Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Také dnes bude větrno, ale vítr již bude o poznání slabší než včera

Články

Ilustrační obrázek

U italského Janova spadlo za den 926 mm srážek, ve Středomoří uhodilo přes čtvrt milionu blesků

Vydatné deště včera zasáhly sever Itálie. Vlhký a teplý vzduch ze Středozemního moře sem přinesl intenzivní bouřky, které se na pobřeží neustále obnovovaly na stejném místě. Vůbec nejvydatnější bouřky se vyskytly kolem Janova. V italské obci Rossiglione (zhruba 25 km od Janova) spadlo za pouhých 15 hodin 808 mm srážek.

Ilustrační obrázek

Na severu Německa hlášeno tornádo, zranilo sedm lidí

Na severu Německa ve městě Kiel se včera před 18:00 dokonce utvořilo tornádo, které se postupně dostalo i nad město, kde způsobilo značné škody. Vyvrátilo několik stromů, poškodilo střechy domů a v hustě obydlené oblasti bohužel zranilo nejméně 7 lidí z toho 4 vážně.

Ilustrační obrázek

Nejlepší fotografie bouřek v roce 2021

V polovině srpna jsme vyhlásili soutěž o nejlepší bouřkové fotografie roku 2021 pořízené na území České republiky nebo Slovenska. Níže vám přinášíme výsledky soutěže a ukázky krásných bouřkových fotek z letošního roku.

Ilustrační obrázek

Na západě Čech se ráno vyskytl výrazný roll cloud

Včera se na východě Francie zformovaly bouřky, které celou noc postupovaly přes Německo dále na východ k našemu území. Dnes ráno dorazily i na západ Čech. Při přechodu bouřek se zformoval na jejich čele i tzv. roll cloud (ustálený překlad do češtiny zatím neexistuje).

Ilustrační obrázek

Světově unikátní záběr stuhového blesku se podařilo zachytit nad Brnem

Jakýmsi poddruhem čárového blesku je potom vzácný blesk stuhový. V tomto případě jde o blesk, který má podstatně větší šířku kanálu, než má typický čárový blesk, v ideálním případě můžeme sledovat dokonce drobné mezery mezi jednotlivými sousedními kanálky daného blesku.

Ilustrační obrázek

Pošlete bouřkovou fotografii z letošního roku a vyhrajte oblíbený tablet

Letos zažíváme jeden z nejbouřlivějších roků za několik let. Podařilo se vám v letošním roce bouřku zachytit nebo dokonce vyjíždíte fotografovat bouřky jako lovec? Zúčastněte se dalšího ročníku soutěže o nejlepší bouřkovou fotografii roku 2021.

Ilustrační obrázek

Uhodilo přes 50 000 blesků, bouřky vyvracely stromy a stoupají řeky

Včera se u nás opět začaly tvořit velmi silné bouřky. Jako první udeřily na jihu Čech. V Českých Budějovicích způsobily značné škody. Padaly zde kroupy o velikosti až 4 cm a silný vítr ve městě vyvrátil stovky stromů.