Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Ještě dnes teplo, odpoledne s přeháňkami, v noci dorazí studená fronta

Články

Ilustrační obrázek

Z přeháněk v uplynulých dnech se sypaly i sněhové krupky, vznikají procesem ozrnění

V chladném a vlhkém severozápadním proudění vznikaly nad naším územím během středy a čtvrtku četné a místy i intenzivní přeháňky, na některých místech se ojediněle vyskytly také bouřky. V silnějších přeháňkách často klesala dohlednost a promptně se tvořila vrstva sněhu nebo krupek.

Ilustrační obrázek

Hory opět zasypal sníh, v tomto týdnu přibylo kolem 20 cm

Zima se v tomto týdnu vrátila v plné síle. Na horách panují celodenní mrazy a opět přibývá sníh. Většinou na horách připadlo v tomto týdnu kolem 20 cm sněhu, nejvíce v polohách nad 1000 m. Sněhová pokrývka se utvořila i mimo hory, kde ovšem během dne sníh rychle při kladných teplotách taje.

Ilustrační obrázek

Vzduch přímo z Arktidy, ve výšce 5 km měříme jedny z nejnižších letošních teplot

V těchto dnech zažíváme na duben velmi studené počasí. Ochlazení v dubnu sice bývají běžná a sníh při nich padá i v nížinách, ale současný příliv studeného vzduchu do Evropy je neobvyklý svým rozsahem. Masa studeného vzduchu se rozlila nad většinu kontinentu.

Ilustrační obrázek

V dalších dnech musíme počítat s nočními mrazy, ohrozí vegetaci a způsobí náledí

Před námi je na duben velmi studené počasí. Dnes ráno mrzlo jen na horách, ale v dalších dnech se situace výrazně zhorší. Již zítra ráno musíme na velké části území počítat s mrazem. Teploty se budou pohybovat od hodnot kolem -4 °C na západě po hodnoty kolem 1 °C na východě.

Ilustrační obrázek

V těchto dnech panují ideální podmínky pro sledování zodiakálního světla

Zodiakální světlo je patrné jako slabounký kužel světla, který vybíhá směrem od Slunce šikmo vzhůru k nebi. U nás je nejlépe pozorovatelné v březnu na večerní a v září na ranní obloze, kdy ekliptika (dráha, po níž na nebi putuje během roku Slunce) svírá s obzorem úhel asi 60°. Proto se mu říká zvířetníkové nebo také zodiakální světlo.

Ilustrační obrázek

V Česku se vyskytl první letní den, teplota překročila 25 °C

Již včera teplota v Kopistech na Mostecku zamířila podle ČHMÚ až na 24,6 °C. Na dosažení letního dne to ovšem nestačilo. Dnes byly odpolední maxima ovšem ještě v průměru o 1 °C až 2 °C vyšší. Hranice letního dne tak dnes již byla překročena.

Ilustrační obrázek

Polární vír oslabuje, otevře se tak cesta pro vpády chladného vzduchu do Evropy

Polární vír si můžeme s nadsázkou představit jako rotující trychtýř, který izoluje chladný vzduch nad Arktidou. Když je tento trychtýř silný, vzduch nad Arktidou se prochlazuje a nedochází, alespoň v majoritních případech, k jeho vylévání do nižších zeměpisných šířek.