Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Nejtepleji bude na severozápadě, teploty zde vystoupí až na 35 °C

Články

Ilustrační obrázek

Úvod nového týdne doprovodí lokální bouřky s přívalovými srážkami

V novém týdnu bude v Česku pokračovat tropické počasí, ale denní maxima se již nebudou dostávat tak vysoko jako dnes, kdy se na severozápadě očekává dokonce super-tropických 35 °C. Vysoké teploty navíc v pondělí a úterý v některých oblastech zchladí přeháňky a bouřky.

Ilustrační obrázek

Pošlete bouřkovou fotografii z letošního roku a vyhrajte oblíbený tablet

Letos se u nás již vyskytla celá řada bouřek. Škody v červnu působily hlavně přívalové srážky. V červenci byl během bouřek několikrát pozorovaný i výrazný shelf cloud. Podařilo se vám v letošním roce bouřku zachytit nebo dokonce vyjíždíte fotografovat bouřky jako lovec? Zúčastněte se dalšího ročníku soutěže o nejlepší bouřkovou fotografii roku 2020.

Ilustrační obrázek

Do Česka se po několika letech vrátily tragické bleskové povodně

Každý rok se pravidelně vyskytují přívalové srážky, při kterých dojde k zatopení níže položených míst, sklepů domů či cest. V posledních letech jsme si ovšem mohli odpočinout od povodní, které strhávají domy, ohrožují nejen majetek, ale i lidské životy a vyžadují i rozsáhlejší evakuace

Ilustrační obrázek

Hlavně o víkendu opět hrozí silné bouřky s přívalovými srážkami

V tomto týdnu se u nás zatím silné bouřky nevyskytly. Proudil k nám totiž chladný vzduch. V dalších dnech se ovšem situace změní. Již dnes k nám začíná pronikat teplý vzduch a v sobotu dokonce naměříme i tropické teploty.

Ilustrační obrázek

V bouřkách kolem Rýmařova spadlo i přes 70 mm srážek, přinesly bleskové povodně

Včera se na východě našeho území vyskytovaly četné bouřky. Přinášely především přívalové srážky. Zatopené ulice byly hlášeny odpoledne například na Třebíčsku. Nejvydatnější srážky ovšem přišly až před půlnocí do oblasti jižně od Rýmařova.

Ilustrační obrázek

Tornádo v Polsku odneslo střechy domů, lidé ho zachytili na video

Zatím nejničivější tornádo letošního roku ve střední Evropě udeřilo dnes odpoledne ve 14:15 jen 30 km od našich hranic v Polsku. Zasáhlo obec Kaniów v regionu Bílsko-Bělá. V místě zničilo více než 20 domům střechy a to i nově postaveným. Domy jsou nyní neobyvatelné.

Ilustrační obrázek

První letošní bouřky, vítr o síle i přes 100 km/h lámal stromy

Dnes přes naše území přešla studená fronta. Při jejím přechodu se vyskytovaly i intenzivní přeháňky, které ojediněle doprovodily bleskové výboje. Bouřky byly hlášeny hlavně v Karlovarském kraji. Blesk ovšem uhodil i jižně od Prahy do televizního vysílače Cukrák.

Ilustrační obrázek

Francouzské středohoří a Alpy zasáhly vydatné srážky, spadlo i přes 400 mm

Zatímco u nás je sucho, vydatné deště naopak sužují státy jihozápadně od nás. O víkendu bouřky a přívalové srážky zasáhly jih Francie, Švýcarsko a sever Itálie. Vůbec nejvíce srážek spadlo ve Francouzském středohoří na jihu země.