Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Úterý bude hlavně v Čechách větrné

Články

Ilustrační obrázek

Co se bude dít na nebi v roce 2020?

Rok 2020 bude ve znamení astronomických úkazů jejichž hlavními aktéry budou především planety. V první polovině roku zkrášlí večerní oblohu jasná Venuše, po prázdninách se můžeme připravit na příznivou opozici Marsu a na sklonku roku nás čeká opravdu výjimečné přiblížení dvou plynných obrů.

Ilustrační obrázek

Silvestrovské ohňostroje znečistily ovzduší i zesílily mlhy, které způsobily tragické dopravní nehody

Oslavy příchodu nového roku jsou tradičně spjaté s ohňostroji. Ty ovšem mají řadu negativních dopadů na ovzduší, jak se mohli lidé ostatně přesvědčit uplynulou noc. Stejně jako každý rok kolem půlnoci došlo ke zvýšení koncentrace prachových částic v ovzduší. Letos byl nárůst i díky teplotní inverzi velmi výrazný.

Ilustrační obrázek

Šampaňské a mlha - jak to spolu souvisí?

Silvestr je tady a v tuhle dobu si spousta lidí dopřává šampaňské nebo různá šumivá vína. Jeho otevření doprovází nejen charakteristický zvuk, ale u hrdla se vytvoří i jemná mlha. Její vznik je zajímavý a zaměřil se na něj nedávný výzkum z časopisu Nature, který poukázal na to, že takto vzniklá mlha může mít i různé barvy.

Ilustrační obrázek

Tlak vzduchu výrazně stoupá, nad Česko se nasouvá mohutná tlaková výše

Před námi je ustálené počasí beze srážek. V příštím týdnu se u nás na celém území nevyskytnou zřejmě vůbec žádné srážky. Úvod ledna tak bude suchý. Může za to rozsáhlá tlaková výše, která se v těchto dnech vytváří nad Evropou a bude nás ovlivňovat i minimálně celý příští týden.

Ilustrační obrázek

Přechodně se ochladí, v závěru týdne i celodenní mrazy

Již dlouhou dobu se u nás vyskytují nadprůměrně vysoké teploty. Dnes se očekávají většinou mezi 2 °C až 6 °C. Budou tak v průměru o 2 °C nižší než včera. Začíná k nám totiž proudit chladnější vzduch ze severu Evropy. Jeho příliv bude v dalších dnech zesilovat a v závěru týdne nás tak čeká chladné počasí.

Ilustrační obrázek

Teplotní rekordy na Vánoce: téměř +18 °C i mrazy pod -30 °C

Vůbec nejvyšší teplotu jsme na Vánoce zaznamenali v roce 1983, kdy bylo na Boží hod v Hrádku na západě Čech až 17,5 °C. Právě v roce 1983 jsme naměřili zatím vůbec nejteplejší Vánoce.

Ilustrační obrázek

Vichřice, záplavy i tornádo - Evropu sužuje bouřlivé počasí

Předvánoční počasí je v Evropě velmi bouřlivé - vichřice, vysoké vlny a vydatné deště sužují několik států. Včera hluboká tlaková níže zasáhla Španělsko a Francii. Na pobřeží přinesla až 10 metrů vysoké vlny. V Bordeaux naměřili nárazy větru téměř 150 km/h.

Ilustrační obrázek

Na horách sněhobílé Vánoce, v nižších polohách na blátě

Vánoce se již blíží a předpovědi jsou tak již poměrně ustálené. Počasí na Vánoce letos nepřekvapí a bude odpovídat tomu, jak na Vánoce většinou bývá. Na horách se očekávají sněhové přeháňky a několik centimetrů čerstvého sněhu, v nižších polohách budou naopak přeháňky spíše dešťové a Vánoce tak budou na blátě.