Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplejší počasí s přeháňkami

Články

Ilustrační obrázek

Svět už rok ochromuje pandemie. Jak se to projevilo na počasí a klimatu?

Je to už víc než rok, co svět ochromila pandemie onemocnění COVID-19. Ruku v ruce s prudkým utlumením průmyslu a dopravy, zejména té letecké, došlo k výraznému propadu jak emisí skleníkových plynů, tak i znečišťujících látek vypouštěných do atmosféry.

Ilustrační obrázek

Počasí se bude pozvolna vracet k normálu, počítat musíme s přeháňkami

Za námi je mimořádně chladný a sněhově bohatý týden pro polovinu dubna. Další týden už extrémy v počasí nepřinese. Počasí se naopak začne pomalu vracet k běžnému dubnovému charakteru. Hned první den nového týdne bude ještě hodně podmračený a místy musíme počítat s přeháňkami nebo občasným deštěm.

Ilustrační obrázek

Oxid siřičitý z vybuchlé sopky se šíří po světě, může ochladit klima

Před týdnem začala série silných erupcí sopky Soufrièr na ostrově Svatý Vincenc ležící v Karibském moři přibližně 600 km severně od Jižní Ameriky. Na ostrově si erupce vyžádaly značné škody a evakuace tisíce obyvatelů ostrova.

Ilustrační obrázek

Lysá hora hlásí nejvydatnější dubnové sněžení za nejméně 60 let

V oblasti Beskyd v tomto týdnu trvale a hustě sněží. Řadu oblastí tak zasypalo význačné množství sněhu. V Beskydech je aktuálně nejvíce sněhu za letošní rok. Vůbec nejvíce sněhu napadlo na profesionální stanici na Lysé hoře, kde aktuálně leží 158 cm sněhu.

Ilustrační obrázek

V Beskydech napadlo až 40 cm sněhu a stále sněží. Proč jsou vydatné srážky právě zde?

Během pondělního večera začala oblast severní Moravy ovlivňovat zvlněná studená fronta. Za touto frontou sem pronikl chladný a vlhký vzduch ze severních směrů. Vzduch byl chladný, a tedy v noci z pondělí na úterý začalo téměř ve všech polohách na severní Moravě sněžit.

Ilustrační obrázek

Před námi je další výrazné ochlazení, sněžit bude opět i v nížinách

Dnes k nám ještě proudí teplý vzduch z jihu, ale hned v pondělí se situace změní. Již dopoledne k nám začne od severozápadu pronikat studený vzduch. Nejvyšší denní teploty se tak zítra budou pohybovat od 3 °C na severozápadě po 19 °C na jihovýchodě.

Ilustrační obrázek

Hory opět zasypal sníh, v tomto týdnu přibylo kolem 20 cm

Zima se v tomto týdnu vrátila v plné síle. Na horách panují celodenní mrazy a opět přibývá sníh. Většinou na horách připadlo v tomto týdnu kolem 20 cm sněhu, nejvíce v polohách nad 1000 m. Sněhová pokrývka se utvořila i mimo hory, kde ovšem během dne sníh rychle při kladných teplotách taje.

Ilustrační obrázek

Vzduch přímo z Arktidy, ve výšce 5 km měříme jedny z nejnižších letošních teplot

V těchto dnech zažíváme na duben velmi studené počasí. Ochlazení v dubnu sice bývají běžná a sníh při nich padá i v nížinách, ale současný příliv studeného vzduchu do Evropy je neobvyklý svým rozsahem. Masa studeného vzduchu se rozlila nad většinu kontinentu.