Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hodně oblačnosti a přidají se i srážky

Články

Ilustrační obrázek

Mimořádné bouřky na Slovensku, přinesly velké kroupy i tornádo

Na říjen nezvykle silné bouřky se včera vyskytly na Slovensku. V obci Gemerská Ves na jihovýchodě Slovenska se dokonce vyskytlo tornádo, o čemž informoval SHMÚ. Pozorováno bylo v 16:00.

Ilustrační obrázek

Nejlepší fotografie bouřek v roce 2020

V polovině srpna jsme vyhlásili soutěž o nejlepší bouřkové fotografie roku 2020 pořízené na území České republiky nebo Slovenska. Níže vám přinášíme výsledky soutěže a ukázky tří krásných bouřkových fotek z letošního roku.

Ilustrační obrázek

Při silných bouřkách spadlo i přes 50 mm srážek

Včera se nad velkou částí našeho území vyskytly bouřky. Ty byly díky pomalému postupu doprovázené výraznými srážkovými úhrny. Na některých místech se množství srážek blížilo i celkovému měsíčnímu průměru. Vůbec nejvíce srážek hlásilo město Choceň v Pardubickém, kde včera spadlo 78,4 mm srážek.

Ilustrační obrázek

Pátek a sobotu doprovodí časté bouřky, ojediněle silné

Již v pondělí a v úterý se na řadě míst vyskytly bouřky. Včera ustaly a dnes se vyskytují jen ojediněle. Aktuálně bouří například na Šumavě. Večer se ovšem na západě bouřky objeví častěji. Míří sem totiž z Bavorska. Zítra s nimi potom musíme počítat i na zbytku území.

Ilustrační obrázek

Úvod nového týdne doprovodí lokální bouřky s přívalovými srážkami

V novém týdnu bude v Česku pokračovat tropické počasí, ale denní maxima se již nebudou dostávat tak vysoko jako dnes, kdy se na severozápadě očekává dokonce super-tropických 35 °C. Vysoké teploty navíc v pondělí a úterý v některých oblastech zchladí přeháňky a bouřky.

Ilustrační obrázek

Pošlete bouřkovou fotografii z letošního roku a vyhrajte oblíbený tablet

Letos se u nás již vyskytla celá řada bouřek. Škody v červnu působily hlavně přívalové srážky. V červenci byl během bouřek několikrát pozorovaný i výrazný shelf cloud. Podařilo se vám v letošním roce bouřku zachytit nebo dokonce vyjíždíte fotografovat bouřky jako lovec? Zúčastněte se dalšího ročníku soutěže o nejlepší bouřkovou fotografii roku 2020.

Ilustrační obrázek

Do Česka se po několika letech vrátily tragické bleskové povodně

Každý rok se pravidelně vyskytují přívalové srážky, při kterých dojde k zatopení níže položených míst, sklepů domů či cest. V posledních letech jsme si ovšem mohli odpočinout od povodní, které strhávají domy, ohrožují nejen majetek, ale i lidské životy a vyžadují i rozsáhlejší evakuace