Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od jihu se postupně přidá déšť

Články

Ilustrační obrázek

Na východě Česka spadlo i přes 50 mm srážek a stoupají řeky, extrémní povodně hlásí Itálie

První vlna srážek nás zasáhla již v neděli a v pondělí. Úhrny se ale pohybovaly většinou do 20 mm. Vydatnější srážky k nám dorazily včera odpoledne a v noci na dnešek. Zasáhly hlavně Moravě a Slezsko. Na východě Moravy a severu Jeseníků spadlo za 24 hodin do dnešního 8:00 lokálně i přes 50 mm srážek (takový úhrn hlásilo 8 stanic).

Ilustrační obrázek

V novém týdnu pozor na vydatné srážky, teploty budou nízké

S postupujícím květnem obvykle teploty rychle rostou. V nejbližších dnech nás ale naopak čeká pokles teplot. Začátek nového týdne přinese také hodně srážek, které k nám přijdou ve dvou vlnách z oblasti Alp.

Ilustrační obrázek

Myanmar a Bangladéš ohrožuje silný cyklón Mocha

Silný cyklón Mocha se v uplynulých dnech utvořil v Bengálském zálivu na jihovýchodě Asie. Podle výpočtů střed cyklonu v neděli odpoledne místního času dorazí na pobřeží poblíž města Sistwei, které je metropolí barmského Arakanského státu.

Ilustrační obrázek

Centrální Středomoří čeká vydatné deště, hrozí povodně

Zatímco Španělsko zažívá mimořádné sucho a již několik měsíců v řadě je zde srážkově podprůměrných, ve zbytku Evropy je většinou srážek dostatek. V centrálním Středomoří navíc dnes začnou několikadenní vydatné deště, které mohou na severu Itálie a ve státech okolo Jaderského moře vyvolat povodně.

Ilustrační obrázek

Od středy musíme počítat se srážkami, zprvu hlavně na západě

Před námi je teplotně lehce podprůměrný týden. Pršet začne v polovině týdne. Zprvu na západě, ale ke konci týdne se srážky objeví i na východě. Slunečné počasí na celém území přinese jen dnešek a zítřek.

Ilustrační obrázek

Změna klimatu vede k prodlužování pylové sezóny a rovněž k jejím intenzivnějším projevům

Letošní pylová sezóna začala kvůli teplému počasí v lednu velmi brzy. Chladnější a deštivější duben ale vedl k významnému snížení množství pylu ve vzduchu, v těchto dnech však zatížení pylem výrazně vzrostlo. Podle různých průzkumů trpí pylovými alergiemi až kolem 40 procent obyvatel.

Ilustrační obrázek

V pátek nastane úplněk, ocitne se v polostínu

Každý úplněk je svým způsobem výjimečný. Ten květnový úplněk ale bude pro fotografy skutečně náročnou výzvou. Bude totiž zčásti ponořen do velmi nenápadného polostínu naší Země.

Ilustrační obrázek

Letošní duben byl třetí nejchladnější za posledních 30 let

Letošní duben byl teplotně výrazně podprůměrný. Na horách opakovaně sněžilo a přechodně se sněhové vločky objevily i mimo hory. Zatímco v březnu byla po teplé zimě vegetace výrazně napřed, v dubnu svůj rozvoj výrazně zpomalila a nyní odpovídá kalendáři.

Ilustrační obrázek

Teplotně i srážkově normální začátek května, pozor si musíme dát na přízemní mrazíky

Po teplotně výrazně podprůměrném dubnu je před námi normální úvod května. Dnes teploty zamíří až na 20 °C. Zítra se ale vlivem přechodu studené fronty ochladí, ale ne nijak výrazně a jen přechodně. I tak si v tomto týdnu musíme dát pozor na přízemní mrazíky.