Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes většinou chladněji, k večeru od západu sněžení

Články

Ilustrační obrázek

Ve čtvrtek nastane vzácný úkaz, Mars se schová za úplňkový Měsíc

V noci ze středy 7. 12. na čtvrtek 8. 12. bude nočnímu nebi kralovat semknutá dvojice úplňkového Měsíce a planety Mars. Po celou noc se k sobě budou obě tělesa blížit, až dojde ve čtvrtek ráno k jejich „splynutí“. Nastane vzácný úkaz, při kterém se Mars na necelou hodinu schová za měsíční disk!

Ilustrační obrázek

V pondělí ráno nastane zatmění Měsíce

V pondělí o půl šesté ráno začne úplné zatmění Měsíce. Tou dobou ale bude Měsíc při pohledu od nás již pod obzorem (zapadne okolo páté ráno), takže uvidíme jen začátek částečného zatmění. I tak si ale na pondělní ráno raději nachystejte budík.

Ilustrační obrázek

Na nebi se ukáže zodiakální světlo

Čeká nás řada jasných nocí, proto se pokuste zahlédnout zhruba hodinu až dvě po západu Slunce, slabé zodiakální světlo táhnoucí se od obzoru až k souhvězdí Blíženců. Ideální podmínky k jeho sledování ovšem nastanou až po úplňku (18. března), kdy večerní nebe již nebude rušit světlo Měsíce.

Ilustrační obrázek

Čeká nás první úplněk roku, přinese velmi jasný měsíční svit

V úterý 18. ledna (resp. v noci z pondělí na úterý) nás čeká první úplněk roku 2022. Lednový úplněk se kolem půlnoci dostane opravdu hodně vysoko nad obzor, což způsobí, že tato noc bude druhou nejjasnější nocí roku 2022 prozářenou Měsícem. Na čem vlastně závisí jasnost měsíčních nocí a jasnost samotného úplňku?

Ilustrační obrázek

O víkendu Měsíc ukáže Moře východní, které lze ze Země vidět jen výjimečně

Některé z měsíčních útvarů můžeme ze Země sledovat jen za opravdu výjimečných podmínek. Jeden z takových útvarů je i velkolepé Moře východní, které se nachází na odvrácené straně. Díky mimořádným podmínkám se nám ale tento útvar ukáže v neděli u levého spodního okraje couvajícího srpku!

Ilustrační obrázek

Začátek září přál pozorování tenkého měsíčního srpku, lovcům se ho podařilo zachytit extrémně tenký

Vyhledání velmi úzkého měsíčního srpku je náročnou pozorovatelskou disciplínou. Jsou k tomu zapotřebí nejen vynikající atmosférické podmínky, ale také vhodné postavení Měsíce a štěstí. Na začátku letošního září se takové pozorování povedlo hned dvěma zkušeným pozorovatelům, kteří spatřili a vyfotografovali Měsíc zhruba 21 hodin před novoluním!

Ilustrační obrázek

Ve čtvrtek dojde na našem území k částečnému zatmění Slunce

Když bude přát počasí, zpříjemní nám čas čtvrtečního oběda zajímavý astronomický úkaz: částečné zatmění Slunce. Nečekejte ale nic velkolepého, měsíční disk totiž u nás odřízne jen zhruba pětinu disku naší denní hvězdy.

Ilustrační obrázek

Ve středu nastane největší úplněk roku 2021

Už dubnový superúplněk vyvolal velký rozruch. Ten květnový ale bude ještě o něco větší, a u protinožců navíc vstoupí do stínu Země. Ve středu 26. května, ve zhruba 13:15 středoevropského letního času, nastane úplněk. Tou dobou ale od nás Měsíc nebude vidět, protože se bude nacházet pod obzorem.

Ilustrační obrázek

Je Měsíc barevný? Měsíc není jen nudná přehlídka odstínů šedi

Paletu odstínů měsíčního kotouče ovlivňuje především zemská atmosféra. Ta jej dokáže zabarvit do žlutých, oranžových, růžových, sytě červených a vzácně i do světle modrých nebo zelených odstínů. Jaká je však barva samotného Měsíce? Možná vás to překvapí, ale není to jen nudná přehlídka odstínů šedi.