Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Zítra již musíme počítat s přeháňkami a bouřkami

Články

Ilustrační obrázek

Před námi je další nestabilní týden, čekají se opět i silné bouřky

Nad Evropou zůstává rozvlněné tryskové proudění a pravidelně se u nás tak střídají teplejší a chladnější periody s častými srážkami. Nový týden v tomto směru nepřinese žádnou změnu. Opět nás čeká velmi nestabilní počasí.

Ilustrační obrázek

Uhodilo přes 50 000 blesků, bouřky vyvracely stromy a stoupají řeky

Včera se u nás opět začaly tvořit velmi silné bouřky. Jako první udeřily na jihu Čech. V Českých Budějovicích způsobily značné škody. Padaly zde kroupy o velikosti až 4 cm a silný vítr ve městě vyvrátil stovky stromů.

Ilustrační obrázek

Česko zasáhnou velmi silné bouřky, na jihu Moravy může být až 37 °C

Ve čtvrtek nás čeká nebezpečné počasí. Čekají se totiž velmi silné bouřky i tropická vedra. Počasí se ovšem bude výrazně odlišovat v různých částech naší země. Již ráno a dopoledne bude místy pršet hlavně na západě Čech. V Čechách bude i hodně oblačnosti.

Ilustrační obrázek

V novém týdnu tropy i další vlna deště a bouřek

Před námi je opět hodně proměnlivý týden. Počasí zkomplikuje především vlnící se studená fronta, která způsobí výrazné rozdíly v počasí na západě a východě našeho území.

Ilustrační obrázek

V tomto období můžeme pozorovat noční svítící oblaka

Pojďme si na úvod vysvětlit, co to noční svítící oblaka jsou. Noční svítící oblaka (NLC) je de facto nejvýše položená oblačnost, kterou lze pozorovat. Nachází se v části atmosféry, kterou označujeme jako mezosféra. Jedná se o výšky přibližně 76 – 85 km.

Ilustrační obrázek

Českem se prohnalo derecho, způsobilo rozsáhlé škody

Včera naše území zasáhl mohutný bouřkový systém. Jednalo se dokonce o tzv. derecho (dlouhotrvající systém doprovázený velmi silným větrem). Poslední derecho se u nás přitom objevilo v roce 2017. Škody v bouřkách působil především silný vítr. Hasiči hlásí tisíce opopadaných stromů.

Ilustrační obrázek

Vlna rekordních veder na západě severní Ameriky, teploty přesahují 45 °C

Letošní léto je sotva ve své třetině, ale už má za sebou řadu meteorologicky mimořádných epizod a událostí. Jedna z nich aktuálně probíhá na severozápadě Spojených států amerických a v západní Kanadě. Jde o doslova bezprecedentní horkou vlnu.