Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes jen ojediněle sněžení, zítra bude častější a opět i vydatnější

Články

Ilustrační obrázek

Na zhruba polovině území napadne sníh, může komplikovat dopravu

Před námi je první významnější sněžení nadcházející zimy. Nezasáhne ovšem celé území. Zítra odpoledne začne postupně v jihovýchodní polovině území trvale sněžit. Na východě Moravy a ve Slezsku půjde zpočátku i o déšť.

Ilustrační obrázek

Na horách lehce nasněžilo, teplota klesla i na -10 °C

Po dlouhé době je dnešní ráno na téměř celém území slunečné. Díky přílivu studeného vzduchu se totiž rozpustila teplotní inverze a netvoří se již nízká oblačnost. Teploty dnes ráno klesly na téměř všech místech pod bod mrazu.

Ilustrační obrázek

Do Česka vpadne zima, čeká se mráz i sněžení

V příštím týdnu do Česka přijde zimní počasí. Po několika týdnech podzimních inverzí s mlhami a nízkou oblačností nás čeká výrazná změna v charakteru počasí. Dnes k nám ještě proudí hlavně ve vyšších hladinách atmosféry teplý vzduch.

Ilustrační obrázek

Masivní povodně pustoší jihozápad Kanady, zlikvidovaly dálnice a ohrožují i světový trh obilovin

Jihozápad Britské Kolumbie a sousední část státu Washington (na jihozápadě Kanady) zasáhly o víkendu a začátkem tohoto týdne mimořádně intenzivní deště, které způsobily rozsáhlé a ničivé záplavy. Vyžádaly si minimálně jednu oběť, několik lidí však zůstává pohřešovaných.

Ilustrační obrázek

Tornádo, blesky i zvláštní oblaka. Sopka na ostrově La Palma ovlivňuje počasí

Již několik měsíců trvají erupce sopky Cumbre Vieja na ostrově La Palma, který je součástí Kanárských ostrovů. Ty kromě katastrofálních dopadů na místní krajinu ovlivňují také počasí na ostrově a přináší sebou řadu nebezpečných meteorologických jevů. Sopka do atmosféry chrlí sopečný prach i nebezpečné plyny (hlavně oxid siřičitý).

Ilustrační obrázek

První den nového týdne nabídne i slunečno, potom opět převládne zataženo

Již několik dní na většině našeho území panuje podmračené podzimní počasí. Příliš se to nezmění ani v příštím týdnu. Nejslunečnějším dnem z celého týdne bude hned pondělí. Ráno bude sice na řadě míst oblačno až zataženo, ale během dne se na více než polovině území vyjasní.

Ilustrační obrázek

Jaderná elektrárna Dukovany spoluvytvářela rozsáhlý oblak nad Vysočinou

Bezvětří a výrazné radiační ochlazování během noci přeje v těchto dnech bohatému vzniku mlh (oblačnosti typu stratus). Vodní pára v přírodě při nočním ochlazení (poklesu teploty pod rosný bod) rychle kondenzuje a tvoří se mlhy. V případě vypouštění vodních par z komínu elektráren vznikají taktéž oblaka.