Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Před námi je slunečný víkend

Články

Ilustrační obrázek

Absolutní teplotní rekordy na západě Evropy jsou v ohrožení

Na západě Evropy zítra vyvrcholí vlna veder. Nejhorší situace se očekává ve Francii, Belgii, Nizozemsku, Anglii a na západě Německa. Ve všech těchto oblastech se očekávané teploty budou blížit absolutním teplotním rekordům. Odpolední maxima zde zítra vystoupí na 36 °C až 40 °C.

Ilustrační obrázek

Vlna veder, v Čechách bude až super-tropických 35 °C

Nad naše území zesiluje příliv teplého vzduchu a teploty se tak postupně dostanou i vysoko nad 30 °C. Nejnižší teploty se očekávají v tomto týdnu ve Slezsku, na severu a východě Moravy. Hlavně dnes se sem dostává chladnější vzduch. V Ostravě se dnes v poledne teploty pohybují kolem 20 °C, zato v Plzni a v okolí Prahy je již 30 °C.

Ilustrační obrázek

Čeká nás návrat letních a postupně i tropických teplot

Dnes odpoledne stále na řadě míst teploty zůstávají pod 20 °C. Za námi je teplotně výrazně podprůměrný týden. V příštím týdnu se ovšem počasí vrátí k normálu a ke konci týdne bude opět lákat k vodě. Již zítra ojediněle naměříme letních 25 °C.

Ilustrační obrázek

Středomoří sužují ničivé bouřky, další přijdou

Státy ve Středomoří za sebou mají rušný týden. Řadu oblastí postihly velmi silné bouřky. Do Evropy se totiž od severu rozlil studený vzduch a ten nad teplým Středozemním mořem vytvářel silné bouřky. Nejdříve na začátku týdne řádily přívalové deště na severu Španělska, kde zaplavily řadu domů.

Ilustrační obrázek

Na Šumavě dnes mrazivých -5 °C, od pátku začne pršet

Díky nočnímu vyjasnění bylo dnešní ráno na léto velmi chladné. Většinou teploty klesly na 12 °C až 8 °C, ale v jihozápadních a také ve východních Čechách teplota klesala mnohem níže, na 8 °C až 4 °C. A právě na jihozápadě Čech na Šumavě také mrzlo

Ilustrační obrázek

Denní maxima kolem 20 °C, do Evropy pronikne chladný vzduch

Do střední Evropy se v příštím týdnu dostane nejchladnější vzduch od konce května. Zatímco dnes se teploty dostanou na tropické hodnoty, zítra se citelně ochladí. Přes naše území totiž přejde studená fronta

Ilustrační obrázek

Teplota Středozemního moře přesahuje 25 °C

Ještě před měsícem byla teplota Středozemního moře výrazně podprůměrná a na řadě míst se pohybovala pod 20 °C. Díky vlně veder se ovšem situace rychle změnila, a to hlavně v západní polovině Středomoří.

Ilustrační obrázek

Letošní červen je nejteplejší v historii měření

Letošní červen přináší do Česka nezvykle teplé a slunečné počasí. Na celém území je dokonce nejteplejší v historii měření. Překonal tak velmi teplý červen z roku 2003. Na řadě stanic byl v průměru až o 2 °C teplejší než červen v roce 2003. V nižších polohách se průměrná měsíční teplota letos pohybuje kolem 22 °C.