Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Převážně slunečné počasí pokračuje, sucho se prohlubuje

Články

Ilustrační obrázek

Nad Volyní se v červnu vyskytla ukázková LP supercela, přinesla kroupy o velikosti až 5 cm

Koncem června naše území ovlivňovala zvlněná studená fronta, která především do Čech přinesla i velmi silné bouřky, které byly doprovázeny přívalovými srážkami, nárazy větru a většími kroupami. V pondělí 27. 6. 2022 byly vhodné podmínky pro vznik supercel, a právě několik jich bylo nad Čechami registrováno.

Ilustrační obrázek

Sucho sužuje Česko, jen v okolí Vltavy spadl dostatek srážek

Zatímco v loňském roce jsme se se suchem téměř nepotýkali, letos je situace jiná. A nejde jen o lesní požáry například v Českém Švýcarsku, které jsou aktuálně nejhmatatelnějším projevem sucha. Průtoky řek jsou výrazně podprůměrné a na mnoha místech jsou významně snížené i hladiny podzemních vod.

Ilustrační obrázek

Požár z okolí Hřenska znečistil vzduch na velké části našeho území

V neděli začalo v okolí Hřenska v národním parku České Švýcarsko hořet. Včera se vlivem zesílení větru a poklesu vlhkosti požár výrazně rozšířil a zasáhl i koruny stromů. Díky tomu začal produkovat značné množství kouře. Včera u nás vanul jižní vítr, které kouř odvanul na sever až severovýchod směrem do Německa.

Ilustrační obrázek

Pošlete bouřkovou fotografii z letošního roku a vyhrajte oblíbený tablet

V letošním roce jsme zaznamenali nebývale vysoký počet supercel doprovázené velkými kroupami. Rozsah škod po bouřkách je za poslední dva měsíce vysoký. Během supercel byl několikrát pozorovaný i výrazný wall cloud, který je velmi fotogenický.

Ilustrační obrázek

Tropické pondělí, potom příjemnější teploty a dorazí i srážky

První den nového týdne nabídne horké počasí. Bude se jednat ovšem o nejteplejší den nového týdne. V dalších dnech se totiž ochladí. Teploty i tak budou stále letní a odpovídat normálním hodnotám pro závěr července. Dočkáme se i srážek.

Ilustrační obrázek

Rostoucí teploty negativně ovlivňují také spánek, klesá jeho délka

Obecně je známo, že během horkých dnů a vln veder roste počet hospitalizací i úmrtí, zhoršuje se pracovní výkon lidí a klesá schopnost se soustředit. Vzhledem k tomu, že noční teploty (resp. denní minima) obecně rostou rychleji než denní teploty (maxima), lze očekávat i výraznější dopady na spánek, jeho délku a kvalitu.

Ilustrační obrázek

Západní Evropu sevřela mimořádná horka, Londýn hlásí po poledni přes 40 °C

Vlna veder na západě Evropy vyvrcholila dnes a včera zcela nevídanými teplotami. Vůbec nejpostiženější je Francie, Britské ostrovy a dnes i země Beneluxu. Včera nový absolutní rekord za dobu měření ohlásil Wales, kde bylo 37,1 °C. Hodnota tak překonala původní maximum z roku 1990 téměř o 2 °C.

Ilustrační obrázek

Před námi je tropický týden, ve středu naměříme až 36 °C

Před námi je teplotně výrazně nadprůměrný týden. Ve středu teploty mohou překonat i teplotní rekordy. Před námi je také celá řada slunečných dnů. Počasí v novém týdnu tak bude o poznání teplejší a slunečnější než v tom končícím.