Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná pozdní babí léto

Články

Ilustrační obrázek

Nový týden ve znamení výrazných změn v počasí. Přinese rekordně vysoké teploty, vítr, déšť i sněžení

V příštím týdnu nás čekají výrazné změny v počasí. Týden nabídne jako průměrné, nadprůměrné, tak i podprůměrné teploty. Hned v pondělí ráno bude na obloze hodně oblačnosti, ale během dne se bude od západu vyjasňovat. Nejvyšší denní teploty zamíří na 12 °C až 16 °C.

Ilustrační obrázek

Podzim je obdobím častého výskytu mlh. Jak dochází k jejich vzniku?

Mlhou rozumíme atmosférický aerosol, který se skládá z velmi malých vodních kapiček (případně ledových krystalků) a snižuje horizontální dohlednost alespoň v jednom směru pod 1 km. Mlhu tak řadíme mezi tzv. hydrometeory. Proč je zrovna podzim a také zima typická častějším výskytem mlh a inverzí? Na tuto otázku se budeme snažit odpovědět v článku.

Ilustrační obrázek

Na hory dorazila zima, napadlo i několik centimetrů sněhu

Včera se u nás vyskytlo první sněžení nadcházející zimy. Již ráno sněžilo na hřebenech Krkonoš a Jeseníků. Během dne postupně hranice sněžení klesala s tím, jak se dále ochlazovalo. Večer potom sněžilo již v polohách od přibližně 800 metrů.

Ilustrační obrázek

Na jihu Čech se v neděli vyskytla vzácná oblaka připomínající vlny na moři

V neděli bylo možné na jihu Čech sledovat vzácně se vyskytující a působivě vyhlížející oblačné útvary připomínající vlny na moři (viz obrázek níže). Jde o tzv. zvláštnost oblaků označovanou podle mezinárodní morfologické klasifikace oblaků jako fluctus.

Ilustrační obrázek

Před námi je chladný týden, na horách se objeví první sněžení

Před námi je nejchladnější týden od poloviny dubna. Teploty budou po většinu týdne podprůměrné a na horách o sobě dá již vědět zima. První den nového týdne přinese další chladné ráno s teplotami kolem bodu mrazu (jen na jihovýchodě bude tepleji).

Ilustrační obrázek

V Alpách napadl sníh, v příštím týdnu jsou na řadě české hory

Chladné počasí bude v Alpách pokračovat i v dalších dnech. V příštím týdnu navíc příliv chladného vzduchu do Evropy zesílí a prvního sněžení po létě se dočkají i české hory. V úterý přes naše území přejde studená fronta.