Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes ještě přes 15 °C, zítra se začne ochlazovat

Články

Ilustrační obrázek

První letošní bouřky, vítr o síle i přes 100 km/h lámal stromy

Dnes přes naše území přešla studená fronta. Při jejím přechodu se vyskytovaly i intenzivní přeháňky, které ojediněle doprovodily bleskové výboje. Bouřky byly hlášeny hlavně v Karlovarském kraji. Blesk ovšem uhodil i jižně od Prahy do televizního vysílače Cukrák.

Ilustrační obrázek

Francouzské středohoří a Alpy zasáhly vydatné srážky, spadlo i přes 400 mm

Zatímco u nás je sucho, vydatné deště naopak sužují státy jihozápadně od nás. O víkendu bouřky a přívalové srážky zasáhly jih Francie, Švýcarsko a sever Itálie. Vůbec nejvíce srážek spadlo ve Francouzském středohoří na jihu země.

Ilustrační obrázek

Nejlepší fotografie bouřek v roce 2019

V polovině srpna jsme vyhlásili soutěž o nejlepší bouřkové fotografie roku 2019 pořízené na území České republiky nebo Slovenska. Níže vám přinášíme výsledky soutěže a ukázky tří krásných bouřkových fotek z letošního roku.

Ilustrační obrázek

Španělsko zasáhly ničivé povodně, spadlo přes 300 mm srážek

Jihovýchod Španělska zasáhly silné bouřky a přívalové deště, které způsobily na řadě míst ničivé povodně. Nejhorší je situace v provinciích Alicante, Valencie, Murcie a Almería, kde stále platí varování před extrémním nebezpečím bouřek.

Ilustrační obrázek

Ve Zlíně spadlo během chvíle 83 mm srážek

Ve Zlínském kraji se včera odpoledne hlavně v horských polohách tvořily bouřky. Z nich následně vytékal chladný vzduch, který podpořil rozvoj výrazné konvekce i mimo horské polohy. Po 17. hodině zasáhla vůbec nejsilnější bouřka Zlín.

Ilustrační obrázek

V Uničově vítr během pár minut porazil 40 stromů

V noci na dnešek se přes jih Čech, Vysočinu až po Jeseníky přehnaly bouřky. Ty škody většinou nepůsobily. Výjimku tvoří oblast severně od Olomouce mezi Lošticemi a Uničovem. Zde na pár místech naopak bouřka způsobila výrazné škody.

Ilustrační obrázek

Letošek zatím bez tornád, tromba se vyskytla jen jedna

Letošní rok do Česka přinesl několik bouřkových systémů, ale škody po bouřkách nejsou nijak rozsáhlé. V letošním roce se nevyskytlo ani žádné tornádo (resp. se nepodařilo žádné terénními průzkumy prokázat) a pozorována byla jen jediná výraznější tromba.

Ilustrační obrázek

Noční bouřka překvapila část Čech, přinesla značný počet blesků

Včera večer vznikla na jihozápadě Německa intenzivní bouřka, která rychle prošla jižním Německem a před půlnocí se dostala až na západ Čech. Následně zasáhla území od Českého lesa přes Plzeň a Prahu až po Orlické hory. Význačný byl především počet blesků. Za celou noc u nás uhodilo díky této bouřce skoro 15 000 blesků.