Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Úterý přinese sněhové přeháňky, noc na zítřek silnější mráz

Články

Ilustrační obrázek

V Británii naměřili nejvyšší tlak vzduchu za téměř 100 let

Rekordně vysoký tlak vzduchu dnes naměřili v Británii. Na ostrově Tiree ve Skotsku dosáhl až 1051,2 hPa, což je v Británii nejvíce za téměř 100 let. Naposledy tlak vzduchu v Británii přesáhl hranici 1050 hPa v prosinci roku 1926.

Ilustrační obrázek

Kvalita ovzduší se v Evropě výrazně zhoršila, může za to prach z Asie

Zatímco na začátku týdne bylo možné v Česku pozorovat krásně modrou oblohu, včera naopak barvy oblohy vybledla a výrazně se snížila dohlednost. Ovzduší v Evropě totiž znečistil prach. Do Evropy se dostal z oblasti Kaspického moře, kde se nachází například poušť Karakum.

Ilustrační obrázek

Čeká nás další vpád studeného vzduchu s mrazivými nocemi

Příliv chladného vzduchu se plně projeví v úvodu příštího týdne. V pondělí ráno budou teploty kolem -2 °C a odpoledne se oteplí jen na 0 °C až 4 °C. To jsou o zhruba 10 °C nižší teploty, než je na konci března obvyklé. Vůbec nejchladnější bude ovšem noc z pondělí na úterý

Ilustrační obrázek

Nošení roušky v přírodě? České nařízení je světovým unikátem ohrožující zdraví občanů

Pátek a sobota po několika chladných dnech konečně nabídne příjemnější počasí s teplotami i přes 15 °C. Řada lidí tak vyrazí na procházku třeba do lesa nebo parku. To je sice při současné karanténě možné, ale i při cestě do lesa musíte dle nařízení vlády mít na sobě roušku nebo šátek.

Ilustrační obrázek

Modelům chybí data z letadel, může klesnout kvalita předpovědí

Všechny předpovědi počasí na světě jsou tvořeny prostřednictvím numerických modelů, které jsou založeny na složitých výpočtech. Tyto modely potřebují zároveň co nejvíce dat o současném stavu atmosféry. Ty meteorologové získávají prostřednictvím meteorologických stanic, družic, radarů, sondážních měření a v neposlední řadě i z letadel.

Ilustrační obrázek

Teplota na Šumavě klesla i pod mrazivých -20 °C

Dnes se u nás vyskytlo velmi mrazivé ráno. Na stanici Kvilda Perla klesla podle ČHMÚ teplota až na -22,1 °C, což byla nejnižší naměřená hodnota na našem území v letošním roce. Na Horské Kvildě se teplota pohybovala kolem -19,8 °C a na nedalekém Březníku bylo -19,4 °C.

Ilustrační obrázek

Balkán zasype sníh, na horách napadne i přes 50 cm

Vydatné sněžení v dalších dnech čeká naopak Balkán. Ve vyšších polohách zde do středy napadne od 10 do 20 cm sněhu, na návětrných stranách hor to může být i přes 50 cm. Slabá sněhová pokrývka se bude tvořit i v nížinách.

Ilustrační obrázek

Před námi jsou mrazivé noci, pronikne k nám nejchladnější vzduch od ledna 2019

Dnes začalo astronomické jaro a jeho první den ještě přináší mimořádně vysoké teploty, které ojediněle přesahují i 20 °C (na jihu Moravy). Už v noci na zítřek nás ale bude od severu přecházet zvlněná studená fronta, za kterou se výrazně ochladí. Zítřejší maxima budou často o 8 až 12 °C nižší než dnes.