Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Čekají nás teplotně nadprůměrné dny

Články

Ilustrační obrázek

Teploty dnes v Čechách překročily letních 25 °C

Dnes jsme v Česku zaznamenali nejvyšší teploty od poloviny září. V přílivu teplého vzduchu v západní polovině Čech teploty dokonce překročily letních 25 °C. Vůbec nejtepleji bylo na Plzeňsku. V obcích Losiná a Volduchy se teplota dostala i lehce nad 26 °C.

Ilustrační obrázek

Oko obřího tajfunu Hagibis zasáhne přímo Tokio

Supertajfun Hagibis ještě včera dosahoval 5. nejvyšší kategorie. Rychlost větru nad oceánem přesahovala 260 km/h, v nárazech i 300 km/h. Aktuálně tajfun trochu zeslábl a dosahuje 4. kategorie, což znamená rychlost větru kolem 215 lm/h.

Ilustrační obrázek

V Denveru se během pár hodin ochladilo o 35 °C

Východ USA v polovině týdne zasáhlo výrazné ochlazení. K jihu se totiž propadl velmi chladný vzduch z Kanady. Vůbec nejvíce se toto ochlazení projevilo ve městě Denver v americkém státě Colorado. Zatímco ve středu se teplota na tamním letišti dostala až na letních 27,8 °C, ve čtvrtek během 18 hodin poklesla na pouhých -7,2 °C.

Ilustrační obrázek

V závěru týdne se oteplí, o víkendu naměříme i přes 20 °C

Počasí se začne výrazněji vylepšovat v pátek. Srážky během dne ustanou, oblačnost se začne pomalu protrhávat a teploty zamíří na 13 °C až 17 °C, na jihu Moravy až na 18 °C. Slunečné a teplé počasí nás čeká v sobotu. Denní maxima zamíří na 17 °C až 21 °C.

Ilustrační obrázek

Na hřebenech Krkonoš a Jeseníků napadne až 15 cm sněhu

Zítra bude na celém území zataženo a deštivo. Odpoledne k nám začne zesilovat příliv studeného vzduchu, což se projeví hlavně na horách změnou skupenství srážek. Zatímco dopoledne bude pršet, odpoledne na severu v polohách nad 1000 m začne déšť přecházet ve sněžení.

Ilustrační obrázek

Zítra se začne od severozápadu výrazně ochlazovat

Dnes se ještě denní maxima na řadě míst šplhají přes 20 °C. Na jižní Moravě a ve středních Čechách se aktuálně teploty v nejteplejších místech dostávají až na 23 °C. Zítra se situace ovšem změní. Ráno bude ještě s teplotami mezi 11 °C až 15 °C na začátek října nadprůměrně teplé.

Ilustrační obrázek

V pondělí pozor na silný vítr s nárazy až 90 km/h

Západně od Britských ostrovů se aktuálně nachází tlaková níže, která v pondělí ovlivní i počasí nad naším územím. Přinese k nám hlavně silný vítr. Ten začne zesilovat v pondělí brzo ráno a nejsilnější bude v pondělí kolem poledne.

Ilustrační obrázek

Silný hurikán Lorenzo ohrozí Azory, potom zamíří k Evropě

Hurikán Lorenzo nad středním Atlantikem ve čtvrtek rychle a výrazně zesílil a dosáhl čtvrtého, tedy druhé nejsilnějšího stupně Saffir-Simpsonovy stupnice. Na tomto stupni zůstává i dnes, rychlosti větru se aktuálně pohybují kolem 220 km/h blízko středu hurikánu, v nárazech dosahují dokonce přes 250 km/h.