Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Nejchladnější a nejdeštivější den v tomto týdnu

Články

Ilustrační obrázek

V příštím týdnu k nám pronikne arktický vzduch. Přinese prudké ochlazení a může i hustě sněžit

Těsně před příchodem ledových mužů nás čeká prudké ochlazení. Dorazí po teplém víkendu, kdy na některých místech naměříme i letní teploty a vyskytnou se bouřky. Nad severním Atlantikem se ale tou dobou vytvoří poměrně mohutný hřeben vysokého tlaku vzduchu, po jehož přední straně se tak uvolní cesta studenému vzduchu od severu do střední Evropy.

Ilustrační obrázek

Šumava vítá jaro, příroda začíná kvést i na horách

Souvislá sněhová pokrývka se u nás aktuálně objevuje již jen v polohách nad 1400 m. Souvislou sněhovou pokrývku tak již hlásí jen stanice na hřebenech Krkonoš a částečně i Jeseníků. Do zbývajících horských poloh již přichází jaro a příroda začíná kvést.

Ilustrační obrázek

Ve druhé polovině týdne se oteplí, naměříme přes 20 °C

Dnes večer přes naše území přejde studená fronta, po které k nám přechodně pronikne studený vzduch ze severozápadu. Dnes naměříme většinou 14 °C až 18 °C, na jihovýchodě až 19 °C. Zítra se ovšem v průměru o 4 °C ochladí. Denní maxima tak vystoupí jen na 10 °C až 14 °C, na jihovýchodě na 15 °C.

Ilustrační obrázek

Desítky stanic v Česku zaznamenaly nejslunečnější duben v historii měření

Letošní duben byl z pohledu počasí mimořádný. Na desítkách stanic v Česku se jednalo o vůbec nejslunečnější duben v historii měření. Zhruba na 40 % stanic tak letošní duben překonal dosud nejslunečnější duben z roku 2007.

Ilustrační obrázek

V Česku se vyskytl první letní den, pozdě večer dorazí fronta

Dnes se u nás v letošním roce poprvé teplota dostala přes 25 °C. Stalo se tak na několika stanicích především v okolí Prahy a v Polabí. Ze stanic ČHMÚ bylo nejtepleji v Řeži u Prahy, kde teplota vystoupila na 26,2 °C.

Ilustrační obrázek

Modřejší nebe, lepší ovzduší i méně skleníkových plynů - pandemie mění svět

Epidemie koronaviru v posledních měsících doslova ochromila svět. Kvůli omezení pohybu vedoucímu k poklesu dopravy a propadu průmyslové výroby došlo logicky ke snížení množství škodlivin vypouštěných do vzduchu. Ruku v ruce se snížením spalování fosilních paliv došlo i ke snížení emisí oxidu uhličitého.

Ilustrační obrázek

V průběhu příštího týdne se dočkáme deště, objevit se mohou i bouřky

Před námi jsou po dlouhé době deštivější dny. Hned první den nového týdne sice bude opět slunečný, ale v úterý odpoledne se začne situace měnit. V Čechách se objeví první přeháňky nebo i bouřky. Ve středu již bude na celém území zataženo a občas musíme počítat s deštěm.

Ilustrační obrázek

Pylová sezona je nadprůměrná, zatím dominovala bříza

Jaro je pro řadu lidí synonymem probouzející se přírody, bující vegetace a kvetoucích rostlin, nového začátku. Jenže právě květy řady bylin i dřevin působí problémy alergikům, kteří jsou citliví na jejich pyly.