Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes jen mírné, zítra výraznější ochlazení a od 400 metrů i sněžení

Na severu Evropy se vyskytla výrazná polární záře, lehce byla vidět i od nás

V noci na dnešek se na severu Evropy vyskytla výrazná polární záře. Dobře pozorovatelná byla v celé Skandinávii, Pobaltí, ve Velké Británii či na Islandu. Lidí na sociálních sítích sdíleli stovky úchvatných obrázků polární záře. Vidět byla dobře dokonce i na webkamerách na severu Německa.

Kamera
Polární záře na webkameře na Rujáně na severu Německa v noci na dnešek, zdroj: ventusky.com

Záře
Pravděpodobnost výskytu polární záře v noci na dnešek ve 23:00, zdroj: ventusky.com

Tzv. K-index (označující sílu geomagnetické bouře, které způsobují polární záře) dosáhl v noci hodnoty 6 (swpc.noaa.gov). Při těchto hodnotách jsou zpravidla polární záře dobře pozorovatelné ze severní Evropy. Ze střední Evropy jsou polární záře nízko nad severním obzorem vidět při hodnotách tohoto indexu na 8, ale velmi slabě může být pozorovatelná i při 7 nebo 6. To potvrzují snímky z webových kamer. Slabou polární záři lze nalézt například na snímcích z webové kamery Smolnice na severu Čech. Jestli byla pozorovatelná i pouhým okem ovšem není jisté. Zachytit se ji podařilo také ve středních Čechách (viz fotografie).

Polární záře
Záběr z webkamery Smolnice (okres Louny) ve 22:30 - na části snímku je lehce vidět narůžovělá obloha (tedy polární záře), zdroj: chmi.cz

Dnes večer a v noci se očekává výskyt další a ještě výraznější polární záře, které by mohla být lépe viditelná i od nás. Předpovědi výskytu polárních září jsou ovšem velmi komplikované. Na části území navíc pozorování zcela jistě pokazí větší množství oblačnosti (viz předpověď).