Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další podmračený den se srážkami, na horách již ale zeslábnou

Předpověď počasí Francie

Vyberte si lokalitu ve státě Francie, pro kterou chcete zobrazit předpověď počasí (v katalogu jsou na výběr ta nejčastěji navštěvovaná místa):

Jiné místo ve státě Francie

Podnebí Francie

Podnebí ve Francii je velmi rozmanité. Severovýchod země má klima blízké tomu našemu. Zimy jsou zde ovšem o poznání mírnější a jsou zde také častější srážky. Naopak jih země má středomořské klima. To se vyznačuje horkými a suchými léty. Oblasti na jihu často sužují i požáry. Teploty zde ve vrcholném létě překračují i 35 °C. Vůbec nejvyšší teplota 45,9 °C byla naměřena na jihu země nedaleko města Nîmes v červnu 2019.

Sníh se vyskytuje v Alpách a Pyrenejích, ale přechodně se slabá sněhová pokrývka vytvoří i v nižších polohách. V historii sníh ležel i na plážích na Azurovém pobřeží, ale to je zcela výjimečný jev. Naopak v Paříži není sníh ničím překvapivým a při troše štěstí můžete vidět zdejší zasněžené památky.

Jedním z nejznámějších meteorologických jevů ve Francii je tzv. mistrál. Jedná se o vítr, který vane z pevniny směrem do Středozemního moře. Pokud nad Evropu pronikne chladný vzduch ze severu Evropy, dostává se údolími Francie rychle k jihu a v úzkých údolích je dále zesilován. Přesahovat může rychlosti i 100 km/h. Nejvýraznější je v oblasti Marseille. V létě tento vítr často způsobuje rychlé šíření požárů.