Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Chladnější víkend, ale kromě východu většinou beze srážek

Články

Ilustrační obrázek

V Doksech při bouřce spadlo až 40 mm srážek, uhodilo u nás 10 000 blesků

Přes naše území včera začala přecházet studená fronta. V pásu od přibližně Českých Budějovic po Liberec se tvořily také bouřky. Při postupu dále na východ se ale rychle rozpadly. Nejsilnější byly v okolí Doks v Liberecké kraji. Zde měly hasiči i pár výjezdů k popadaným stromům.

Ilustrační obrázek

Medikán v Libyi způsobil katastrofu s tisíci oběťmi, povodeň tu smetla čtvrtinu města

Nejhorší je situace ve městě Derna, kde se protrhla přehrada a následná vlna v noci z neděle na pondělí doslova smetla čtvrtinu města na pobřeží Středozemního moře. Oblast přitom byla hustě obydlená. Počet obětí se podle úřadů v Benghází odhaduje na více než 3500.

Ilustrační obrázek

Odpolední maxima překračují 30 °C a překonávají rekordy, v Doksanech bylo až 32,8 °C

První dekáda září k nám přinesla teplotně výrazně nadprůměrné a slunečné počasí. V průměru jde o pátý nejslunečnější a nejteplejší úvod září za posledních 50 let. Ještě teplejší první dekádu září jsme v posledních 50 letech zažili v roce 2016, 2005, 2008 a 1973.

Ilustrační obrázek

Ve středu dorazí studená fronta, přinese ochlazení a srážky

Před námi je konec velmi teplého a slunečného počasí. Ve středu přes naše území přejde studená fronta, která ukončí až tropické teploty. Teploty spadnou v průměru o 10 °C a po delší době i zaprší. I tak bude ale příští týden celkově teplotně nadprůměrný.

Ilustrační obrázek

Níže Daniel přinesla rekordní úhrny do Řecka, nyní se přeměnila v medikán

Tlaková níže Daniel v úvodu tohoto týdne zasáhla Řecko, kde vyvolala rozsáhlé a ničivé povodně. Ty mají už deset obětí a další nejméně čtyři lidi se pohřešují. V desítkách osad lidé stále čekají na pomoc. Situace je nejhorší zejména ve městě Karditsa, které připomíná velké jezero.

Ilustrační obrázek

Letos zatím nejsilnější hurikán Lee vznikl v Atlantiku, zesílil extrémně rychle

Hurikánová sezóna v Atlantiku v těchto dnech dosahuje v průměru svého pomyslného vrcholu z klimatologického pohledu. A letos tomu odpovídá i reálné dění v této části světa. Postaral se o to hurikán Lee. Jeho vzniku předcházel postup tropické vlny ve východním proudění z oblasti Kapverdských ostrovů přes Atlantský oceán k západu.

Ilustrační obrázek

Nad Evropu se vytvořil mohutný Omega blok, způsobí dlouhé období slunečných dnů i vydatné deště

Počasí v Evropě je nyní poměrně neobvyklé. Naše území čeká velmi dlouhá série slunečných a teplotně výrazně nadprůměrných dní. Přímo vlnu tropických veder potom hlásí západní Evropa. Ve Francii v pondělí naměřili na září až mimořádných 37 °C.

Ilustrační obrázek

Před námi je velmi slunečný týden s letními teplotami

Před námi je jedno z nejslunečnějších období letošního roku. Nový týden bude zcela beze srážek a většina dnů přinese slunečnou oblohu. Teploty budou výrazně nadprůměrné. Nad střední Evropu se usadí tlaková výše, která se postará o stabilní a klidné počasí.