázek

Střih větru způsobuje silné bouřky i povodně

Možná jste už někdy slyšeli o střihu větru, třeba v souvislosti s bouřkami. O co vlastně jde? Odborná definice říká, že střih větru je prostorová změna vektoru rychlosti proudění (tedy větru), která připadá na jednotkovou vzdálenost. Nejčastěji ale uvažujeme vertikální střih větru.

Ilustrační obrázek

Jak se chránit před bleskem

Léto je doba bouřek – jednoho z nejpozoruhodnějších jevů, který nám atmosféra nabízí. Navíc vizuálně velice působivých – bouřky jsou prostě vrcholným nebeským představením. Jenže představením, které může být potenciálně velice nebezpečné.

Ilustrační obrázek

Proč v atmosféře vznikají blesky?

Blesk jako jeden z nejpůsobivějších projevů počasí tvoří nerozlučnou součást českého léta. Proč ale blesky vůbec vznikají a k čemu jsou dobré?

Ilustrační obrázek

Pohyb blesku zahrnuje několik složitých fází

Blesk se sice jeví pro běžné lidské oko jako spojitý jev trvající většinou zlomek sekundy, ve skutečnosti ovšem nejde o nic tak jednoduchého.

Ilustrační obrázek

Jaké je složení dešťových kapek

Obecně jde o kapky o průměru větším než 0,5 mm (nebo i menším, pokud jsou velmi rozptýlené), které vypadávají z oblaků. Dalo by se očekávat, že dešťová voda se svým složením bude blížit vodě destilované, tedy dokonale čisté, nicméně takový předpoklad není úplně správný.

Ilustrační obrázek

Svět se dočkal nových oficiálně pojmenovaných oblaků

Po třiceti letech vydala Světová meteorologická organizace nový aktualizovaný Mezinárodní atlas oblaků, který je vyvrcholením tříleté usilovné práce řady odborníků v této části meteorologie.

Ilustrační obrázek

Faktory ovlivňující rychlost tání sněhu

Co má vlastně vliv na tání a úbytek sněhu? Faktorů je několik, můžou se vzájemně zesilovat nebo naopak oslabovat. Nejprve zmiňme faktor sesedání sněhové pokrývky.