Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Studená fronta se vlní nad Německem

Články

Ilustrační obrázek

V pondělí pozor na silný vítr s nárazy až 90 km/h

Západně od Britských ostrovů se aktuálně nachází tlaková níže, která v pondělí ovlivní i počasí nad naším územím. Přinese k nám hlavně silný vítr. Ten začne zesilovat v pondělí brzo ráno a nejsilnější bude v pondělí kolem poledne.

Ilustrační obrázek

Silný hurikán Lorenzo ohrozí Azory, potom zamíří k Evropě

Hurikán Lorenzo nad středním Atlantikem ve čtvrtek rychle a výrazně zesílil a dosáhl čtvrtého, tedy druhé nejsilnějšího stupně Saffir-Simpsonovy stupnice. Na tomto stupni zůstává i dnes, rychlosti větru se aktuálně pohybují kolem 220 km/h blízko středu hurikánu, v nárazech dosahují dokonce přes 250 km/h.

Ilustrační obrázek

Západy a východy Slunce nádherně zbarvil prach ze sopky

Určitě jste si všimli, že nebe se při západech a východech slunce už po několik týdnů převléká do neobvykle sytých barev a zvláštních odstínů. Za vše přitom může exploze sopky, která je vzdálená přes 8 tisíc kilometrů!

Ilustrační obrázek

Slábnoucí fronty k nám přinesou více oblačnosti

Dnes nás čeká slunečné a na září teplé počasí. Denní maxima se zastaví až na 22 °C. Slunečné počasí ovšem v příštím týdnu skončí. Již dnes večer začne od západu oblačnosti přibývat a zítra již bude většinou oblačno až zataženo. Na západě Čech se místy objeví i déšť.

Ilustrační obrázek

Nejlepší fotografie bouřek v roce 2019

V polovině srpna jsme vyhlásili soutěž o nejlepší bouřkové fotografie roku 2019 pořízené na území České republiky nebo Slovenska. Níže vám přinášíme výsledky soutěže a ukázky tří krásných bouřkových fotek z letošního roku.

Ilustrační obrázek

Ochlazení přinese chladná rána i s přízemními mrazíky

Dnes přes naše území začíná od severu přecházet studená fronta, po které nám pronikne chladný vzduch od severu. Zítra tak denní maxima zůstanou mezi 14 °C až 18 °C, na jihu ještě vystoupí na 20 °C. Pocitovou teplotu ovšem sníží vítr s nárazy i kolem 50 km/h.

Ilustrační obrázek

Nad Antarktidou se náhle oteplilo o rekordních 50 °C

V Antarktidě pomalu končí dlouhá studená zima. Ve stratosféře se tam přitom nyní odehrává neobvyklý jev – tzv. náhlé stratosférické oteplení. Teplota ve výškách nad cca 20 kilometry se výrazně zvýšila a dosahuje téměř 10 °C (přitom běžně se zde pohybuje pod -40 °C). Oteplení tak dosáhlo až 50 °C!

Ilustrační obrázek

Španělsko zasáhly ničivé povodně, spadlo přes 300 mm srážek

Jihovýchod Španělska zasáhly silné bouřky a přívalové deště, které způsobily na řadě míst ničivé povodně. Nejhorší je situace v provinciích Alicante, Valencie, Murcie a Almería, kde stále platí varování před extrémním nebezpečím bouřek.