Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Čtvrtek bude hlavně v Čechách deštivý a chladný

Nad Prahou se vyskytl výrazný roll cloud

Dnes ráno se na Plzeňsku zformovaly silné bouřky. V Rokycanech padaly až 2 cm kroupy. Na několika místech Plzeňského kraje vyjížděli hasiči i k polámaným stromům. Následně bouřka pokračovala směrem na Prahu, kde již částečně zeslábla. Naproti tomu přinesla vizuální podívanou. Poprvé od závěru srpna v minulém roce se u nás vyskytl výrazný roll cloud (rotorový oblak). V Praze ho zachytila celá řada lidí. Některým lidem připomínal i tornádo, ale s ním nijak nesouvisí.

Roll cloud
Roll cloud z Prahy - Troji (zachytil Katedra fyziky atmosféry MFF UK), zdroj: facebook.com

Roll cloud
Roll cloud z Prahy - Barrandov (zachytila Jóóhanka), zdroj: in-pocasi.cz

Jedná se o několik kilometrů dlouhý a výrazný oblak, který se vyskytuje pod základnou bouřkového oblaku a má tvar jakési trubice. Svým tvarem tak připomíná známější a častější shelf cloud (oba tyto jevy patří pod zvláštnost bouřek označovanou společně jako arcus). Od něho se ovšem odlišuje tím, že je oddělen od základny bouřkového oblaku (dokonce může existovat, i když už se žádná bouřka nevyskytuje a potom klidně postupuje nad jasnou oblohou). Od bouřkového oblaku je oddělen díky charakteristickému proudění (resp. vírům, které vznikají na čele bouřek).

Roll cloud
Konec roll cloud ve Zdibech severně od Prahy (zachytila Beskap Bessi), zdroj: facebook.com

Roll cloud
Roll cloud nad Prahou (zachytil Radek Zek), zdroj: facebook.com

Při přechodu tzv. roll cloud se mohou vyskytovat silné nárazy větru, ale samotná bouřka může dorazit až za několik desítek minut po jeho přechodu (u shelf cloud naopak déšť a bouřka dorazí téměř hned po jeho přechodu). V Praze nárazy větru dnes dosáhly necelých 50 km/h. Škody bouřka nezpůsobila. Obecně se shelf cloud vyskytuje relativně často. Naopak roll cloud bývá spíše vzácný.

Bouřky nyní postupují dále na východ, kde se zformovaly do bouřkové linie a se stoupajícími teplotami nabírají na síle. Hlavním nebezpečím bouřek budou silné nárazy větru a kroupy.