Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Během dne málo srážek, další dorazí na část území večer

Články

Ilustrační obrázek

Vyskytly se další supercely, produkovaly kroupy až 4 cm na řadě míst

Další silné bouřky k nám dorazily včera. Tentokrát zasáhly jen malou část území, ale i tak působily škody. K večeru se totiž vytvořila výrazná supercela jižně od Prahy, která postupovala přes Pardubice a Vysoké Mýto dále na Moravu, kde se u Olomouce rozpadla.

Ilustrační obrázek

Jihovýchod Evropy čeká výrazná vlna veder, teploty v řadě zemí přesáhnou 40 °C

Ještě tepleji bude jihovýchodně od Česka. Postará se o to mohutná tlaková výše, která bude ze Středomoří zasahovat nad východní Evropu. Po její zadní straně bude v následujících dnech proudit velmi teplý vzduch z centrálního Středomoří až severní Afriky na sever až severovýchod.

Ilustrační obrázek

V novém týdnu tropické teploty i další silné bouřky

Před námi je teplotně výrazně nadprůměrný týden. Zároveň ale přes naše území přejdou frontální systémy, takže poklidné počasí nás nečeká. Opět musíme počítat i s možností silných nebo až velmi silných bouřek.

Ilustrační obrázek

Hurikán Beryl dosáhl 4. kategorie, tak silný hurikán se objevil rekordně brzy

První hurikán tohoto roku vznikl během uplynulého víkendu na jihozápadě tropického severního Atlantiku. Jmenuje se Beryl a během pouhých 24 hodin zesílil ze stadia tropické bouře na 4. stupeň Saffirovy-Simpsonovy stupnice s rychlostmi větru přes 212 kilometrů za hodinu.

Ilustrační obrázek

Na Moravě spadlo i 90 mm srážek, rozvodnily se řeky

Včera na východ našeho území dorazily velmi silné bouřky. Zpočátku se vyskytovaly i kroupy přes 5 cm, hlavně u hranic s Rakouskem. Následně bouřky přinášely hlavně velmi silné nárazy větru a přívalové srážky.

Ilustrační obrázek

Teplota v noci na pár stanicích neklesla pod 25 °C, zaznamenány byly rekordy

Noc na dnešek byla extrémně teplá. Již včera během dne jsme naměřili na nejteplejších místech až 35 °C a na pár stanicích padly denní teplotní rekordy. Extrém ale nastal až v noci. Teploty díky větru a přílivu ještě teplejšího vzduchu na většině území zůstala po celou noc nad 20 °C.

Ilustrační obrázek

Nový týden začne ochlazením, ale hlavně v závěru týdne se opět oteplí

Nový týden začne chladnějším počasí a i srážkami, ale teploty hlavně v závěru týdne porostou opět na letní hodnoty. Oblačnosti bude v novém týdnu spíše hodně a v některých dnech se objeví i srážky, ale celkové úhrny budou spíše nižší.

Ilustrační obrázek

Páteční bouře severně od Brna poškodila přes 30 000 stromů, část stromů vyvrátila

Páteční bouřky přinesly rozsáhlé škody. Vyskytovaly se nejen extrémně velké kroupy kolem 7 cm, ale i prudké nárazy větru. Vůbec nejhorší situace byla na Moravě. Nejvíce vyvrácených stromů hlásí lesy Mendelovy univerzity. Předběžné odhady ukázaly, že poškozeno je v lokalitě až 30 tisíc stromů.

Ilustrační obrázek

Uhodilo přes 60 000 blesků, kroupy dosáhly až 7 cm

Včera se přes velkou část našeho území přehnaly bouřky. Několik z nich přerostlo v supercely a postupně se spojily i do několika bouřkových systémů. Jako první bouřky působily škody v Jihočeském kraji, kde se jižně od Písku vyskytovaly velké kroupy.