Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Trvalé a místy vydatné sněžení, dopravu zkomplikují i sněhové jazyky a závěje

Předpověď počasí Francie

Vyberte si lokalitu ve státě Francie, pro kterou chcete zobrazit předpověď počasí (v katalogu jsou na výběr ta nejčastěji navštěvovaná místa):

Jiné místo ve státě Francie

Podnebí Francie

Podnebí ve Francii je velmi rozmanité. Severovýchod země má klima blízké tomu našemu. Zimy jsou zde ovšem o poznání mírnější a jsou zde také častější srážky. Naopak jih země má středomořské klima. To se vyznačuje horkými a suchými léty. Oblasti na jihu často sužují i požáry. Teploty zde ve vrcholném létě překračují i 35 °C. Vůbec nejvyšší teplota 45,9 °C byla naměřena na jihu země nedaleko města Nîmes v červnu 2019.

Sníh se vyskytuje v Alpách a Pyrenejích, ale přechodně se slabá sněhová pokrývka vytvoří i v nižších polohách. V historii sníh ležel i na plážích na Azurovém pobřeží, ale to je zcela výjimečný jev. Naopak v Paříži není sníh ničím překvapivým a při troše štěstí můžete vidět zdejší zasněžené památky.

Jedním z nejznámějších meteorologických jevů ve Francii je tzv. mistrál. Jedná se o vítr, který vane z pevniny směrem do Středozemního moře. Pokud nad Evropu pronikne chladný vzduch ze severu Evropy, dostává se údolími Francie rychle k jihu a v úzkých údolích je dále zesilován. Přesahovat může rychlosti i 100 km/h. Nejvýraznější je v oblasti Marseille. V létě tento vítr často způsobuje rychlé šíření požárů.