Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na řadě míst sněžení, přechodně i vydatnější

Články

Ilustrační obrázek

Léto v zimě, na Sicílii a na Krétě měří téměř tropických 30 °C

Zatímco Španělsko bojuje s přívaly sněhu a mrazy, východní Středomoří zasáhla nezvyklá vedra. Na Sicílii se včera teploty dostaly téměř ke 30 °C. Nejtepleji bylo v provincii Messina, kde se vlivem fénového efektu teplota dostala až na 29,7 °C.

Ilustrační obrázek

Polární vír zkolaboval, Evropu čekají další vpády studeného vzduchu

Nad severním pólem se v těchto dnech místo tlakové níže vytvořila mohutná tlaková výše, která deformovala vlastní polární vír do tvaru připomínající banán a vytlačila jej do nižších zeměpisných šířek nad Atlantiku a euroasijský kontinent.

Ilustrační obrázek

Španělsko zasáhla nejhorší sněhová bouře za 50 let, doprava zkolabovala

Španělsko aktuálně zažívá nejvydatnější přívaly sněhu za minimálně 50 let. Na řadě míst napadlo od 10 do 40 cm sněhu, v horách i 50 cm. Po celém Španělsku na silnicích uvízly tisíce aut. Vydatné sněžení si již vyžádalo nejméně 4 obětí.

Ilustrační obrázek

Rok 2020 byl spolu s rokem 2016 globálně nejteplejším v historii měření

Máme za sebou další mimořádně teplý rok. Alespoň z globálního pohledu. Rok 2020 se spolu s rokem 2016 staly vůbec nejteplejšími roky v historii měření. A to znamená, že pokračuje série mimořádně teplých roků, která začala v roce 2015 – posledních 6 let se stalo nejteplejšími roky v historii pozorování.

Ilustrační obrázek

Zima ve Španělsku láme rekordy, naměřili -34 °C a velká města zasypou přívaly sněhu

Jednou z nejvýraznějších zim v historii zažívá Španělsko. Již několik týdnů zasypává španělské hory sníh a na hřebenech Pyrenejí leží kolem metru sněhu. V tomto týdnu ovšem začala zima sužovat celé Španělsko a sníh do konce týdne napadne na přibližně polovině území Španělska, což je extrémní situace.

Ilustrační obrázek

Začátek roku přinese déšť i sněžení, teploty budou průměrné

Začátek roku přinese počasí obvyklé pro úvod ledna. V nejbližších dnech ovšem musíme počítat s významnými rozdíly v počasí mezi západem a východem našeho území. Na západě se sněhové pokrývky dočkají i nížiny, naopak na východě bude přechodně pršet i ve středních polohách.