Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Příliv chladnějšího vzduchu bude pokračovat

Články

Ilustrační obrázek

Sezónní předpovědi očekávají spíše teplotně nadpůrměrné léto

Model Evropského centra pro střednědobou předpověď, který počítá i sezónní předpovědi, preferuje jednoznačně teplejší léto. Všechny tři měsíce by měly mít kladnou odchylku, kolem +1 °C, v červenci je očekávaná odchylka o něco nižší. Mimochodem vyloženě horké léto model počítá pro Balkánský poloostrov

Ilustrační obrázek

Spadlo i přes 30 mm srážek, další srážky ve formě přeháněk nás čekají

Včera na naše území vydatně zapršelo. Déšť přišel ve dvou vlnách. Nejdříve v noci z pátku na sobotu přes naše území přešla teplá fronta a v sobotu odpoledne ji následovala fronta studená. Na některých místech spadla téměř polovina běžného srážkového úhrnu za celý květen.

Ilustrační obrázek

Před námi je ustálené počasí, významnější srážky až o víkendu

Dnes je na většině území jasno. V tomto týdnu jde o nejslunečnější den. Zítra totiž počasí u nás ovlivní slábnoucí studená fronta a během odpoledne tak bude přibývat oblačnosti na polojasno až oblačno. Srážky se ovšem nevyskytnou.

Ilustrační obrázek

Rekordní vedra v Řecku a Turecku, teplota přesahuje 40 °C

Na jihovýchod Evropy v tomto týdnu pronikl velmi teplý saharský vzduch. Ten přináší hlavně do oblasti Řecka a Turecka na květen rekordně vysoké teploty. Již v pátek v Řecku padl absolutní teplotní rekord pro květen, když ve Spartě naměřili 40,7 °C (předešlý rekord činil 40,6 °C a pocházel z 13. května roku 1988).

Ilustrační obrázek

Hurikánová sezona v Atlantiku se očekává nadprůměrná

Zatímco v minulém roce se v květnu očekávala v Atlantiku průměrná hurikánová sezona a předpovědi se vyplnily, letošní předpověď hurikánové sezony již tak příznivá není. Všechna předpovědní centra v současné době očekávají nadprůměrně silnou sezonu hurikánů v Atlantiku.

Ilustrační obrázek

Na horách napadl sníh, jarní krajina se proměnila v zimní

Vyšší polohy Česka (přibližně od 800 až 900 m n. m.) se dnes ráno probudily do sněhobílého dne. Napadlo většinou od 2 do 15 cm sněhu. Nejvíce připadlo v Krkonoších a Beskydech. Na Churáňově na Šumavě ráno leželo 6 cm čerstvého sněhu.

Ilustrační obrázek

Ledoví muži přijdou v plné síle, před námi je na květen velmi chladné počasí

Ledoví muži (Pankrác, Servác a Bonifác) nastávají mezi 12. až 14. květnem. Právě k tomuto období pranostiky vztahují častá ochlazení a výskyt posledních jarních mrazů. V letošním roce zažijeme ledové muže v plné síle. Čeká nás totiž výrazné a dlouhé ochlazení.