Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Místy, zejména na horách, sněhové přeháňky

Články

Ilustrační obrázek

O víkendu Měsíc ukáže Moře východní, které lze ze Země vidět jen výjimečně

Některé z měsíčních útvarů můžeme ze Země sledovat jen za opravdu výjimečných podmínek. Jeden z takových útvarů je i velkolepé Moře východní, které se nachází na odvrácené straně. Díky mimořádným podmínkám se nám ale tento útvar ukáže v neděli u levého spodního okraje couvajícího srpku!

Ilustrační obrázek

Začátek září přál pozorování tenkého měsíčního srpku, lovcům se ho podařilo zachytit extrémně tenký

Vyhledání velmi úzkého měsíčního srpku je náročnou pozorovatelskou disciplínou. Jsou k tomu zapotřebí nejen vynikající atmosférické podmínky, ale také vhodné postavení Měsíce a štěstí. Na začátku letošního září se takové pozorování povedlo hned dvěma zkušeným pozorovatelům, kteří spatřili a vyfotografovali Měsíc zhruba 21 hodin před novoluním!

Ilustrační obrázek

Ve čtvrtek dojde na našem území k částečnému zatmění Slunce

Když bude přát počasí, zpříjemní nám čas čtvrtečního oběda zajímavý astronomický úkaz: částečné zatmění Slunce. Nečekejte ale nic velkolepého, měsíční disk totiž u nás odřízne jen zhruba pětinu disku naší denní hvězdy.

Ilustrační obrázek

Ve středu nastane největší úplněk roku 2021

Už dubnový superúplněk vyvolal velký rozruch. Ten květnový ale bude ještě o něco větší, a u protinožců navíc vstoupí do stínu Země. Ve středu 26. května, ve zhruba 13:15 středoevropského letního času, nastane úplněk. Tou dobou ale od nás Měsíc nebude vidět, protože se bude nacházet pod obzorem.

Ilustrační obrázek

Je Měsíc barevný? Měsíc není jen nudná přehlídka odstínů šedi

Paletu odstínů měsíčního kotouče ovlivňuje především zemská atmosféra. Ta jej dokáže zabarvit do žlutých, oranžových, růžových, sytě červených a vzácně i do světle modrých nebo zelených odstínů. Jaká je však barva samotného Měsíce? Možná vás to překvapí, ale není to jen nudná přehlídka odstínů šedi.

Ilustrační obrázek

Zítra nás čeká růžový superúplněk

V úterý 27. dubna nastane o půl šesté ráno úplněk a o 11 hodin se Měsíc na své dráze přiblíží k Zemi jen na 357 370 km. V úterý večer se tak nad obzor vyhoupne druhý největší měsíční kotouč letošního roku. Nic velkého ale nečekejte.

Ilustrační obrázek

Brno v pátek zhaslo světla. I z centra města bylo možné na nebi zahlédnout stovky hvězd

V noci z 9. na 10. dubna 2021 zhasla v Brně na zhruba 3hodiny všechna pouliční světla. Nešlo však v žádném případě o havárii, ale o plánovanou akci. Technické sítě Brno k neobvyklému kroku využily končící nouzový stav, který z důvodu pandemické situace omezoval pohyb osob v nočních hodinách.