Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Denní maxima přes 10 °C, teploty budou nadprůměrné

Články

Ilustrační obrázek

Arktida letos zamrzá rekordně pomalu, řada míst je stále zcela bez ledu

Severní ledový oceán, resp. Arktida jsou oblastmi, kde má klimatická změna poměrně dramatické projevy. Aktuálně se to podepisuje na velmi pomalém zamrzání mořské vody. Na mnoha místech se dokonce i teď na konci října ještě nevytvořil žádný led. Stalo se tak poprvé v historii pozorování.

Ilustrační obrázek

V Atlantiku vznikla bouře Zeta, počet tropických cyklón směřuje k rekordu

V Atlantiku se dnes zformoval další tropický cyklón, který dostal jméno Zeta. V příštím týdnu se přesune do Mexického zálivu a zesílí na hurikán zřejmě nejnižší první kategorie. Na pobřeží USA by měl dorazit v polovině příštího týdne zřejmě poblíž New Orleans.

Ilustrační obrázek

Velkou část USA zasype sníh, teploty klesnou i pod -20 °C

Zatímco ve střední Evropě zažíváme v posledních dnech nadprůměrně teplé dny, severní Ameriku čeká vlna mimořádně studeného počasí, která přinese rekordně nízké teploty. Jde o zatím nejvýraznější příliv arktického vzduchu této sezóny, který pro tamní obyvatele znamená spíše lednové než říjnové teploty.

Ilustrační obrázek

Nad východním Pacifikem sílí La Niña, ovlivní to nadcházející zimu

Dění v oceánech výrazným způsobem ovlivňuje pochody v atmosféře, a tedy i vývoj počasí. V tomto směru je nejproslulejší výskyt jevů El Niño/La Niña, které souvisí s výskytem teplotních odchylek v tropickém Pacifiku.

Ilustrační obrázek

Podzim na Šumavě je letos chladný a méně barevný. Na Kvildě dnes bylo -10 °C

Jak aktuálně vypadá podzim na Šumavě si můžete prohlédnout na fotografiích níže. V těchto dnech zpravidla vrcholí barevnost podzimu - na listech je nejvíc listí, které hýří barvami. Letos ovšem podzim není tak barevný jako v jiných letech.

Ilustrační obrázek

Jak mizí divočina. Nový dokument ukazuje proměny Země za jeden lidský život

Naše planeta se mění - ubývá divoké přírody, vymírají celá společenstva zvířat, tají ledovce a mizí korálové útesy. Změny jsou to katastrofální. Všechny se přitom odehrály jen během posledního století. Tedy v jedné generaci člověka.

Ilustrační obrázek

Povodně na východě ustoupily, Polsko ochránil nový polder u hranic s Českem

Povodňová vlna se aktuálně šíří mimo naše území po Odře a Moravě. Ty jsou v Polsku a na Slovensku aktuálně stále na třetích stupních povodňové aktivity. Na Odře v Polsku se plně projevil vliv nově vybudovaného poldru Racibórz Dolny u města Ratiboř.

Ilustrační obrázek

Čeká nás výrazné oteplení, naměříme i přes 15 °C

Před námi je opět výrazná změna v charakteru počasí. Po chladném a deštivém týdnu nás naopak čeká nadprůměrně teplé a suché počasí. Dnes k nám ještě proudí chladný vzduch od severozápadu. Denní maxima tak zůstávají kolem 10 °C. V hladině 850 hPa (ve výšce kolem 1500 m) se teploty pohybují kolem bodu mrazu.