Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Rozpadající se studená fronta přinese více oblačnosti

Články

Ilustrační obrázek

Na Floridu se žene silný hurikán čtvrté kategorie

Východní pobřeží Floridy očekává příchod silného hurikánu Dorian, který před několika dny vznikl v Atlantiku. Ten se aktuálně nachází přes 200 km východně od Baham a dosahuje čtvrté kategorie z pěti. Tlak v jeho středu klesl na 944 hPa a vítr přesahuje 200 km/h.

Ilustrační obrázek

Podzim o sobě dá vědět, v příštím týdnu se citelně ochladí

V tomto týdnu nás čeká teplé počasí. Dnes se denní maxima očekávají kolem 30 °C. Zítra lehce poklesnou na hodnoty kolem 27 °C, ale o víkendu se opět dostanou na tropické hodnoty. V neděli začíná s prvním zářijovým dnem meteorologický podzim.

Ilustrační obrázek

Amazonie v plamenech, situace byla ovšem ještě horší v minulosti

Jižní části Amazonie v Brazílii zachvátily v posledních dnech rozsáhlé požáry. Vůbec nejhorší je situace v brazilském státě Amazonas. Zde města zahalil hustý dým a požáry spálily rozsáhlé části deštného pralesa. Jak moc je ovšem situace katastrofální?

Ilustrační obrázek

V dalších dnech se bude oteplovat

Dnes nás čeká nejchladnější den týdne. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 19 °C až 23 °C. Od zítřka se ovšem začne oteplovat. Zítra již naměříme 21 °C až 25 °C. Srážky už nehrozí a na obloze převládne polojasno, přechodně oblačno.

Ilustrační obrázek

Červenec byl globálně nejteplejší měsíc od začátku měření v roce 1880

Letošní červenec se globálně stal nejteplejším měsícem v dějinách měření, tedy od roku 1880. Průměrná globální teplota činila 16,74 °C, což je o 0,95 °C vyšší než červencový průměr za 20. století.

Ilustrační obrázek

Letní až tropické teploty se přechodně vrátí o víkendu

V tomto týdnu se k nám dostává chladnější vzduch z Atlantiku. Denní maxima se tak včera pohybovala většinou mezi 20 °C až 24 °C. Podobné teploty nás čekají do pátku. O víkendu k nám pronikne teplejší vzduch z jihu. V sobotu tak naměříme letních 23 °C až 27 °C.

Ilustrační obrázek

Další letní týden, bouřky hlavně ve středu

V tomto týdnu nás v počasí žádné zásadní změny nečekají a víceméně bude pokračovat trend z minulých dní. Teploty se stále budou dostávat nad letních 25 °C a v některých dnech musíme počítat s výskytem přeháněk nebo i bouřek. Již dnes je na obloze hodně oblačnost, ale teploty se pohybují na letních 24 °C až 28 °C.

Ilustrační obrázek

Část Sibiře v plamenech, dle studií zažíváme nejčastější požáry za 10 tisíc let

Letošní rok přináší mimořádně teplé počasí do vysokých zeměpisných šířek severní polokoule. Arktické oblasti se už dlouhodobě oteplují zhruba dvojnásobnou rychlostí ve srovnání s ostatními oblastmi Země, a nejteplejší červen v dějinách měření, který jsme letos zažili, v kombinaci se suchem výrazně zvýšil nejen riziko vzniku, ale i počet lesních požárů, které vypukly na mnoha místech Sibiře, Kanady a Aljašky.