Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na jihovýchod dorazily silné bouřky - sledujeme on-line

Články

Ilustrační obrázek

Uhodilo přes 50 000 blesků, bouřky vyvracely stromy a stoupají řeky

Včera se u nás opět začaly tvořit velmi silné bouřky. Jako první udeřily na jihu Čech. V Českých Budějovicích způsobily značné škody. Padaly zde kroupy o velikosti až 4 cm a silný vítr ve městě vyvrátil stovky stromů.

Ilustrační obrázek

Českem se prohnalo derecho, způsobilo rozsáhlé škody

Včera naše území zasáhl mohutný bouřkový systém. Jednalo se dokonce o tzv. derecho (dlouhotrvající systém doprovázený velmi silným větrem). Poslední derecho se u nás přitom objevilo v roce 2017. Škody v bouřkách působil především silný vítr. Hasiči hlásí tisíce opopadaných stromů.

Ilustrační obrázek

V Belgii hlášeno tornádo, studená fronta odtud zamíří i nad Česko

Tlaková níže včera začala ovlivňovat západ Evropy a hned přinesla velmi silné bouřky do Francie a Beneluxu. Na pomezí Belgie a Lucemburska se včera kolem 19:00 dokonce vyskytlo tornádo. V oblasti vyvracelo stromy a zničilo střechy několika domům.

Ilustrační obrázek

Strhané střechy po bouři hlásí také Luhačovice a Stebno na Podbořansku

Značné škody v podobě zničených domů nejsou hlášeny jen mezi Hodonínem a Břeclaví, kde udeřilo tornádo. Celá řada dalších míst v Česku hlásí značné škody po včerejších bouřkách. Nejvážnější jsou v obci Stebno na Rakovnicku. Zde lidé hovoří i o tornádu.

Ilustrační obrázek

Jih Moravy zasáhlo tornádo o síle F3 nebo F4, rychlost větru se mohla pohybovat kolem 250 km/h

Mezi Břeclaví a Hodonínem se včera krátce před osmou hodinou večerní prohnalo silné tornádo. K zemi se spustilo u obce Hrušky a pokračovalo přes Moravskou Novou Ves, Mikulčice, Lužice až k Hodonínu. Stopa tornáda přesáhla na délku 15 km. V této oblasti tornádo zanechalo absolutní zkázu.

Ilustrační obrázek

Českem se prohnaly silné bouřky, uhodilo 40 000 blesků

Včera odpoledne zasáhly silné bouřky především Moravu. Hasiči vyjížděli k popadaným stromům a zatopeným domům a to hlavně v Jihomoravském a Olomouckém kraji. Silná bouřka zasáhla i metropoli Brno. V části Brno-Medlánky hlásí po večerní bouřce spoušť. Prudké nárazy větru tu vyvracely vzrostlé stromy.

Ilustrační obrázek

Mimořádné bouřky na Slovensku, přinesly velké kroupy i tornádo

Na říjen nezvykle silné bouřky se včera vyskytly na Slovensku. V obci Gemerská Ves na jihovýchodě Slovenska se dokonce vyskytlo tornádo, o čemž informoval SHMÚ. Pozorováno bylo v 16:00.