Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Mírné oteplení, ráno často nízká oblačnost, která se během dne bude rozpouštět

Letošní duben byl třetí nejchladnější za posledních 30 let

Letošní duben byl teplotně výrazně podprůměrný. Na horách opakovaně sněžilo a přechodně se sněhové vločky objevily i mimo hory. Zatímco v březnu byla po teplé zimě vegetace výrazně napřed, v dubnu svůj rozvoj výrazně zpomalila a nyní odpovídá kalendáři. Průměrná teplota se v dubnu v nižších polohách pohybovala jen kolem necelých 7 °C. Běžně se přitom v dubnu pohybuje kolem 9 °C. Letošní duben byl tak o něco málo přes 2 °C chladnější, než je obvyklé. To je přitom výrazná odchylka. Letošní duben celkově skončil jako třetí nejchladnější za posledních 30 let. Ještě chladnější duben se u nás v posledních 30 letech vyskytl v roce 2021 a 1997.

Duben
Graf zobrazuje nejvyšší a nejnižší denní teploty v průběhu měsíce v Praze Libuši, šedou čárou jsou znázorněny dlouhodobé průměry pro daný den, zdroj: in-pocasi.cz

Chladné dubny jsme zaznamenali také v roce 1982, 1980, 1977 a 1973. Za posledních 50 let ten letošní patří mezi deset nejchladnějších. Za posledních 50 let se tak jedná o mimořádný měsíc. Pokud ovšem vyhodnotíme data z nejdéle měřící stanice u nás v Praze Klementinum, tak mimořádné hodnoty již nezískáme. Zde se počasí sleduje již od roku 1775. Letošní duben se zde umístil na 75. příčce z celkem 247 hodnocených dubnů.

Zajímavostí je, že jde již o třetí teplotně podprůměrný duben v řadě za sebou. Největší odchylku jsme zaznamenali v roce 2021 a potom v letošním roce a jen s malým rozdílem v předminulém roce. V minulém roce se u nás vyskytl jediný výrazně podprůměrný měsíc a tím byl právě duben. Letos se zatím situace opakuje. Naopak před rokem 2021 jsme zažívali sérii teplotně výrazně nadprůměrných dubnů. Ten v roce 2018 byl dokonce nejteplejší v historii měření a vyskytly se i tropické teploty.

Duben
Nejteplejší duben v historii měření se u nás vyskytl v roce 2018 - takto vypadala denní maxima a minima na stanici v Praze - Libuši, zdroj: in-pocasi.cz

Srážkově byl letošní duben výrazně nadprůměrný (nejvíce na jihu a východě Čech a západě Moravy. V polovině měsíce řada řek dosáhla i na povodňové stupně (viz článek).