Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Tlak vzduchu dosáhne až na 1048 hPa

Články

Ilustrační obrázek

Sníh leží zhruba na polovině území, v příštích dnech bude tát

Po víkendovém sněžení je na našem území nejvíce sněhu v letošní zimě. Souvislá sněhová pokrývka leží na zhruba polovině území. Sněhovou pokrývku hlásí hory a hlavně na východě území i střední polohy. V nížinách je sníh jen výjimečně (leží až od přibližně 400 m nad mořem).

Ilustrační obrázek

Mohutná výše nad Evropou, tlak vzduchu se bude blížit rekordům

Nad západní Evropou se dnes formuje mohutná tlaková výše, která se v úvodu nového týdne rozšíří nad většinu Evropy. Vůbec nejvyšší hodnoty tlaku vzduchu budou v Evropě dosahovány zítra dopoledne, kdy tlak přesáhne na řadě míst 1045 hPa a bude se blížit k 1050 hPa.

Ilustrační obrázek

Nejsušší a nejteplejší rok v historii měření v Austrálii způsobuje katastrofické požáry

Austrálie zažívá jednu z nejhorších sezón požárů ve své historii. Už několik měsíců plní titulky novin, internet i sociální média obrázky z ohni zasažených částí Austrálie. Přitom se stále zvyšují počty obětí, rozsah spálené země (nyní už přesahuje 100 tisíc kilometrů čtverečních) a také množství uhořelých zvířat (některé údaje hovoří až o miliardě).

Ilustrační obrázek

Další teplotně nadprůměrný týden před námi

Změna v charakteru počasí nás nečeká ani v novém týdnu. Nad střední Evropou se nadále bude udržovat tlaková výše. Frontální systémy, které se k nám z Atlantiku budou dostávat, se nad naším územím rozpadnou a projeví se jen zvětšenou oblačností. Hned první den týdne bude podmračený. Přes naše území bude postupovat slabá fronta.

Ilustrační obrázek

Nástup právé zimy se sněžením zatím v nedohlednu

Včera ve vyšších polohách po delší době napadl sníh. Na horách to bylo většinou od 5 do 15 cm sněhu. Hlavně v Moravskoslezském kraji se slabá sněhová pokrývka objevila i v nižších polohách. Dnes ovšem srážky ustály a v nižších polohách sníh opět rychle roztál.

Ilustrační obrázek

Silvestrovské ohňostroje znečistily ovzduší i zesílily mlhy, které způsobily tragické dopravní nehody

Oslavy příchodu nového roku jsou tradičně spjaté s ohňostroji. Ty ovšem mají řadu negativních dopadů na ovzduší, jak se mohli lidé ostatně přesvědčit uplynulou noc. Stejně jako každý rok kolem půlnoci došlo ke zvýšení koncentrace prachových částic v ovzduší. Letos byl nárůst i díky teplotní inverzi velmi výrazný.

Ilustrační obrázek

Tlak vzduchu výrazně stoupá, nad Česko se nasouvá mohutná tlaková výše

Před námi je ustálené počasí beze srážek. V příštím týdnu se u nás na celém území nevyskytnou zřejmě vůbec žádné srážky. Úvod ledna tak bude suchý. Může za to rozsáhlá tlaková výše, která se v těchto dnech vytváří nad Evropou a bude nás ovlivňovat i minimálně celý příští týden.

Ilustrační obrázek

Přechodně se ochladí, v závěru týdne i celodenní mrazy

Již dlouhou dobu se u nás vyskytují nadprůměrně vysoké teploty. Dnes se očekávají většinou mezi 2 °C až 6 °C. Budou tak v průměru o 2 °C nižší než včera. Začíná k nám totiž proudit chladnější vzduch ze severu Evropy. Jeho příliv bude v dalších dnech zesilovat a v závěru týdne nás tak čeká chladné počasí.