Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hlášeny jsou velmi silné bouřky, hrozí i rozsáhlé škody - sledujeme on-line

Články

Ilustrační obrázek

V novém týdnu proměnlivé počasí, občas zaprší

Nový týden oproti tomu končícímu přinese chladnější počasí a méně slunečných dnů. Počasí bude proměnlivé a přes naše území přejde několik frontálních systémů. Srážky ovšem přinesou často nerovnoměrně a na část území.

Ilustrační obrázek

Množství pylu je letos nadprůměrné, hlavně díky specifickému počasí a smrkům

V posledních týdnech jsme se na většině území Česka setkávali s velmi vysokým množstvím pylu. Auta, ale i okna nebo povrch vodních nádrží pokrytý žlutou vrstvičkou velmi jemných pylových částic, to byl velmi častý obrázek, který dráždil nejen alergiky.

Ilustrační obrázek

Čechami se prohnalo derecho, v Plzni náraz větru dosáhl 125 km/h

Z Bavorska k nám večera večer dorazil silný a mohutný bouřkový systém. Systém dokonce splnil definici tzv. derecha (dlouhotrvající bouřkový systém doprovázený velmi silným větrem na vysokém počtu míst).

Ilustrační obrázek

V Německu zítra hrozí tornáda, bouřkový systém okrajem ovlivní i naše území

Střední Evropou se dnes a zítra proženou první rozsáhlé bouřkové systémy v letošním roce. První se již dnes vytvořil nad Beneluxem a nyní směřuje do Německa. V noci na zítřek může doznívat i na západě Čech. Zítra ovšem bouřky ještě více naberou na síle a již více ovlivní i naše území.

Ilustrační obrázek

Na celém území zapršelo, u Pardubic se vyskytla výrazná tromba

V noci na dnešek a během dnešního dne po delší době na celém území zapršelo. Spadlo většinou od 5 do 30 mm srážek, v Chrastavě na Liberecku dokonce až 39,2 mm. Také v samotném Liberci spadlo lehce přes 30 mm srážek. Většina srážek spadla během trvalého deště, ale objevily se i bouřky. Nejčastější byly v první polovině noci na úterý v Ústeckém kraji.

Ilustrační obrázek

Nový týden nabídne slunce i déšť, teploty budou kolísat

V příštím týdnu do Česka konečně dorazí plošně rozsáhlejší srážky. Dočkáme se ovšem i několika slunečných dnů. Počasí tak nabídne dvě zcela odlišné tváře. Hned první den nového týdne začne slunečným počasím, ale odpoledne bude od západu oblačnosti přibývat.

Ilustrační obrázek

V pondělí ráno nastane zatmění Měsíce

V pondělí o půl šesté ráno začne úplné zatmění Měsíce. Tou dobou ale bude Měsíc při pohledu od nás již pod obzorem (zapadne okolo páté ráno), takže uvidíme jen začátek částečného zatmění. I tak si ale na pondělní ráno raději nachystejte budík.

Ilustrační obrázek

Kvůli suchu roste riziko požárů, aktivita klíšťat je vysoká

Do Česka v tomto týdnu naplno přišlo letní počasí a s ním i jeho negativní dopady. Kvůli suchu roste především riziko požárů. To dnes ještě zvyšuje čerstvý vítr. Ten se sice o víkendu opět utiší, ale srážky se do konce týdne objeví jen zítra na jihu území.