Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes časté přeháňky nebo bouřky, ojediněle opět s přívalovými srážkami

Blesky - nápověda

Blesk je velmi silný přírodní elektrostatický výboj. Jeho vznik je podmíněn elektrickým výbojem v bouřkovém oblaku (oblak typu cumulonimbus) nebo jeho okolí. Blesk si hledá nejsnazší a nejednodušší cestu k zemskému povrchu neboť zemský povrch a většina předmětů s ním spojená jsou lepšími vodiči než vzduch.

Nápověda k obrázku

Na obrázku jsou černou barvou znázorněny výboje blesků za určitý čas (pokud nejsou žádné blesky pozorovány je obrázek čistý - pouze s hranicemi a podkladovou mapou). Znak + znázorňuje blesk typu oblak - země s kladnou polaritou. Znak - znázorňuje blesk typu oblak - země se zápornou polaritou. Znak | znázorňuje blesk typu oblak - oblak.

Datum je psán ve formátu den, měsíc, rok a čas od kdy do kdy jsou na obrázku znázorněny blesky. Např. čas 1.8.2018 10:30 - vyjadřuje, že obrázek znázorňuje blesky dne 1.8.2018 od 10:20 do 10:30.

Více informací o blescích naleznete v níže uvedených článcích.

Blesk

Jak se chránit před bleskem

Léto je doba bouřek – jednoho z nejpozoruhodnějších jevů, který nám atmosféra nabízí. Navíc vizuálně velice působivých – bouřky jsou prostě vrcholným nebeským představením. Jenže představením, které může být potenciálně velice nebezpečné.

Blesk

Pohyb blesku zahrnuje několik složitých fází

Blesk se sice jeví pro běžné lidské oko jako spojitý jev trvající většinou zlomek sekundy, ve skutečnosti ovšem nejde o nic tak jednoduchého.

Bouřkový oblak

Proč v atmosféře vznikají blesky?

Blesk jako jeden z nejpůsobivějších projevů počasí tvoří nerozlučnou součást českého léta. Proč ale blesky vůbec vznikají a k čemu jsou dobré?

Blesk

Jak se v Česku detekují blesky?

Jaký je vlastně princip systémů detekce blesků? Záleží na tom, která metoda se použije – existuje jich totiž několik. Důležité je uvědomit si, že bleskový výboj generuje elektromagnetické pole.

Blesk

Tipy na focení nádherných blesků při bouřce

Bouřky patří k těm nejúžasnějším meteorologickým jevům, jaké můžeme v našich končinách zažít a tak snad každý se občas pokusil jejich světelný doprovod vyfotografovat. Lov blesků je ale zvláštní disciplínou.