Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Studená fronta přinese místy přeháňky a bouřky a do Čech i mírné ochlazení

Hurikán Beryl dosáhl 4. kategorie, tak silný hurikán se objevil rekordně brzy

První hurikán tohoto roku vznikl během uplynulého víkendu na jihozápadě tropického severního Atlantiku. Jmenuje se Beryl a během pouhých 24 hodin zesílil ze stadia tropické bouře na 4. stupeň Saffirovy-Simpsonovy stupnice s rychlostmi větru přes 212 kilometrů za hodinu. K tak rychlému zesílení v případě Atlantiku došlo jen 6krát od začátku pozorování. Beryl se navíc stal nejdřívějším atlantickým hurikánem 4. stupně v historii – rekord dosud držel hurikán Dennis, který 4. kategorie dosáhl 8. července v mimořádně aktivní sezóně 2005. Dodejme, že v dlouhodobém průměru se tak silný hurikán objevuje dokonce až 1. září!

Teplota
Silný hurikán Beryl míří do Karibiku, koncem týdne by mohl zasáhnout i střední Ameriku. Ansámblová předpověď trajektorie a hodnoty tlaku v centru hurikánu, zdroj: tropicaltidbits.com

Rapidnímu zesílení hurikánu napomohlo jednak rekordně teplé moře v oblasti, nad kterou postupuje (teplota vody dosahuje 29 °C), ale i vhodné podmínky v atmosféře, jako je malý střih větru a vysoká vlhkost spodních vrstev atmosféry. Beryl v noci na dnešek přechodně mírně zeslábl na 3. kategorii, došlo totiž ke zhroucení stěny oka hurikány a tvorby nové ve větší vzdálenosti od jeho středu. Tento proces byl ale ukonče v pondělí dopoledne a v následujících hodinách může opět mírně zesílit. Současně se zvětšila plocha se silným větrem. V pondělí v poledne se rychlosti větru v blízkosti středu pohybovaly kolem 195 km/h a tlak vzduchu v centru Beryla klesl na 965 hPa.

Ať už Beryl zesílí na čtvrtý stupeň nebo zůstane na stupni třetím, zůstává nebezpečným silným hurikánem. Během pondělního odpoledne a večera (našeho času) přejde přes Návětrné ostrovy Malých Antil na východě Karibiku, přičemž potenciálně největší nebezpečí hrozí na Grenadě a Svatém Vincentu a Grenadinách. Nicméně hurikán se výrazně projevuje nebo projeví i na Barbadosu, Tobagu a Svaté Lucii. Jde sice o ostrovy, které jsou na hurikány zvyklé, méně často ale pociťují dopady takto silných hurikánů.

Srážky
Suma srážek v následující 5 dnech, které by měl přinést hurikán Beryl (patrný je pás srážek), zdroj: ventusky.com

Zejména v blízkosti středu hurikánu je nutné počítat s až katastrofálními dopady a škodami způsobenými orkánem. Nárazy větru můžou být zhruba o třetinu silnější v kopcovitých a horských oblastech. Dalším rizikem je prudký déšť, které by lokálně mohl přinést 150 až 250 litrů vody na metr čtvereční, což zejména v kopcovitých oblastech může vést k rychlým povodním. Vzhledem k poměrně rychlému postupu by ale toto riziko nemělo být tak závažné. A pobřežní oblasti pak ohrozí vzduté moře, kdy hladina může stoupnout o více než dva a půl metru nad normální úroveň.

Z Návětrných ostrovů Beryl zamíří poměrně rychle dále k západu až severozápadu do Karibiku. Modely počítají s jeho pozvolným slábnutím, přesto stále jako hurikán může v polovině týdne zasáhnout Jamajku, začátkem víkendu pak i střední Ameriku v oblasti Yucatánu a okolí. Některé modely ale nevylučují stočení dráhy Beryla do oblasti Mexického zálivu, a pak by mohl případně zasáhnout i USA, ale na konkrétní detaily je ještě příliš brzy.

Teplota
Hurikán Beryl postupuje přes oblast s rekordně teplou mořskou vodou, zdroj: x.com

A nad středním Atlantikem se v mezičase vytvořil shluk bouří, u kterého je poměrně vysoká pravděpodobnost, že by se v příštích dnech mohl postupně stát další tropickou bouří. Což vyvolává jisté reminiscence na rok 2005 – tehdy se totiž po stopách hurikánu Dennis vydal hurikán Emily, který si vyžádal 22 obětí a napáchal miliardové škody. Oproti roku 2005 je teplota mořské vody ještě vyšší, potenciál pro vývoj extrémně silných hurikánů je tak velmi vysoký, s čímž ostatně počítají i předpovědi hurikánové sezóny. Na konkrétní její průběh si ale zatím budeme muset počkat.