Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Chladnější počasí pokračuje, večer se od západu rozprší

Články

Ilustrační obrázek

V Uničově vítr během pár minut porazil 40 stromů

V noci na dnešek se přes jih Čech, Vysočinu až po Jeseníky přehnaly bouřky. Ty škody většinou nepůsobily. Výjimku tvoří oblast severně od Olomouce mezi Lošticemi a Uničovem. Zde na pár místech naopak bouřka způsobila výrazné škody.

Ilustrační obrázek

Letošek zatím bez tornád, tromba se vyskytla jen jedna

Letošní rok do Česka přinesl několik bouřkových systémů, ale škody po bouřkách nejsou nijak rozsáhlé. V letošním roce se nevyskytlo ani žádné tornádo (resp. se nepodařilo žádné terénními průzkumy prokázat) a pozorována byla jen jediná výraznější tromba.

Ilustrační obrázek

Noční bouřka překvapila část Čech, přinesla značný počet blesků

Včera večer vznikla na jihozápadě Německa intenzivní bouřka, která rychle prošla jižním Německem a před půlnocí se dostala až na západ Čech. Následně zasáhla území od Českého lesa přes Plzeň a Prahu až po Orlické hory. Význačný byl především počet blesků. Za celou noc u nás uhodilo díky této bouřce skoro 15 000 blesků.

Ilustrační obrázek

Jižní Lucembursko zasáhlo silné tornádo, zranilo 14 lidí

Město Pétange na jihu Lucemburska včera pozdě odpoledne zasáhlo silné tornádo. To se přehnalo přímo hustě obydlenou oblastí, kde poškodilo přes 100 domů. Z toho čtvrtinu velmi vážně. Zraněno bylo během tornáda až 14 lidí z toho 2 vážně.

Ilustrační obrázek

Slovensko má za sebou nejbouřlivější den roku

Bouřky na Slovensku způsobily i značné škody. Mohutný bouřkový komplex (MCS), který se večer hnal Slovenskem, přinášel nárazy větru o síle až 100 km/h. Tak silný náraz byl zaznamenán například v Nitře a Piešťanech. Město Prievidza hlásilo nárazy kolem 90 km/h.

Ilustrační obrázek

Pošlete bouřkovou fotografii z letošního roku a vyhrajte oblíbený tablet

Poslední dva měsíce zatím do Česka přinesly poměrně hodně bouřek a další se očekávají i v následujících dnech. Podařilo se vám v letošním roce bouřku zachytit nebo dokonce vyjíždíte fotografovat bouřky jako lovec? Zúčastněte se dalšího ročníku soutěže o nejlepší bouřkovou fotografii roku 2019.

Ilustrační obrázek

Česko zasáhly silné bouřky, vítr na východě vyvracel stromy

Včera přes naše území přešla studená fronta, která přinesla i silné bouřky. Ty zasáhly především Moravu, kde hasiči vyjížděli nejčastěji k popadaným stromům. V Beskydech na stanici ČHMÚ Horní Lomná dokonce spadlo až 57 mm srážek.

Ilustrační obrázek

Moravu zasáhly bouřky s kroupami, v Zábřehu měly 6 cm

Včera bouřky způsobily rozsáhlé škody na Moravě, kde hasiči hlásili stovky výjezdů (nejvíce v tomto týdnu). Nejvíce byl postižen Olomoucký kraj, kde na Šumpersku bylo po přívalovém dešti zaplaveno několik obcí.