Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Přes střední Evropu se přesouvá tlaková výše

Články

Ilustrační obrázek

Teploty letos poprvé dosáhly na tropických 30 °C

Dnes byl v Česku poprvé v letošním roce zaznamenán tropický den. Jako první teplota na 30 °C vystoupila před 14. hodinou v Plzni. Později se lehce nad 30 °C teploty dostala také na několika stanicích v okolí Prahy.

Ilustrační obrázek

Čekají nás letní až tropické teploty

Zítra 1. června začíná meteorologické léto (astronomické začne až 21.6.) a plně se to projeví i v počasí. Letos poprvé nás čeká dlouhotrvající vpád velmi teplého vzduchu, který přinese letní až tropické teploty.

Ilustrační obrázek

Letošní květen je nejchladnější za téměř 30 let

V nižších polohách se průměrná teplota v letošním květnu pohybuje kolem 10 °C. Dlouhodobý průměr přitom činí 13 °C. Letošní květen je na meteorologických stanicích nejchladnější od roku 1991.

Ilustrační obrázek

Česko zasáhnou další vydatné srážky, naprší i přes 50 mm

Květen do Česka přináší nadprůměrné množství srážek, což již výrazně zmírnilo sucho. Další srážkově bohatý týden je navíc před námi. Srážky budou dokonce i vydatné a opět zvýší hladiny řek. Počasí u nás začne zítra ovlivňovat zvlněné frontální rozhraní.

Ilustrační obrázek

Hurikánová sezóna se blíží, vznikla první cyklona Andrea

Důkazem, že se blíží sezóna hurikánů v severním Atlantiku, byla subtropická bouře Andrea, která se zformovala v pondělní podvečer v západním Atlantiku. Jak uvedlo centrum pro hurikány, Andrea měla největší rychlost větru zhruba 64 km/h a nejblíže k pevnině byla 370 km od Bermudských ostrovů, to už však byla velmi slabá.

Ilustrační obrázek

V Beskydech a okolí stoupají rychle hladiny řek

Za posledních 24 hodin napršelo v Jizerských horách, Krkonoších, Jeseníkách a Beskydech většinou od 50 do 80 mm srážek. V oblasti Beskyd zasáhly vydatné srážky rozsáhle oblast i mimo hory. Vydatně pršelo v celém Zlínském kraji. I v samotném Vsetíně (387 m n. m.) napršelo zatím 55 mm srážek.

Ilustrační obrázek

Tornádo v Polsku poškodilo 120 domů

V Polsku se dnes vyskytují četné bouřky. Především silný střih větru na hodnotách mezi 15 až 20 m/s umožnil i vznik několika supercel. Na třech z nich byly dokonce pozorovány vzdušné víry. Jeden z nich poblíž města Lublin způsobil značné škody.

Ilustrační obrázek

Deštivé počasí, v Německu hrozí i povodně

Nad evropským kontinentem se v současné době nachází jediná tlaková níže, jejíž střed je přímo nad naším územím. Němečtí meteorologové ji pojmenovali jako Axel. právě tato níže k nám dnes přináší deštivé počasí. Ráno se rozpršelo na Moravě a ve Slezsku.