Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Odpoledne další srážky, hladiny řek hlavně na severu Čech budou stoupat

Články

Ilustrační obrázek

V sobotu nastane částečné zatmění Měsíce

Náš kosmický soused si ve spolupráci se Zemí a Sluncem připravil na letošní státní svátek 28. října zajímavou podívanou. V nočních hodinách totiž vstoupí do zemského stínu a nastane tak částečné zatmění Měsíce.

Ilustrační obrázek

Hurikán Otis může v Mexiku způsobit katastrofální škody, ve světě jsou hlášeny další 4 tropické cyklony

Tammy, Otis, Lola, Hamoon a Tej – jména pěti tropických cyklón, které v těchto dnech zasáhly nebo ještě zasáhnou obydlená území, a to v různých částech světa. Jednoznačně nejsilnější a potenciálně nejnebezpečnější tropickou cyklónou je ale nyní hurikán Otis.

Ilustrační obrázek

Podzim začíná hýřit barvami, letos výrazně později než v minulém roce

Letošní první polovina podzimu je zatím nejteplejší v historii měření. To se samozřejmě projevuje i na přírodě. Listí ze stromů zatím opadává jen málo a do barevných odstínů se začínají barvit teprve až nyní. Nejbarevnější jsou stromy na horách, kdy nyní barevnost podzimu začíná vrcholit.

Ilustrační obrázek

V novém týdnu několik frontálních systémů, teploty zůstanou většinou do 15 °C

V novém týdnu nás čeká teplotně nadprůměrné počasí. Nejteplejší bude hned první den nového týdne. V dalších dnech teploty o něco klesnou a občas se přidají srážky. Přes naše území přejde několik frontálních systémů. Komplikace v podobě silného větru nebo výrazných změn v počasí ale nepřinesou.

Ilustrační obrázek

Noc byla na Moravě a ve Slezsku extrémně teplá, na Slovensku naměřili rekordně pozdní tropickou noc

V noci na dnešek na Moravu a Slezsko vrcholil příliv velmi teplého vzduchu z jihu. V kombinaci s čerstvým větrem a velkou oblačností nedocházelo k běžnému radiačnímu ochlazování během noci. V některých oblastech se navíc projevil i fénový efekt. Noc tak byla na říjen mimořádně teplá. Ještě po půlnoci se na řadě míst teploty pohybovaly nad 20 °C.

Ilustrační obrázek

Nad střední Evropou se utvoří výrazné teplotní rozhraní, naše území bude ležet v teplé části a naměříme i 20 °C

Po poměrně slunečném i když chladnějším a klidném počasí v polovině týdne nás v následujících dnech čeká výrazná změna. Bude souviset s poměrně hlubokou tlakovou níží a ostrým frontálním rozhraním, které se vytvoří nad střední Evropou.

Ilustrační obrázek

Nad Königssee leží nejchladnější místo Německa, teplota tu v roce 2001 klesla pod -45 °C

Na jihovýchodě Německa se nachází v Alpách národní park Berchtesgaden se svým klenotem v podobě jezera Königssee a hory Watzmann. V této oblasti jsou měřeny i nejnižší teploty v rámci Německa. Nachází se zde totiž významná mrazová kotlina u jezera Funtensee, které leží necelé 4 km nad Königssee poblíž hranic s Rakouskem a je oblíbeným cílem turistů.

Ilustrační obrázek

Úvod týdne chladný i s ranními mrazy, potom se oteplí a přijdou srážky

Zatímco úvod nového týdne bude pod vlivem tlakové výše, jeho závěr bude ovlivňovat naopak tlaková níže. V úvodu týdne se tak srážky nečekají a bude poměrně chladno, v závěru týdne se naopak oteplí a přijde déšť. Vzrostou hlavně ranní teploty.

Ilustrační obrázek

Proč Vikingové opustili Grónsko? Pobřeží zřejmě zaplavil oceán, ukazují nejnovější studie

Klima planety Země se mění od jejího vzniku. Pokud se zaměříme na posledních 2000 let, zjistíme, že se zde vyskytlo hned několik chladných a teplých epizod (Obr. 1). Přibližně od roku 250 př. n. l. do roku 400 n. l. se v Evropě a v severním Atlantiku vyskytovalo teplé období antiky (Roma Warm Period), které charakterizuje neobvykle teplé počasí.

Ilustrační obrázek

Teploty opět překonaly až letních 25 °C, padly rekordy

Dnes se k nám plně obnovil příliv velmi teplého vzduchu. Teploty tak na řadě míst překonaly letních 25 °C. Rekordy pro dnešní den padly na 78 ze zhruba 160 stanic, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo podle ČHMÚ v Doksanech na Litoměřicku, kde teplota vystoupila na 27,4 °C. Velmi teplo bylo také v Plzni, kde na Mikulce teplota vystoupila na 26,5 °C.