Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Rozdílné teploty v Česku

Články

Ilustrační obrázek

České hory hlásí až kolem půl metru prašanu, nejvyšší hřebeny i metr

Dnes do Česka dorazila obleva, která zasáhla i horské polohy. Na celém území tak aktuálně sníh odtává. Dnes ráno tak hory dosáhly v této zimě zatím nejvyšší sněhové pokrývky. Na horách od 900 m n. m. leží většinou od 30 do 50 cm prachového sněhu.

Ilustrační obrázek

Ostrava-Mošnov hlásila -20,2 °C, bylo zde nejchladněji za devět let

Dnešní ráno bylo na severovýchodě území velmi mrazivé. Pronikla sem totiž masa arktického vzduchu ze severovýchodu a zároveň se vyjasnilo. To umožnilo prudký pokles teplot. Vůbec nejnižší teplotu hlásila stanice ČHMÚ Orlické Záhoří, kde bylo -26,5 °C.

Ilustrační obrázek

V příštím týdnu přijde obleva, sníh bude tát

V příštím týdnu nás čeká výrazná změna v charakteru počasí. Příliv studeného vzduchu ze severovýchodu nahradí teplejší vzduch ze západu a později dokonce z jihozápadu. Již zítra se oteplení projeví na jihozápadě našeho území.

Ilustrační obrázek

Českem se prohnaly i sněhové bouřky, celkově u nás uhodilo 300 blesků

V noci na dnešek přes naše území přešla fronta z Německa, kterou doprovázely i bouřky. Ty se již během včerejšího odpoledne a večera vyskytovaly často v Německu, kde uhodilo přes 5000 blesků. O půlnoci se jejich pozůstatky dostaly i nad Česko.

Ilustrační obrázek

Na horách sněhu výrazně přibude, do víkendu napadne i půl metru prašanu

Do víkendu na českých horách spadne většinou od 30 do 40 mm srážek. Ve sněhu tak půjde o 30 až 50 cm prašanu. České hory si tak výrazně polepší v množství sněhu, které je aktuálně spíše podprůměrné. O víkendu se ovšem výška sněhové pokrývky na horách konečně dostane na běžné lednové hodnoty.

Ilustrační obrázek

Léto v zimě, na Sicílii a na Krétě měří téměř tropických 30 °C

Zatímco Španělsko bojuje s přívaly sněhu a mrazy, východní Středomoří zasáhla nezvyklá vedra. Na Sicílii se včera teploty dostaly téměř ke 30 °C. Nejtepleji bylo v provincii Messina, kde se vlivem fénového efektu teplota dostala až na 29,7 °C.

Ilustrační obrázek

Polární vír zkolaboval, Evropu čekají další vpády studeného vzduchu

Nad severním pólem se v těchto dnech místo tlakové níže vytvořila mohutná tlaková výše, která deformovala vlastní polární vír do tvaru připomínající banán a vytlačila jej do nižších zeměpisných šířek nad Atlantiku a euroasijský kontinent.

Ilustrační obrázek

Španělsko zasáhla nejhorší sněhová bouře za 50 let, doprava zkolabovala

Španělsko aktuálně zažívá nejvydatnější přívaly sněhu za minimálně 50 let. Na řadě míst napadlo od 10 do 40 cm sněhu, v horách i 50 cm. Po celém Španělsku na silnicích uvízly tisíce aut. Vydatné sněžení si již vyžádalo nejméně 4 obětí.