Slunečno s teplotami i nad 35 °C, o víkendu další oteplení
Naše území ovlivňuje mohutná tlaková výše zasahující od přízemních vrstev až do vyšších hladin troposféry. Toto rozložení tlakových útvarů se označuje jako tzv. heat dome (tepelný dóm), který patří mezi nejčastější příčiny dlouhotrvajících vln veder a velmi vysokých teplot v teplé části roku. Po velmi teplém ránu, kdy se teploty na mnoha místech budou pohybovat u 20 °C, již během dopoledne vystoupí na tropických 30 °C. Odpoledne naměříme velmi vysoké teploty mezi 32 až 36 °C, přičemž v nížinách, zejména v Polabí, Poohří a na jižní Moravě, může teplota vystoupit až na 37 °C. Nepatrně chladnější zůstane severovýchod území s maximy místy kolem 31 °C. Tyto velmi vysoké teploty představují výraznou zátěž pro lidský organismus a zvyšují riziko přehřátí i dehydratace. Doporučujeme proto dbát na dostatečný příjem tekutin, omezit pobyt na přímém slunci i fyzickou námahu a věnovat zvýšenou pozornost dětem, seniorům a chronicky nemocným. Během dne se bude vytvářet pouze slabě vyvinutá kupovitá oblačnost, především nad horami.
Vlna veder o víkendu ještě dále nabere na intenzitě. V sobotu naměříme 34 °C až 38 °C, na severu Polabí se očekává až kolem 39 °C. V neděli se potom očekává 35 °C až 40 °C. Nejvyšší hodnoty se čekají v Polabí a kolem Prahy.
Ilustrační obrázek