Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po mlhavém ránu opět slunečno a odpoledne místy letní teploty

Články

Ilustrační obrázek

V srpnu nastanou hned dva superúplňky

Letošní srpen si pro nás připravil hned dva úplňky. Ten první nastane 1. srpna o půl deváté večer a ten druhý 31. srpna o půl čtvrté ráno. Aby toho nebylo málo, oba úplňky budou podle tabulek super a ten druhý navíc i modrý.

Ilustrační obrázek

Proč je Měsíc někdy šišatý?

Možná jste si všimli, že když se Měsíc (nebo Slunce) přiblíží k obzoru, zploští se. Tuto deformaci má na svědomí tzv. refrakce a nadcházející červencový úplněk (pondělí 3. 7.) nám nabídne skvělou příležitost, jak si tohoto jevu všimnout. Jak ke zploštění Měsíce dochází?

Ilustrační obrázek

Noční nebe nad Českem rozzářil bolid jasnější než Měsíc

V pondělí v noci v čase přibližně 22:45 vletěl do atmosféry výrazný bolid, který několikrát explodoval a při jedné z explozí vyprodukoval oslňující záblesk, který oblohu na chvíli ozářil více než Měsíc. Video ukazuje, jak byl zachycen z Plzně kamerou od uživatele Daniel Neumann.

Ilustrační obrázek

Měsíc jako meteorologická stanice, zkoumat díky němu lze i klimatické změny na Zemi

První úspěšnou meteodružicí se stala v roce 1961 americká Tiros 1. Myšlenka sledování pozemského počasí z vesmíru se ale objevila už mnohem dřív. Jako naše „kosmické zrcadlo“ nám totiž může posloužit i Měsíc! Přesvědčit se o tom můžete tento týden, kdy se jeho srpek ukáže poblíž Venuše.

Ilustrační obrázek

V pátek nastane úplněk, ocitne se v polostínu

Každý úplněk je svým způsobem výjimečný. Ten květnový úplněk ale bude pro fotografy skutečně náročnou výzvou. Bude totiž zčásti ponořen do velmi nenápadného polostínu naší Země.

Ilustrační obrázek

Čeká nás blízké setkání Venuše a Jupiteru

V uplynulých dnech vaši pozornosti nejspíš neunikly dvě nápadné „hvězdy“, které zdobí večerní oblohu. Jedná se o ty nejjasnější planety na pozemském nebi: Venuši a Jupiter. Ve středu 22. února se k této dvojici přidá srpek dorůstajícího Měsíce.

Ilustrační obrázek

Čeká nás nejmenší úplněk roku

V neděli, 5 února, v 19:28 SEČ nastane úplněk. V sobotu dopoledne se Měsíc zároveň ocitne v odzemí, čili na nejodlehlejším bodě své dráhy kolem Země. Únorový úplněk se tak stane nejmenším, jaký v roce 2023 na nebi uvidíme. I ten nejmenší úplněk ale směle konkuruje všem satelitům, jaké jsou viditelné z jiných planet Sluneční soustavy.

Ilustrační obrázek

Noční nebe si pro nás připravilo milé překvapení v podobě komety

Noční nebe si pro nás na přelom letošního ledna a února připravilo milé překvapení: dobře pozorovatelnou kometu. Tak skvělou podívanou, jakou nám před dvěma lety připravila jasná kometa C/2020 F3 (NEOWISE), ale nečekejme. I tak bychom ovšem měli oprášit dalekohledy a nabít baterky do našich fotoaparátů.

Ilustrační obrázek

Ve čtvrtek nastane vzácný úkaz, Mars se schová za úplňkový Měsíc

V noci ze středy 7. 12. na čtvrtek 8. 12. bude nočnímu nebi kralovat semknutá dvojice úplňkového Měsíce a planety Mars. Po celou noc se k sobě budou obě tělesa blížit, až dojde ve čtvrtek ráno k jejich „splynutí“. Nastane vzácný úkaz, při kterém se Mars na necelou hodinu schová za měsíční disk!