Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplotně podprůměrně počasí pokračuje, v noci na zítřek hrozí častěji mráz

Aladin

Aladin model

Aladin je předpovědní model, který vypočítává vývoj atmosférických procesů na několik hodin (standardně 48 hodin) dopředu v České republice a dalších zemí. Model byl vyvinut ve Francii společností Météo-France. Slovo Aladin je zkratkou francouzských slov - Aire Limitée, Adaptation Dynamique, Development International. Model je určen pro sestavování krátkodobých přepovědí.


Poslední mapy z modelu

Poslední mapy z modelu pro Českou republiku naleznete na stránkách ČHMÚ - na stránce s názvem Předpovědní mapy modelu Aladin. Zobrazena je zde volně pouze předpověď větru, oblačnosti, srážek a teploty. Podrobné výstupy z numerického modelu si můžete prohlédnout níže

Zobrazit

Tip: Model GFS - podívejte se na aktuální výstupy amerického modelu GFS až na týden dopředu

Přímé odkazy na Aladin:

Popis modelu

Smyslem modelu Aladin je zpřesnit předpověď počasí z globálního modelu ARPEGE. Na omezené oblasti (České republiky) je tak vypočten s mnohem vyšším rozlišením. přitom okrajové podmínky bere stále z globálního modelu. Model Aladin má v horizontálním směru rozlišení 2,3 km (do roku 2019 bylo 4,7 km). Počítán je pro 87 vertikálních hladin (ty nejsou ovšem veřejně přístupné). Aktualizace modelu probíhá v časy 00, 06, 12 a 18 UTC. Výpočet předpovědi počasí na tři dny v krocích po hodinách trvá zhruba 4 hodiny. Řada regionálních modelů je v Evropě ovšem aktualizována častěji než Aladin. Například německý model COSMO je aktualizován každé tři hodiny, což zvyšuje jeho celkovou přesnost. V USA jsou potom regionální modely aktualizované i každou hodinu (tedy šestkrát častěji než Aladin).