Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Články

Ilustrační obrázek

Čeká nás nejmenší úplněk roku

V neděli, 5 února, v 19:28 SEČ nastane úplněk. V sobotu dopoledne se Měsíc zároveň ocitne v odzemí, čili na nejodlehlejším bodě své dráhy kolem Země. Únorový úplněk se tak stane nejmenším, jaký v roce 2023 na nebi uvidíme. I ten nejmenší úplněk ale směle konkuruje všem satelitům, jaké jsou viditelné z jiných planet Sluneční soustavy.

Ilustrační obrázek

Noční nebe si pro nás připravilo milé překvapení v podobě komety

Noční nebe si pro nás na přelom letošního ledna a února připravilo milé překvapení: dobře pozorovatelnou kometu. Tak skvělou podívanou, jakou nám před dvěma lety připravila jasná kometa C/2020 F3 (NEOWISE), ale nečekejme. I tak bychom ovšem měli oprášit dalekohledy a nabít baterky do našich fotoaparátů.

Ilustrační obrázek

Ve čtvrtek nastane vzácný úkaz, Mars se schová za úplňkový Měsíc

V noci ze středy 7. 12. na čtvrtek 8. 12. bude nočnímu nebi kralovat semknutá dvojice úplňkového Měsíce a planety Mars. Po celou noc se k sobě budou obě tělesa blížit, až dojde ve čtvrtek ráno k jejich „splynutí“. Nastane vzácný úkaz, při kterém se Mars na necelou hodinu schová za měsíční disk!

Ilustrační obrázek

V pondělí ráno nastane zatmění Měsíce

V pondělí o půl šesté ráno začne úplné zatmění Měsíce. Tou dobou ale bude Měsíc při pohledu od nás již pod obzorem (zapadne okolo páté ráno), takže uvidíme jen začátek částečného zatmění. I tak si ale na pondělní ráno raději nachystejte budík.

Ilustrační obrázek

Na nebi se ukáže zodiakální světlo

Čeká nás řada jasných nocí, proto se pokuste zahlédnout zhruba hodinu až dvě po západu Slunce, slabé zodiakální světlo táhnoucí se od obzoru až k souhvězdí Blíženců. Ideální podmínky k jeho sledování ovšem nastanou až po úplňku (18. března), kdy večerní nebe již nebude rušit světlo Měsíce.

Ilustrační obrázek

Čeká nás první úplněk roku, přinese velmi jasný měsíční svit

V úterý 18. ledna (resp. v noci z pondělí na úterý) nás čeká první úplněk roku 2022. Lednový úplněk se kolem půlnoci dostane opravdu hodně vysoko nad obzor, což způsobí, že tato noc bude druhou nejjasnější nocí roku 2022 prozářenou Měsícem. Na čem vlastně závisí jasnost měsíčních nocí a jasnost samotného úplňku?

Ilustrační obrázek

O víkendu Měsíc ukáže Moře východní, které lze ze Země vidět jen výjimečně

Některé z měsíčních útvarů můžeme ze Země sledovat jen za opravdu výjimečných podmínek. Jeden z takových útvarů je i velkolepé Moře východní, které se nachází na odvrácené straně. Díky mimořádným podmínkám se nám ale tento útvar ukáže v neděli u levého spodního okraje couvajícího srpku!

Ilustrační obrázek

Začátek září přál pozorování tenkého měsíčního srpku, lovcům se ho podařilo zachytit extrémně tenký

Vyhledání velmi úzkého měsíčního srpku je náročnou pozorovatelskou disciplínou. Jsou k tomu zapotřebí nejen vynikající atmosférické podmínky, ale také vhodné postavení Měsíce a štěstí. Na začátku letošního září se takové pozorování povedlo hned dvěma zkušeným pozorovatelům, kteří spatřili a vyfotografovali Měsíc zhruba 21 hodin před novoluním!