Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Vydatný déšť, od jihovýchodu bude pozvolna ustávat

Články

Ilustrační obrázek

Bouřky přinesly téměř 30 000 blesků, na září velmi vysoký počet

Včera přes naše území přecházela studená fronta. V severovýchodní polovině území se při jejím přechodu odpoledne začaly tvořit i silné bouřky, které doprovázel vysoký počet blesků, kroupy, vydatné srážky a silné nárazy větru.

Ilustrační obrázek

Teploty budou odpovídat dlouhodobým průměrům, čeká nás příjemné počasí

Počasí v příštích dnech bude plně odpovídat začátku září. Dnes denní maxima vystoupí na 19 °C až 23 °C. Na obloze k tomu bude většinou polojasno beze srážek. Zítra počasí u nás ovlivní jižní okraj teplé fronty. Na severu tak může slabě zapršet. Během dne se ovšem oblačnost bude protrhávat.

Ilustrační obrázek

Jižní Koreu může zasáhnout jeden z nejsilnejších tajfunů za dobu pozorování

Letošní sezóna tajfunů na západě Pacifiku nabírá v těchto dnech na síle. Zatímco minulý týden potrápil zejména obyvatele Korejského poloostrova tajfun Bavi, teď se k němu blíží další, velmi silný tajfun Maysak. Rychlosti větru v jeho centru dnes dopoledne dosahovaly 230 km/h, v nárazech to bylo i přes 250 km/h.

Ilustrační obrázek

Podzim o sobě dá vědět, mnohde přes den nenaměříme ani 20 °C

Meteorologické léto se blíží ke svému konci. Za pouhých 5 dní začne prvním zářijovým dnem meteorologický podzim. To se projeví i v počasí. Zítra začne naše území ovlivňovat poměrně komplikovaná zvlněná studená fronta.

Ilustrační obrázek

Na Zemi byla naměřena nejvyšší teplota vzduchu od roku 1913, v Údolí smrti bylo 54,4 °C

Údolí smrti v Kalifornii zažilo minulou neděli 16. srpna 2020 jeden z nejteplejších dnů v moderní historii. V 15:41 místního času tam teplota na stanici v návštěvnickém centru resortu Furnace Creek dosáhla 54,4 °C (resp. 130 °F), což znamená jednu z vůbec nejvyšších naměřených hodnot od začátku pozorování na Zemi.

Ilustrační obrázek

Hurikánová sezóna v Atlantiku je mimořádně aktivní, vrchol se přitom teprve blíží

Letošní hurikánová sezóna v Atlantiku je zatím mimořádně aktivní. Počet pojmenovaných tropických bouří na danou roční dobu je už rekordní – minulý týden vznikla jedenáctá, Kyle, čímž se blížíme k obvyklému počtu za celou sezónu (12 pojmenovaných systémů), ačkoliv nejsme ještě ani v její polovině.