Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Příliv horkého vzduchu bude zesilovat

Články

Ilustrační obrázek

Moravu zasáhly bouřky s kroupami, v Zábřehu měly 6 cm

Včera bouřky způsobily rozsáhlé škody na Moravě, kde hasiči hlásili stovky výjezdů (nejvíce v tomto týdnu). Nejvíce byl postižen Olomoucký kraj, kde na Šumpersku bylo po přívalovém dešti zaplaveno několik obcí.

Ilustrační obrázek

V Evropě hlášeny obří kroupy, v Polsku měly i 12 cm

První výrazné krupobití v tomto týdnu zasáhlo v pondělí oblast kolem Mnichova na jihu Německa. Jejich velikost se pohybovala kolem 5 cm. Zasaženo bylo ovšem hustě obydlené území v dlouhém pásu. Škody jsou tak značné.

Ilustrační obrázek

Bouřky přinesly přes 35 000 blesků, v příštím týdnu hrozí ještě silnější

Včera se přes naše území přehnaly silné bouřky. Poprvé v letošním roce zasáhly velkou část území a způsobily tak i rozsáhlejší škody. Hasiči hlásili především zatopené sklepy domů. Naopak silný vítr většinou škody nezpůsoboval.

Ilustrační obrázek

Tornádo v Polsku poškodilo 120 domů

V Polsku se dnes vyskytují četné bouřky. Především silný střih větru na hodnotách mezi 15 až 20 m/s umožnil i vznik několika supercel. Na třech z nich byly dokonce pozorovány vzdušné víry. Jeden z nich poblíž města Lublin způsobil značné škody.

Ilustrační obrázek

Mohutné tornádo v Rumunsku ze silnice strhlo i autobus

V Rumunsku se dnes odpoledne tvořily silné bouřky. Na jedné z nich se v regionu Dragalina na východě země k zemi spustilo mohutné tornádo (podle Fujitovy stupnice dosáhlo až intenzity F2). To poškodilo několik střech a zasáhlo i frekventovanou silnici.

Ilustrační obrázek

Na západě Německa řádilo silné tornádo

Včera pozdě odpoledne se na západě Německa ve městě Roetgen vyskytlo silné tornádo. To poškodilo více než 30 domů. Tornádo odnášelo střechy, vyvracelo stromy, pouliční lampy a rozbíjelo okna domů.

Ilustrační obrázek

Antalyi sužují ničivá tornáda, jedno zasáhlo i letiště

Dnes dopoledne na letišti v turecké Antalyi udeřilo další silné tornádo. V tomto týdnu je v regionu již několikáté. První tornáda se vyskytla na jihu Turecka ve čtvrtek, kdy si vyžádala dvě oběti a dalších 11 lidí bylo zraněno.

Ilustrační obrázek

Itálii sužuje extrémní počasí, má přes 30 obětí

Konec října a začátek listopadu se zapíše černým písmem do dějin Itálie. Příčinou je bouřlivé počasí, jehož následkům podlehlo přes 30 lidí. Vydatné deště vyvolaly ničivé sesuvy půdy, vítr vyvrátil desetitisíce stromů a výrazně poškodil elektrická vedení.