Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Úterý bude hlavně v Čechách větrné

Články

Ilustrační obrázek

Co se bude dít na nebi v roce 2020?

Rok 2020 bude ve znamení astronomických úkazů jejichž hlavními aktéry budou především planety. V první polovině roku zkrášlí večerní oblohu jasná Venuše, po prázdninách se můžeme připravit na příznivou opozici Marsu a na sklonku roku nás čeká opravdu výjimečné přiblížení dvou plynných obrů.

Ilustrační obrázek

Odpoledního světla již začalo pomalu přibývat

K pátku 13. prosince se váže známá pranostika Lucie noci upije a dne nepřidá. Samotné tvrzení je zvláštní. Na jednu stranu se podle pranostiky noc zkrátí, ale den se neprodlouží. Jak je to možné? Pranostika se totiž vztahuje k pozorování toho, že od 13. prosince se začne prodlužovat doba, kdy odpoledne zapadá Slunce.

Ilustrační obrázek

Merkur projde před Sluncem, znovu se tak stane až v roce 2032

V pondělí 11. listopadu u nás projde v odpoledních hodinách přes sluneční kotouč planeta Merkur. Jde o poměrně vzácný astronomický úkaz, který bychom si neměli nechat ujít.

Ilustrační obrázek

Jak spatřit odvrácenou stranu Měsíce?

V pátek 18. října tomu bude rovných 60 let, kdy lidé díky sondě Luna 3 poprvé spatřili odvrácenou stranu Měsíce. V pátek 4. října tohoto roku se nám ovšem naskytne příležitost nahlédnout alespoň na kousek odvrácené strany i bez kosmických sond!

Ilustrační obrázek

V noci z úterý na středu nastane zatmění Měsíce

Před 50 lety, 16. července 1969, se v odpoledních hodinách našeho času vydala na svou cestu posádka lodi Apollo 11, která o necelých pět dní později učinila v Moři klidu obrovský krok pro celé lidstvo. Start historického letu nám letos připomene i samotný Měsíc.

Ilustrační obrázek

Úchvatná polární záře aneb tři noci na Islandu

Na Islandu jsme počátkem letošního dubna strávili celkem šest nocí. I když jsme s ohledem na islandské počasí příliš nedoufali, že se nám poštěstí polární záře sledovat, pro jistotu jsme zvolili ubytování, které se nacházelo daleko od větších měst.

Ilustrační obrázek

Neobvyklá záře v Norsku rozjasnila oblohu

V pátek 5. dubna obyvatele v okruhu stovek kilometrů od ostrova Andøya v Norsku překvapila velmi neobvyklá světla na noční obloze. I když jsou zdejší obyvatelé zvyklí na jasné polární záře, místní policie zaznamenala té noci několik hysterických telefonátů o tom, že k nám přilétají mimozemšťané.

Ilustrační obrázek

Dle astronomických zásad by Velikonoce nastaly už za týden

Velikonoce jsou svátkem, který by se měl řídit podle fází Měsíce. Letos tomu tak ale úplně není. Velikonoční pondělí nás čeká až 22. dubna (prodloužený velikonoční víkend tedy vychází na 19. až 22. dubna).