Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes většinou chladněji, k večeru od západu sněžení

Články

Ilustrační obrázek

Zítra nás čeká růžový superúplněk

V úterý 27. dubna nastane o půl šesté ráno úplněk a o 11 hodin se Měsíc na své dráze přiblíží k Zemi jen na 357 370 km. V úterý večer se tak nad obzor vyhoupne druhý největší měsíční kotouč letošního roku. Nic velkého ale nečekejte.

Ilustrační obrázek

Brno v pátek zhaslo světla. I z centra města bylo možné na nebi zahlédnout stovky hvězd

V noci z 9. na 10. dubna 2021 zhasla v Brně na zhruba 3hodiny všechna pouliční světla. Nešlo však v žádném případě o havárii, ale o plánovanou akci. Technické sítě Brno k neobvyklému kroku využily končící nouzový stav, který z důvodu pandemické situace omezoval pohyb osob v nočních hodinách.

Ilustrační obrázek

V těchto dnech panují ideální podmínky pro sledování zodiakálního světla

Zodiakální světlo je patrné jako slabounký kužel světla, který vybíhá směrem od Slunce šikmo vzhůru k nebi. U nás je nejlépe pozorovatelné v březnu na večerní a v září na ranní obloze, kdy ekliptika (dráha, po níž na nebi putuje během roku Slunce) svírá s obzorem úhel asi 60°. Proto se mu říká zvířetníkové nebo také zodiakální světlo.

Ilustrační obrázek

Blízké setkání tří planet a Měsíce zpestří ve čtvrtek večerní oblohu

Pohled na loňské velmi těsné a vzácné setkání Jupiteru a Saturnu většině z nás překazilo nepříznivé počasí. V nadcházejících dnech má ale večerní nebe šanci na malý reparát. Na obzoru se totiž předvádí dvě (až tři) planety a srpek Měsíce.

Ilustrační obrázek

Planetárním králem noční oblohy bude nyní naoranžovělý Mars

Nočnímu nebi bude po následující týdny dominovat naoranžovělá planeta Mars. Blíž, než letos k nám bude až v roce 2035. Mars je k nám nyní nejblíže od července 2018. V noci z 13. na 14. října se ocitne v tzv. opozici se Sluncem.

Ilustrační obrázek

Na obloze září nejjasnější kometa za posledních 13 let

Na prázdninové nebe míří jasná kometa. Už v těchto dnech je viditelná pouhýma očima a podmínky její viditelnosti se stále zlepšují. Řeč je o kometě C/2020 F3 (NEOWISE), která byla objevena letos 27. března pomocí kosmického přehlídkového dalekohledu NEOWISE.

Ilustrační obrázek

Historický milník letů člověka do vesmíru bude pozorovatelný i z Česka

Pokud vše půjde podle plánu, budeme ve středu 27. května v noci svědky historického milníku letů člověka do vesmíru. Raketa Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX totiž na oběžnou dráhu vynese kosmickou loď Crew Dragon s dvoučlennou posádkou.

Ilustrační obrázek

Rozloučení s Venuší, po Slunci a Měsíci nejjasnějším objektem na obloze

Po celý březen a duben nám Venuše, po Slunci a Měsíci nejjasnější objekt na naší obloze, zdobila pohled na večerní nebe. Nyní se její viditelnost chýlí ke konci. Než se ale Venuše ztratí v záři Slunce, předvede nám pár kousků na rozloučenou.