Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V Čechách už ojediněle tropické teploty

Články

Ilustrační obrázek

V polovině týdne se bouřky vrátí

Dnes a zítra nás čeká poklidné počasí bez přeháněk a bouřky. Počasí totiž bude ovlivňovat tlaková výše. Tu ve středu vystřídá nevýrazné tlakové pole s vlhčím vzduchem, ve kterém se začnou tvořit přeháňky a bouřky z tepla.

Ilustrační obrázek

Před námi je tropický i bouřlivý týden

Nad střední Evropou se dnes vytváří frontální rozhraní mezi velmi teplým vzduchem na východě a chladným na západě. Naše území bude ležet přesně na rozhraní těchto dvou vzduchových hmot.

Ilustrační obrázek

Středozemní moře je chladné, mnohde nemá ani 20 °C

Kdo se už se těší ke Středozemnímu moři bude zřejmě zklamaný z jeho teploty. Na začátek června je totiž jeho západní a hlavně střední část teplotně podprůměrná. Naopak východní Středomoří je u břehů Asie a Afriky teplotně nadprůměrné.

Ilustrační obrázek

Teploty letos poprvé dosáhly na tropických 30 °C

Dnes byl v Česku poprvé v letošním roce zaznamenán tropický den. Jako první teplota na 30 °C vystoupila před 14. hodinou v Plzni. Později se lehce nad 30 °C teploty dostala také na několika stanicích v okolí Prahy.

Ilustrační obrázek

Čekají nás letní až tropické teploty

Zítra 1. června začíná meteorologické léto (astronomické začne až 21.6.) a plně se to projeví i v počasí. Letos poprvé nás čeká dlouhotrvající vpád velmi teplého vzduchu, který přinese letní až tropické teploty.

Ilustrační obrázek

Letošní květen je nejchladnější za téměř 30 let

V nižších polohách se průměrná teplota v letošním květnu pohybuje kolem 10 °C. Dlouhodobý průměr přitom činí 13 °C. Letošní květen je na meteorologických stanicích nejchladnější od roku 1991.

Ilustrační obrázek

Česko zasáhnou další vydatné srážky, naprší i přes 50 mm

Květen do Česka přináší nadprůměrné množství srážek, což již výrazně zmírnilo sucho. Další srážkově bohatý týden je navíc před námi. Srážky budou dokonce i vydatné a opět zvýší hladiny řek. Počasí u nás začne zítra ovlivňovat zvlněné frontální rozhraní.

Ilustrační obrázek

Hurikánová sezóna se blíží, vznikla první cyklona Andrea

Důkazem, že se blíží sezóna hurikánů v severním Atlantiku, byla subtropická bouře Andrea, která se zformovala v pondělní podvečer v západním Atlantiku. Jak uvedlo centrum pro hurikány, Andrea měla největší rychlost větru zhruba 64 km/h a nejblíže k pevnině byla 370 km od Bermudských ostrovů, to už však byla velmi slabá.