Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Chladnější počasí, zítra dorazí i vydatnější déšť

Články

Ilustrační obrázek

Balkán hlásí rekordní vlnu veder, teploty často přesahují 40 °C

Zatímco ve střední Evropě nás v těchto dnech provází poněkud chladnější a proměnlivější počasí, na jihovýchodě kontinentu právě vrcholí nejvýraznější horká vlna letošního léta. Její příčinou je výrazný hřeben vysokého tlaku vzduchu, který setrvává nad Balkánským poloostrovem a okolím.

Ilustrační obrázek

Počasí ve znamení častých přeháněk a podprůměrných teplot

Po většinu tohoto týdne u nás panovaly letní teploty. V příštím týdnu už nás tak teplé počasí nečeká. Proudit k nám totiž bude chladnější a vlhčí vzduch. Hned první den nového týdne přinese hodně oblačnosti a často se objeví přeháňky, ojediněle i bouřky.

Ilustrační obrázek

Další týden s nestabilním počasím, teploty budou ale většinou letní

Od silných bouřek si odpočineme zítra. Na obloze bude většinou polojasno až oblačno a ojediněle, na horách a na severovýchodě místy, se objeví přeháňky nebo i bouřka. Denní maxima zamíří na letních 24 °C až 28 °C.

Ilustrační obrázek

Olympiádu v Tokiu ovlivní tropická bouře Nepartak

Počasí v Asii v posledních týdnech je velmi nepříznivé. Několik regionů sužují povodně, východ Číny dnes zasáhl tajfun In-fa. Pozornost meteorologů se nyní upírá i k tropické bouře Nepartak. Ta se nyní nachází v Tichém oceánu zhruba 1000 km od Japonska a blíží se k Japonsku.

Ilustrační obrázek

Čínu sužují rozsáhlé povodně, během tří dnů spadlo tolik vody, co jindy spadne za celý rok

Letošní rok je bohatý na povodně v různých částech světa. Sotva opadla velká voda v Německu a okolí, hlásí katastrofální záplavy východní Čína. Ve městě Zhengzhou v hustě obydlené provincii Henan spadlo během tří dnů 617 mm, což je jen o 23 mm méně, než kolik činí celoroční průměrný úhrn srážek v tomto místě!

Ilustrační obrázek

Úvod léta je nadprůměrně deštivý, jen na východě prší málo

V polovině měsíce se letošní meteorologické léto přehouplo do své druhé poloviny. Červen byl na našem území teplotně silně nadnormální a srážkově normální. Červnový úhrn srážek představoval 104 % normálu 1961-1990.

Ilustrační obrázek

Tlaková výše v novém týdnu přinese pár dnů stabilního počasí beze srážek

Zítra přes naše území přejde studená fronta od severu. Na obloze tak bude zpočátku jasno až polojasno, postupně od severozápadu převážně oblačno a objeví se i pár slabších přeháněk. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 21 °C až 25 °C, na jihovýchodě až na 28 °C.

Ilustrační obrázek

Povodně v Německu způsobila tlaková níže bez pohybu, nasávala teplý a výjimečně vlhký vzduch z východu

Západní Německo se vzpamatovává z katastrofálních a mimořádně ničivých i tragických povodní, které zasáhly zejména spolkové země Porýní-Falc a Severní Porýní – Vestfálsko. Příčinou mimořádných záplav byly extrémní srážky, které s v dané oblasti vyskytly v první polovině tohoto týdne.