Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes slabá teplá fronta, zítra od západu dorazí naopak studená

Satelitní snímky - nápověda

Satelitní snímky pořizují družice, které oblétávají naši Zemi ve vesmíru. Družice ve vesmíru rozdělujeme do dvou tříd - geostacionární družice (např. GMS, METEOSAT) a družice s polární dráhou letu (např. NOAA).

Ukázky satelitních snímků

Inverzní oblačnost
Na obrázku je vidět inverzní oblačnost, projevující se hlavně na podzim jako mlhy. Je i patrné že v horských oblastech a na Moravě převládá již jasno. Díky kotlovitému tvaru Čech převládají mlhy v Čechách většinou déle než na Moravě.
Bouřkový oblak
Na obrázku je vidět bouřkový oblak ve velmi velkém stádia vývoje. Bouřkové oblaky nazývající se Cumulunibus přinášejí silné bouřky doprovazené někdy i kroupami.
Řasovitá oblačnost
Na obrázku je vidět průhledná řasovitá oblačnost. Srážky z této oblačnosti nevypadávají. Mírně přes ní prosvítá slunce.
Sníh
Tentokrát se nejedná o oblačnost, nýbrž o zasněžený povrch České republiky.
Cumulus
Na obrázku je vidět typický mrak cumulus, způsobující na našem počasí tzv. aprílové počasí.
Rozdílné počasí
Tento obrázek potvrzuje že počasí může byt i na malém území značně rozdílné. Zatímco na Českomoravské vrchovině je skorojasno, v Brně prší.
Zajímavé počasí
Oblačnost mívá často zajímavý vzhled. Z této oblačnosti mírně prší na Moravě, jinde je většinou oblačno.

Zdroj obrázků: Český hydrometeorologický ústav

Více informací o satelitních snímcích naleznete v níže uvedených článcích.

Družicová meteorologie

Družicová meteorologie

K tomu, aby si člověk mohl udělat dobrou představu o počasí nestačí jen pozemní pozorování. Zapotřebí je podívat se na řadu dalších pomocníků, mezi které můžeme mimo jiné zařadit i družicové snímky.

Bouřky

Bouřková oblačnost z vesmíru

Ve viditelném spektru záření (VIS) se bouřková oblačnost jeví jako opticky hustá bílá oblast, která směrem od jádra bouře zvyšuje svou propustnost díky řídnutí cirrovité oblačnosti.

Satelitní snímek hurikánu

Sledování hurikánů z meteorologických družic

Obyvatele pobřeží a ostrovů ve vodách severního Atlantiku trápí hurikány, které mohou spustošit poměrně rozsáhlé oblasti. K tomu, aby byly prognózy meteorologů těchto fenoménů přesnější, se využívají jak data z pozemních stanic a průletů letadel Hurricane Hunters oky hurikánů, tak i družicová data.