Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Čtvrtek bude často tropický, k večeru může zabouřit

Články

Ilustrační obrázek

V Tasmánii napadl sníh a naměřili mrazivých -14,2 °C, nejméně v historii měření

Zatímco u nás panuje léto, na jižní polokouli je aktuálně zima. Zimy zde ovšem bývají jen mírné a nedoprovází je výraznější mrazy jako u nás. Na jih Austrálie (zejména do státu Victoria) a do Tasmánie ovšem v předchozích dnech pronikl nebývale studený vzduch, který přepisuje rekordy o tom, jak moc chladno v této oblasti světa může být.

Ilustrační obrázek

Teploty kolem 30 °C vydrží dlouho, před námi je první letošní vlna veder

Příliv teplého vzduchu k nám zesiluje. Včera se denní maxima pohybovala mezi 21 °C až 25 °C. Dnes bude v průměru o 3 °C tepleji. Denní maxima se zastaví na 24 °C až 28 °C. Zítra již naměříme i tropické teploty. Rtuť teploměru se zastaví většinou na 27 °C až 31 °C.

Ilustrační obrázek

Letošní léto je zatím nejchladnější od roku 2011

Letošní meteorologické léto (začíná prvního června) je zatím nejchladnější od roku 2011, kdy u nás bylo ještě nepatrně chladněji. Všechny ostatní roky naopak byly o poznání teplejší. Vůbec nejteplejší období zahrnující červen a červenec jsme zažili v minulém roce.

Ilustrační obrázek

Čekají nás vydatné deště, spadne přes 50 mm srážek a stoupnou hladiny řek

Před námi je deštivé počasí. Již nyní se vyskytují přeháňky a bouřky především na západě Čech. V příštích hodinách jich bude přibývat a budou se rozšiřovat dále do Čech. V noci na zítřek budou postupně přecházet do trvalého a místy vydatného deště.

Ilustrační obrázek

Vedra v Evropě začínají, ve Francii v pátek čekají 40 °C

Teplotně mírnější léto v Evropě zřejmě pomalu končí. Již včera se u nás vyskytl zatím nejteplejší den od začátku roku. V Dobřichovicích u Prahy se teplota dostala až na 35,6 °C. Lehce přes 35 °C bylo také na jihu Moravy v okolí obce Lednice. Vyskytl se u nás tak první tzv. super-tropický den (teplota se dostane nad hranici 35 °C).

Ilustrační obrázek

V úterý nás čekají tropické teploty, na jihu Moravy může být až 35 °C

Příliv teplého vzduchu k nám ještě více zesílí v úterý, kdy naměříme většinou 29 °C až 33 °C. Nejtepleji bude na jihu Moravy, kde se teploty dostanou až na 34 °C. Vyloučit tu nelze ani dosažení tzv super-tropických 35 °C, což by byla v letošním roce zatím nejvyšší u nás zaznamenaná teplota.

Ilustrační obrázek

Na jihu Moravy se vyskytla výrazná tromba

Na jihu Moravy byla večera z obce Konice u Znojma pozorována výrazná tromba. Vyskytla se během přeháňky, která se v oblasti vytvořila večer v 19:30. Z oblaku se k zemi spustil výrazný vzdušný vír, který ovšem nedosáhl až zemského povrchu. Nejednalo se tak přímo o tornádo, ale jen o trombu.