Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Ochlazení a místy ještě déšť nebo přeháňky

Články

Ilustrační obrázek

V novém týdnu i letní teploty, přeháňky a ochlazení dorazí až v závěru týdne

Před námi je teplotně výrazně nadprůměrný týden, i když v jeho závěru se ochladí. Na obloze se v první polovině týdne bude vyskytovat většinou jen vysoká a střední oblačnost, která srážky nepřinese. Její tvorba bude souviset se saharských prachem.

Ilustrační obrázek

Vysoké teploty v severním Atlantiku nejspíše způsobí velmi aktivní hurikánovou sezónu

Hurikánová sezóna v Atlantiku trvá od 1. června do 30. listopadu. Hurikány se zde tradičně vyskytují v tropickém západním Atlantiku, dále pak v Karibském moři a Mexickém zálivu. V průběhu sezóny se zde vyskytne v průměru 14 pojmenovaných bouří, 7 hurikánů a 3 hlavní hurikány (kategorie 3–5 podle Saffir-Simpsonovy stupnice), což vyplývá z pozorování v období 1991–2020.

Ilustrační obrázek

Mrazy způsobily vážné škody na úrodě, nejhorší je situace v severozápadní polovině Čech

Od 15. dubna se u nás vyskytují výrazně podprůměrné teploty. Období posledních 10 dnů (od 15. do 25. dubna) je na řadě míst nejchladnější od roku 2001, tedy za více než 20 let. Takto výrazně chladné období navíc dorazilo po nejteplejším únoru i březnu za dobu měření.

Ilustrační obrázek

Na jihovýchodě Evropy měří přes 30 °C, oblohu zahalily masy saharského prachu

Zatímco velká část Evropy hlásí podprůměrné teploty a na řadě míst úrodu ničí ranní mrazy, Řecko a Turecko naopak hlásí vpád horkého vzduchu přímo z rozpálené Sahary. Na východě Středomoří je aktuálně zhruba o 30 °C tepleji než u nás.

Ilustrační obrázek

Dubaj v minulém týdnu zasáhly rekordní srážky, umělé zásahy do počasí ale za nimi nestojí

V minulém týdnu byla Dubaj zasažena rekordně intenzivními srážkami. Za 24 hodin spadlo 164 milimetrů vody, což je vůbec nejvíc v historii tamního měření (které ale trvá zhruba jen 70 let). Na hranicích s Ománem naměřili dokonce 254 mm! S ohledem na pouštní region šlo každopádně o mimořádně vydatný déšť, který vedl k rozsáhlým povodním.

Ilustrační obrázek

Na hřebenech Šumavy leží až půl metru sněhu

V polovině dubna se sníh nacházel už jen na hřebenech Krkonoš. V minulém týdnu se ale situace změnila. Nyní nejvíce sněhu na našem území leží na hřebenech Šumavy, kde je téměř 50 cm. Blatný vrch hlásí 49 cm, Plechý 47 cm a Velký Javor 45 cm.

Ilustrační obrázek

Sníh napadl i v nižších polohách, hlavně na západě a částečně severovýchodě

Včera k nám zesílil příliv studeného vzduchu a díky tomu dále klesla nulová izoterma a hranice sněžení. V noci na dnešek a dnes ráno k tomu na západ a částečně severovýchod dorazily srážky, které byly sněhové i v nejnižších polohách. Na některých místech se tak vytvořila sněhová pokrývka.