Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V severní polovině území postupně déšť

Články

Ilustrační obrázek

Rok 2020 by se na Zemi mohl stát nejteplejším za dobu měření

Letošní rok má našlápnuto k tomu, stát se nejteplejším od začátku globálních přístrojových měření v roce 1880. Máme za sebou celosvětově nejteplejší květen a leden. Únor, březen a duben skončily vždy na druhém místě.

Ilustrační obrázek

Další vydatné srážky, hrozí výrazné vzestupy hladin řek

V úvodu tohoto týdne zažíváme klidnější počasí bez bouřek. V noci na zítřek se ovšem začne situace měnit. Na jihozápadě a západě Čech začne trvale a vydatně pršet. Na ostatním území navíc začnou vznikat vydatné přeháňky a bouřky, které budou přinášet přívalové srážky.

Ilustrační obrázek

Na východě Čech spadlo kolem 50 mm srážek, nedaleko Kolína i přes 100 mm

Dnes k nám po týdnu opět dorazily bouřky, které způsobily bleskové povodně a vyžádaly si evakuaci řady lidí. Zasáhly dnes dopoledne především Pardubický kraj a sousední okresy ve Středočeském kraji a na Vysočině.

Ilustrační obrázek

V příštích dnech se výrazně oteplí, ojediněle naměříme i tropických 30 °C

Dnes u nás převládá podmračené a na řadě míst deštivé počasí. Teploty se v poledne pohybují jen v rozmezí od 13 °C na jihozápadě po 18 °C na severu Čech. To jsou pro červen výrazně podprůměrné hodnoty. V dalších dnech se ovšem situace rychle změní.

Ilustrační obrázek

Na východě pozor na silné bouřky s přívalovými srážkami

V květnu se zatím u nás mnoho bouřek nevyskytlo a škody tak příliš nezpůsobily. Květen byl totiž teplotně výrazně podprůměrný, což nepřeje vzniku bouřek. V tomto týdnu jsou ovšem již bouřky častější a na východě území navíc naberou na síle.

Ilustrační obrázek

Nově u nás najdete pravděpodobnostní předpověď srážek

Na portálu In-počasí si od dnešního dne můžete pro všechny lokality v České republice prohlédnout, s jakou pravděpodobností hrozí v dané oblasti v příštích hodinách srážky.

Ilustrační obrázek

První den meteorologického léta přinesl slunečné počasí

Dnes s prvním červnovým dnem začalo meteorologické léto. Na začátek astronomického léta, které se řídí podle pozice Slunce, si ovšem ještě budeme muset počkat do 20. června, kdy nastane letní slunovrat.

Ilustrační obrázek

Česko v poledne hlásilo nejnižší teploty v Evropě, v příštím týdnu se oteplí

Dnešní den je v Česku velmi chladný. Příliv chladnějšího vzduchu se totiž zkombinoval s podmračeným a deštivým počasím. V poledne tak na řadě míst teploty zůstávaly jen kolem 9 °C, což jsou pro konec května výrazně podprůměrné hodnoty.