Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Postupně přeháňky, hlavně na pomezí Moravy a Čech bouřky

Profil David Tichopád

Jméno a příjmení, registrace
25.03.2021
Poslední návštěva
12.02.2024 19:37
Email
david.tichopad@seznam.cz
Zájmy a záliby
Počasí, cykloturistika, kytara, zpěv
Zaměstnání
PhD student, PřF MUNI
Ilustrační obrázek

Vysoké teploty v severním Atlantiku nejspíše způsobí velmi aktivní hurikánovou sezónu

Hurikánová sezóna v Atlantiku trvá od 1. června do 30. listopadu. Hurikány se zde tradičně vyskytují v tropickém západním Atlantiku, dále pak v Karibském moři a Mexickém zálivu. V průběhu sezóny se zde vyskytne v průměru 14 pojmenovaných bouří, 7 hurikánů a 3 hlavní hurikány (kategorie 3–5 podle Saffir-Simpsonovy stupnice), což vyplývá z pozorování v období 1991–2020.

Ilustrační obrázek

Náhlá stratosférická oteplení zvyšují pravděpodobnost vpádů chladného vzduchu. Nastanou ještě v letošní zimě?

V zimní polární stratosféře se každoročně formuje polární vír, který představuje robustní zonální cirkulaci (od západu na východ). Polární vír se formuje už na konci léta, kdy se množství přicházejícího slunečního záření do polární stratosféry snižuje.

Ilustrační obrázek

Co narušuje polární vír a jaký to má vliv na zimní počasí?

Polární vír představuje na zimní polokouli nejvýznamnější rys stratosférické cirkulace, který se formuje během podzimu, největší síly následně dosahuje v zimě a na jaře se postupně rozpadá. Jedná se o rozsáhlou tlakovou níži, která se vyskytuje v horní troposféře a ve stratosféře a kopíruje svým okrajem přibližně 60° s. š.

Ilustrační obrázek

Proč Vikingové opustili Grónsko? Pobřeží zřejmě zaplavil oceán, ukazují nejnovější studie

Klima planety Země se mění od jejího vzniku. Pokud se zaměříme na posledních 2000 let, zjistíme, že se zde vyskytlo hned několik chladných a teplých epizod (Obr. 1). Přibližně od roku 250 př. n. l. do roku 400 n. l. se v Evropě a v severním Atlantiku vyskytovalo teplé období antiky (Roma Warm Period), které charakterizuje neobvykle teplé počasí.